بهترین روش مطالعه برای دانشجویان

به نقل از سایت آموزشی علی ریحانی می خواهیم در این مطلب شما را با کاربردی ترین روش های مطالعه و روش مطالعه صحیح و حرفه ای آشنا کنیم تا بتوانید با این روش ها موثر ترین مطالعه و هدفمند ترین آن را داشته باشید.

مطالعه با هدف های مختلف بخش جدایی ناپذیر زندگی می باشد. در صورتی که با روش های مطالعه آشنا باشیم، مطالعه کردن به یکی از لذت بخش ترین فعالیت ها تبدیل می شود. یکی از روش های مطالعه که باعث تثبیت اطلاعات در حافظه می شود، خواندن به همراه نوشتن است.

کاربردی ترین روش های مطالعه

مطالعه با هدف های مختلف بخش جدایی ناپذیر زندگی می باشد. در صورتی که با روش های مطالعه آشنا باشیم، مطالعه کردن به یکی از لذت بخش ترین فعالیت ها تبدیل می شود، اما اگر بدون اصول پیش برویم دچار سردرگمی و نیز اتلاف وقت می شویم.

قبل از آشنایی با روش های مختلف مطالعه باید به این نکته توجه کرد که برای مطالعه و درس خواندن به دنبال شرایط خیلی ایده آل نباشید. برای مثال شما مطالعه کردن را تا بوجود آمدن جوی کاملا آرام، بدون مزاحم، بسیار شیک (اینکه حتما باید در اتاق مطالعه ی خود و پشت میز مطالعه باشید) و غیره به تاخیر بیندازید.

شرایط ایده آل را خود شما بوجود می آورید. در بسیاری از مواقع زمانی که روی مبل راحتی نشسته اید و پنج دقیقه را به مطالعه نکات یادداشت شده اختصاص می دهید بازده بسیار بیشتری برای شما دارد. یعنی شما باید از تمام فرصت ها برای مطالعه استفاده کنید. در ادامه با کاربردی ترین روش های مطالعه آشنا می شویم.

خواندن به همراه نوشتن:

یکی از روش های مطالعه که باعث تثبیت اطلاعات در حافظه می شود، خواندن به همراه نوشتن است. به این صورت که شما پس از پیش خوانی اولیه و داشتن یک تصویر ذهنی از مطالب، زمانی که برای دومین بار مطلبی را می خوانید شروع به یادداشت برداری مطالب مهم کنید. نوشتن در این مواقع به حفظ مطالب در ذهن کمک می کند.

روش تداعی:

این روش یکی از بهترین روش های مطالعه می باشد. در هنگام مطالعه کلمه ای که بسیار مهم و به سخن دیگر اصل مطلب است را یادداشت کنید. پس از مطالعه ی کامل با دیدن کلمه اصلی که یادداشت کرده اید کل مطلب برای شما تداعی می شود. در واقع از این روش می توان برای آزمودن خود استفاده کرد و پس از گذشت چند ساعت خود را تست کنید تا میزان تسلط خود بر مطالب را بیازمایید.

نقشه ی مفهومی:

برای سازماندهی مطالب در ذهن و نیز درک کامل از مفاهیم یک درس از نقشه ی مفهومی استفاده کنید. در این روش ارتباط میان مفاهیم گفته شده برای شما مشخص می شود. برای این کار می بایست روی کاغذ ابتدا مفهوم اصلی را یادداشت کرد و در راس هرم قرار داد سپس زیرشاخه های آن مطلب را نوشت.

مرور ذهنی:

شاید مهم ترین بخش مطالعه مرور باشد و بدون مرور مطالب به صورت پراکنده در ذهن باقی می مانند. در هنگام مطالعه اطلاعات تا زمانی که به حافظه ی بلند مدت انتقال یابند مسیری را طی می کنند. برای اینکه اطلاعات از حافظه ی کوتاه مدت ما به حافظه بلند مدت انتقال پیدا کنند باید آنها را بارها و بارها مرور و تمرین کنیم.

روش های مطالعه با علی ریحانی

سخن آخر|جامع ترین روش های مطالعه

مطالب گفته شده یکی از کاربردی ترین و کلی ترین روش های مطالعه می باشد. ممکن است برای کامل تر شدن مطالعه و یادگیری در میان این روش ها بتوان روش های دیگری نیز قرار داد، اما با استفاده از روش های گفته شده نیز می توان مطالعه ی کاملی داشت و به موفقیت دست یافت.

اگر میخواهید برای مطالعه ی خود هدفمند آموزش ببینید، به سایت alireihani به نشانی alireihani.ir سر بزنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

آخرین اخبار
پربازدیدترین‌ها
وبگردی
برچسب‌های پربازدید