عبدالملکی در گرداب «رفاه گیت» / افشاگری تکان‌دهنده موسوی لارگانی علیه وزیر کار / وزارتخانه را مثل غنیمت جنگی بین شرکایتان تقسیم کردید

در جلسه کمیسیون اجتماعی مجلس، موسوی لارگانی سوالاتی از وزیر کار داشت که در نهایت به خاطر آنکه از پاسخ‌های وزیر قانع نشد، قرار شد سوال به صحن علنی ارجاع شود. رویداد۲۴ به فابل صوتی این جلسه دست یافته است؛ فایلی که بنا به اظهارات موسوی لارگانی نشان می‌دهد در وزارت کار چه می‌گذرد. او گفته برخی از افرادی که توسط عبدالملکی پست گرفتند، توسط سازمان‌های امنیتی رد شده بودند و نهادهای امنیتی وزیر را از انتصاب آنها منع کرده بودند اما چون وزیر نمی‌توانسته برایشان پست بزند، آن‌ها را به عنوان سرپرست منصوب کرده است! نکته عجیب اینجاست که در این جلسه نمایندگان دیگر با شنیدن اتفاقاتی که در وزارت کار رخ داده، به جای آنکه طرح سوال یا استیضاح وزیر را کلید بزنند، به دنبال آن هستند تا به هر ترتیبی که شده موسوی لارگانی را از پیگیری سوالش منصرف کنند و نماینده سوال‌کننده را با قسم و آیه منصرف کنند!

روزی که حجت الله عبدالملکی از سوی ابراهیم رئیسی به عنوان وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی معرفی شود، کمتر کسی حتی می‌دانست او کیست. شاید تنها کسانی او را می‌شناختند که مسابقه میدان را از تلویزیون جمهوری اسلامی تماشا می‌کردند و احتمالا آنها هم ناباورانه با خود می‌گفتند چه اتفاقی در تاریخ یک کشور باید رخ بدهد و چه فرآیند نزولی باید طی شود که مجری و داور یک برنامه سرگرمی تلویزیونی به عنوان وزیر کار معرفی شود! البته این اتفاق افتاد و عبدالملکی به عنوان وزیر معرفی شد و ناباورانه‌تر آنکه پرادعاترین مجلس تاریخ جمهوری اسلامی که با شعار شایستگی و کارآمدی روی کار آمده بود، با ۱۹۱ رای موافق او را به وازتخانه فرستاد. در میان نمایندگانی که خوشحال از انتخابشان بودند، چند نماینده اما معتقد بودند به زودی تاوان این تصمیم اشتباهشان را خواهند داد و نتیجه این انتخاب، از کار افتادن یکی از کلیدی‌ترین وزارتخانه‌های کشور به خاطر حضور یک فرد ناکارآمد است. یکی از نمایندگان موسوی لارگانی بود که نطق مخالف خود با عبدالملکی را اینگونه خواند: «هیبت وزارت کار بسیار بزرگ است و در هر استان ۱۱ مدیرکل دارد و ۷۰ میلیون نفر جمعیت کشور با آن سر و کار دارند لذا وزارتخانه عظیمی است. تاکنون وزرای آن در قد و قامت رئیس جمهور بوده‌اند و سابقه نمایندگی و وزارت داشته‌اند… لذا باید فردی در تراز آقای مخبر برای آن معرفی می‌شد. مدیران این وزارتخانه همچون بهزیستی، شستا، تأمین اجتماعی، صندوق بازنشستگی کشور و صندوق بازنشستگی تأمین اجتماعی اغلب در حد وزیر بوده‌اند و شخصیت وزیر تعاون باید عالم به صنعت، پزشکی، پتروشیمی، نفت، اشتغال، صادرات و واردات، بیمه‌ها و روابط کارگری باشد تا ضمن تولید پول عظیم برای صندوق‌های بازنشستگی، حفره‌های موجود را نیز پر کند … اما معرفی عبدالملکی ظلم به آینده این جوان نخبه بود و در وهله دوم ظلم به هیأت دولت و مجلس. فقط یکی از شرکت‌های زیرمجموعه شستا، ذوب آهن اصفهان است که یک جوان ۴۰ ساله غیرصنعتی نمی‌تواند آن را مدیریت کند، پس چگونه عبدالملکی می‌تواند وزیر ابروزارتخانه تعاون باشد.»

