خودرو نخریم؛ ارزان می‌شود؟ | قیمت خودروهای داخلی امروز

بررسی قیمت انواع محصولات پرتیراژ خودروسازان نشان می‌دهد که با توجه به رکود حاکم بر بازار همچنان دلالان و فروشندگان خودرو تابع روند کاهشی قیمت‌ها هستند. قیمت خودروها (اکثرا در محصولات ایران‌خودرو) در آخرین روز از هفته‌ای که گذشت نسبت به ابتدای هفته کاهش دو تا شش میلیون تومانی را تجربه کرده‌اند. بازار خودرو در سومین هفته اسفند ماه ۱۴۰۰ روند عجیبی به خود گرفت و به غیر از دو خودرو «پژو ۲۰۶ تیپ ۵» و «پژو ۲۰۶ صندوقدار» که تغییر قیمتی در بازار نداشتند سایر خودروها با افت قیمت در بازار عرضه شدند.

به گزارش عرشه آنلاین، در هفته جاری بازار خودرو با سرگردانی نرخ دلار روبرو بود و از سوی دیگر بی خبری از نتایج مذاکرات نیز موجب شد تا خریداران بیش از پیش از بازار پاپس بکشند و تمایلی برای ورود به بازار نشان ندهند؛ همین امر موجب شد تا در مدت زمان مورد بررسی از ۱۴ خودرویی ارزیابی شده در بازار ۱۲ خودرو با افت قیمت عرضه شوند.

بررسی بازار خودروها در هفته های پایانی اسفند براساس  نشان می دهد که بازار تمایلی به تغییر قیمت ندارد، ثبات بر بازار سایه انداخته و آنطور که فعالان بازار خودروها می گویند، نوسان نرخ دلار در هفته ای که پشت سر گذاشته شد هم بازار خودروها را به تغییر وادار نکرد و قیمت ها ثابت ماندند. برخی فعالان بازار معتقدند که بازار خودروها سرگردان است و به همین دلیل قیمت ها دست از نوسان برداشته و ثبات قیمت در پیش گرفته اند. چرا که هر ساله در این موقع از سال، خریداران وارد بازار می شدند، معاملات داغ میشد و قیمت ها هم رشد می کرد اما امسال در آستانه سال جدید، خبر چندانی از خریداران نیست و بازار هم نمی تواند رسم هر ساله گرم شدن معاملات و افزایش قیمت را به جا بیاورد. به همین دلیل در هفته سوم اسفند ماه تمامی خودروهای پرطرفدار به جز «پژو ۲۰۶ تیپ ۵» و «پژو ۲۰۶ صندوقدار» سایر خودروها یک تا ۹ میلیون تومان در بازار کاهش قیمت داشتند.

 از سوی دیگر اقتصاد انلاین در تحلیلی نوشت در سال ۱۴۰۱ اگر مذاکرات برجام به ثمر بنشیند و واردات خودرو هم انجام شود و نوسانات ارزی نداشته باشیم، هیچ کالایی از جمله خودرو نوسان قیمتی نخواهد داشت.

به گزارش اقتصاد آنلاین، سعید موتمنی در مورد آخرین وضعیت بازار خودرو اظهار کرد: وضعیت بازار خودرو این روزها آرام و بدون خریدار است. همه منتظر نتیجه مذاکرات احیای برجام هستند و خرید خود را به تعویق انداخته‌اند. کسانی هم که می‌خواستند خودروی صفر تهیه کنند منتظر پلاک‌گذاری سال جدید هستند.

وی افزود: از طرفی هم نوسانات نرخ ارز نیز خریداران را بلاتکلیف گذاشته و آنها نمی‌دانند باید خرید خود را انجام دهند یا خیر. امسال تقاضای کاذب و تقاضا برای سرمایه‌گذاری در بازار خودرو وجود نداشت بلکه همه تقاضاها مصرفی بود اما این روزها تقاضای مصرفی نیز وجود ندارد.

