خبر جدید درباره تزریق دوز چهارم واکسن کرونا

محمدمهدی گویا گفت: تجربه این دو سال به ما نشان داده که پیش‌بینی‌های بلندمدت ممکن است فریبنده باشد و ما را از اهداف خود دور کند. آنچه که اکنون شاهد آن هستیم این است که ظرف دو تا ۳ هفته اخیر موارد ابتلاء به کرونا و فوت ناشی از آن در کشور کاهش یافته است. موارد بستری بیمارستانی نیز به وضوح کاهش یافته است. هرچند این کاهش در همه استان‌ها یکسان نیست؛ اما در بعد کلان به طور کلی شاهد کاهش روند بیماری هستیم و امیدواریم این روند ادامه دار باشد. اما دوست نداریم دچار خوش‌بینی بی‌موردی هم شویم که خدایی نکرده مردم عزیز از رعایت پروتکل‌های بهداشتی غافل شوند.

وی درباره تجمعات چهارشنبه سوری، تاکید کرد: هرگونه تجمعی در کشور می‌تواند به عنوان یک عامل محرک برای افزایش ابتلای مردم و شعله‌ور شدن بیماری باشد. کماکان رعایت پروتکل‌های بهداشتی که یکی از آنها پرهیز از شرکت در تجمعات است، مورد تاکید ما است.

گویا درباره برنامه وزارت بهداشت برای تزریق دوز چهارم واکسن در جمعیت عمومی، ادامه داد: در حال حاضر تزریق نوبت چهارم واکسن کرونا فقط برای کسانی لازم است که سیستم ایمنی بدن آنها ضعیف است و برخی بیماران خاص که در معرض خطر ابتلاء به بیماری شدید هستند.

وی درباره اتفاقات اخیر شیوع بیماری در کشور چین، گفت: آنچه که در چین مشاهده شده است همین سویه اومیکرون است و سویه جدیدی رخ نداده است، اما چین با موارد طغیان بیماری با قوانین به شدت سختگیرانه‌ای برخورد می‌کند؛ یعنی به محض مشاهده شعله ور شدن بیماری در یک شهر خیلی قوانین سخت وضع می‌کنند.

گویا درباره ارائه خدمات به مهاجرین و اتباع در ایران، تاکید کرد: این قول را گرفته بودیم که سازمان ملل در زمینه اتباع همکاری خواهد کرد، اما در حقیقت ما منتظر تأمین واکسن از طریق سازمان ملل برای مهاجرین نشدیم. تا زمانی که سازمان ملل به ما واکسن بدهد حدود ۲.۵ میلیون نفر مهاجر را واکسینه کردیم. الان ۴ میلیون و ۱۲۹ هزار دز واکسن در کشور ما برای جمعیت پناهندگان انجام شده است که از این تعداد کسانی که یک نوبت واکسن زدند ۲ میلیون و ۱۹۶ هزار نفر و کسانی که دو نوبت واکسن زدند یک میلیون و ۶۲۷ هزار نفر بودند. این اقدام بسیار دشوار بود و نهایت تلاش خود را در استان‌هایی که پذیرنده جمعیت مهاجرین هستند، انجام دادیم.

وی تاکید کرد: اکثر اوقات برنامه واکسیناسیون را با مراجعه به منازل این افراد انجام دادیم و متقاعد کردن این جمعیت برای اهمیت واکسن کار سختی بود تا تشویق به تزریق واکسن شوند. مرتب در حال تشویق و اطلاع رسانی هستیم تا واکسیناسیون خود را کامل کنند که بتوانیم پاسخگوی خوبی برای پیشگیری کووید ۱۹ در جمعیت مهاجر باشیم‌.

گویا بیان کرد: ۶۱ درصد جمعیت مهاجر دو نوبت واکسن و ۸۱ درصد یک‌نوبت واکسن دریافت کردند. برای تشخیص بیماری در این جمعیت حدود یک میلیون و ۹۴ هزار نفر از این اتباع که دارای علائم بودند را مورد آزمایش قرار دادیم و حدود ۱۰۳ هزار مورد تست مثبت از این تعداد داشتیم که تحت درمان قرار دادیم. از این تعداد حدود ۵۷ هزار و ۹۰۰ نفر در بیمارستان بستری شدند و درمان گرفتند.

وی در پایان با تاکید بر اینکه تفاوتی در ارائه خدمات به اتباع و افراد بومی وجود ندارد، افزود: هیچ‌کشوری تاکنون چنین خدماتی برای این تعداد انسان ارائه نکرده است. حتی در بین کشورهای اروپایی کشوری نمی‌تواند مدعی شود که حدود ۴ میلیون دوز واکسن به اتباع تزریق کرده باشد. این در حالی است که از این ۴ میلیون دوز، ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار دوز واکسن از طریق سازمان ملل تأمین شده است و مابقی را خود کشور تأمین کرده است‌./ مهر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

آخرین اخبار
پربازدیدترین‌ها