حالا بعد از نزدیک به ۴ ماه ظاهرا پیش‌بینی‌های موسوی لارگانی درست از آب درآمده و از یکسو انتصابات عجیب و غریب و از سوی دیگر سخنان شاذ و غیر تخصصی همچون «طرح اشتغال یک میلیونی» باعث شده انتقادات نمایندگان افزایش یابد. مثلا حسن لطفی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در انتقادات از انتصابات وزارت کار گفته «وقتی خبری از شایسته‌سالاری نیست و برخی افراد بی‌مرتبط یک شبه حکم می‌گیرند، شاهد سردرآوردن مافیا می‌شویم.»

افزایش انتقادات بالاخره آنقدر زیاد شد که مدیران وزارت کار برای پاسخگویی به سوال ناصر موسوی لارگانی به مجلس رفتند تا وزیر پاسخ بدهد که دلیل انتصابات رانتی و خارج از بدنه وزارتخانه چه بوده است. رویداد۲۴ به فایل مذاکرات این جلسه دست یافته است که در آن انتقادهای و افشاگری‌های موسوی لارگانی طرح شده است. نکته عجیب اینجاست که در این جلسه نمایندگان دیگر با شنیدن اتفاقاتی که در وزارت کار رخ داده، به جای آنکه به سرعت طرح سوال یا استیضاح وزیر را کلید بزنند، به دنبال آن هستند تا به هر ترتیبی که شده موسوی لارگانی را از پیگیری سوالش منصرف کنند و در عوض پیگیری آن چیزی که موسوی لارگانی سوءمدیریت و رفتار غیرقانونی خوانده، می‌خواهند کار را با ریش‌سفیدی جمع کنند و نماینده سوال‌کننده را با قسم و آیه از سوال منصرف کنند!

وزیر کار به دلیل بی‌تجربگی‌اش، نیروهای تخصصی را کنار گذاشت ه است

خلاصه سوال موسوی لارگانی نماینده فلاورجان و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس از وزیر کار این است که چرا همه انتصابات وزارت کار، خارج از وزارتخانه انجام شده است. توضیحات موسوی لارگانی اینگونه آغاز می‌شود: «وزارت کار یک وزارتخانه تخصصی است و قرار نیست تغییرات نیروی انسانی بزرگی در آن ایجاد کنیم و خالی از نیروی متخصص هم نیست. بیش از ۸ هزار نفر در ستاد و در سازمان‌های استان‌ها کار می‌کنند که ۵۹ نفر با مدرک دکترا، ۶۲۵ نفر با مدرک کارشناسی ارشد و ۴۸۰ نفر با مدرک کارشناسی مشغول به کار هستند. اما وزیر کار به دلیل بی‌تجربگی خودش، نیروهای تخصصی را کنار زده و از آن‌ها در پست‌های معاونت و مدیر کلی استفاده نکرده و به جای آن افرادی سیاسی خالی از ذهن و بدون تجربه را از بیرون وزارتخانه آورده‌اند و مدیر کرده‌اند

موسوی لارگانی گفته «وقتی بدنه وزارتخانه که سال‌ها کار می‌کند و تخصص پیدا می‌کند و به دنبال انگیزه است تا پیشرفت کند و مسئولیتی بگیرد، مشاهده می‌کند که همه مدیران از بیرون آمده‌اند و همگی هم نیروهای بی‌تجربه هستند. به این مسئله بی‌تجربگی خودتان را هم اضافه کنید و طوری شده که همه نیروهای تخصصی انگیزه‌ای برای کار و پیشرفت ندارند. حالا بگویید آیا این خدمت به نظام است؟»

عبدالملکی در گرداب «رفاه گیت» / افشاگری تکان‌دهنده موسوی لارگانی علیه وزیر کار / وزارتخانه را مثل غنیمت جنگی بین شرکایتان تقسیم کردید

به همه سهمیه دادید و وزارتخانه را مثل غنیمت جنگی بین دوستانتان و شرکایتان تقسیم کردید

عضو کمیسیون اقتصادی خطاب به حجت عبدالملکی گفته «نیروهایی که وزارتخانه آورده‌اید فقط دو سال طول می‌کشد راهروهای وزارتخانه را یاد بگیرند. آقای وزیر این راهی که شما می‌روید، پایان خوبی نخواهد داشت و بزرگترین ظلم را به نظام کردید که آن را از نیروهای تخصصی خارج کردید. اینکه در سازمان‌ها و شرکت‌ها چه اتفاقی رخ داده را در صحن علنی به همه مردم و نمایندگان می‌گویم. شما به دلیل بی‌تجربگی به همه سهمیه دادید و وزارتخانه را مثل غنیمت جنگی بین دوستانتان تقسیم کردید.