رییس اتحادیه نمایشگاه داران خودروی تهران در مورد چشم‌انداز بازار خودرو در سال جدید خاطرنشان ساخت: در سال ۱۴۰۱ اگر مذاکرات برجام به ثمر بنشیند و واردات خودرو هم انجام شود و نوسانات ارزی نداشته باشیم، هیچ کالایی از جمله خودرو نوسان قیمتی نخواهد داشت.

وی ادامه داد: امیدواریم در سال پیش رو با عرضه بیشتر و واردات این کالا به جایگاه مصرفی خود بازگردد. البته شرط این موضوع آن است که میزان عرضه و واردات به حدی باشد که نیاز بازار تامین شود.

وضعیت بازار خودرو

در سومین هفته اسفند ماه، «دنا پلاس توربو اتوماتیک» با افت ۹ میلیون تومانی در بازار بیشترین افت قیمت را ثبت کرد و «سمندLX با موتور EF7» ، «دنا معمولی» و «سورن» با افت یک میلیونی قیمت کمترین افت قیمت را داشتند.

قیمت کوییک در بازار خودرو

این هفته خانواده کوییک، هم با سایر خودروها همراه شد و کاهش قیمت را در کارنامه معاملاتی خود ثبت کرد. بر همین اساس در هفته ای که پشت سر گذاشته شد، «کوییک معمولی» و «کوییک R» با افت دو میلیونی هر دو به ترتیب ۱۹۲ و ۱۹۷ میلیون تومان دست به دست شدند.

«شاهین» هم این هفته افتی دومیلیونی در بازار داشت و ۳۴۰ میلیون تومان به فروش رفت.

کوییک 20

قیمت تیبا در بازار خودرو

خانواده تیبا هم در مدت زمان مورد بررسی کاهش قیمت های ۲ تا ۳ میلیون تومانی را تجربه کردند. «تیبا صندوقدار» و «تیبا ۲ معمولی» در سومین هفته اسفندماه ۱۷۸ و ۱۸۲ میلیون تومان در بازار قیمت گذاری شدند.

«ساینا» هم در این هفته با افت یک میلیونی در بازار عرضه شد و با قیمت ۱۹۳ میلیون تومان دست به دست شد.

تیبا 20

قیمت محصولات پژو در بازار

اسفندماه برای خانواده پژو ۲۰۶ با ثبات قیمت آغاز شد و این روند برای «پژو ۲۰۶ صندوقدار» و «پژو ۲۰۶ تیپ ۵» در سومین هفته اسفند هم تکرار شد، این دو خودرو این هفته به ترتیب ۳۳۰ و ۳۲۵ میلیون تومان قیمت گذاری شدند اما «پژو ۲۰۶ تیپ ۲» افت ۲ میلیونی را در بازار تجربه کرد و ۲۶۷ میلیون تومان قیمت داده شد. 

206 20

قیمت خانواده سمند در بازار

خانواده سمند  هم این هفته کاهش قیمت را در کارنامه معاملاتی خود ثبت کرد. در سومین هفته اسفند ماه «سمند LX با موتورEF7» یک میلیون تومان کاهش قیمت یافت و ۲۷۹ میلیون تومانی شد. «سمند سورن» نیز چهار میلیون کاهش قیمت را ثبت کرد و در بازار ۳۱۰ میلیون تومان به فروش رسید. 

سمند 20

قیمت سایر پرطرفدارها

در میان سایر خودروهای پرطرفدار بازار، در هفته ای که پشت سر گذاشته شد «دنا پلاس توربو» با کاهش ۹ میلیون تومانی رکورد افت قیمت را شکست و در بازار با قیمت ۴۸۰ میلیون تومان معامله شد. «رانا پلاس» هم با افت پنج میلیونی در بازار ۳۰۴ میلیون تومان قیمت خورد و  «دنا معمولی» نیز در سومین هفته اسفندماه  افتی یک میلیونی داشت و ۳۵۰ میلیون تومان قیمت خورد. 

رانا 20

منبع: اقتصادنیوز

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

آخرین اخبار
پربازدیدترین‌ها