نهادهای امنیتی شما را از این انتصابات منع کرده بودند اما برای آنها حکم سرپرست زدید

برخی از افرادی که پست گرفتند، توسط سازمان‌های امنیتی رد شده بودند و نهادهای امنیتی صراحتا شما را از انتصاب این افراد منع کرده بودند و گفته بودند این انتصاب‌ها به صلاح کشور و نظام نیست، به همین دلیل هم الان چون نمی‌توانید برایشان پست بزنید، آمدید برای آنها حکم سرپرست زدید.»

بیشتر بخوانید : 

«عملیات روانی» است یا پاشنه آشیل دولت؟ / رئیسی کمیته حقیقت یاب «انتصابات فامیلی» تشکیل دهد

انتصاب فوق عجیب در دولت رئیسی + سند

شرکایتان را آوردید و برایشان رزومه درست کردید

لارگانی در ادامه این‌چنین گفته است: «آقای وزیر شما گفتید من مسئول اشتغال نیستم. اگر نیستید پس ۴ سال در وزارتخانه می‌خواهید چکار کنید؟ کجای دنیا با ۱ میلیون تومان می‌توان شغل ایجاد کرد؟ با ۱ میلیون تومان سوپر هم نمی‌توانید بروید. خود دولت می‌گوید برای هر شغل ثابت ۱ میلیارد تومان نیاز است. اما شما می‌گویید ۱ میلیون. شما که بی‌تجربه بودید، حداقل افراد باتجربه می‌آوردید، نه اینکه با اینگونه انتصابات به همه وزارتخانه توهین کنید. یعنی در کل وزارتخانه یک انقلابی اصولگرای طرفدار دولت نبود که شما دوستانتان را آوردید و برایشان رزومه درست کردید؟ من هشدار دادم که وزارت شما ظلم به خودتان است. ظلم به مردم و ظلم به رئیس جمهور است.»

عبدالملکی با بی‌کفایتی وزارت کار را به نابودی می‌کشد

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس یازدهم ادامه داده «من در طول این مدت یکبار وزارتخانه نیامدم. درخواست دیدار هم نکردم که مبادا این شائبه پیش بیاید که الان بگویند درخواستی داشته و نشده، پس انتقاد کرده است. من مدتی ساکت شدم که کار پیش برود، شاید درست بشود، اما دیدم نه و این وزارتخانه با بی‌کفایتی اداره می‌شود و به نابودی کشیده می‌شود. همین الان از کمته امداد، از مرکز پژوهش‌ها، از بهزیستی از مجلس نیرو برده‌اند به وزارت کار. بیشترین انتصابات هم از کمیته امداد است. عزیزانی که ۲۰ سال در وزارتخانه کار سابقه دارند و انتظار کشیدند که یک روز مدیرکل شوند را کنار زدند و آدم‌های بی‌تجربه را آورده‌اند و گذاشته‌اند بالای سر کسی که ۳۰ سال کار کرده است. من لیست اسامی این افراد را هم می‌گویم.»

وزیر کلا دنبال توییتر است؛ تمام هم و غمش این است که در توییتر و اینستاگرام چکار کند

در این جلسه عبدالملکی توضیحاتی هم می‌دهد که موسوی لارگانی از آن توضیحات قانع نمی‌شود و صراحتا اعلام می‌کند قانع نشدم و سوال را به صحن بفرستید. عده‌ای از نمایندگان بار دیگر می‌خواهند به جای رعایت قانون، با قسم و آیه و ریش‌سفیدی ماجرا را فیصله دهند، اما موسوی لارگانی بخش دوم انتقاداتش را در پاسخ به این درخواست‌ها بیان می‌کند و می‌گوید: «این وزیر اصلا توییتری است. تمام هم و غمش این است که در توییتر و اینستاگرام و … چکار کند. اصلا کاری به وزارتخانه ندارد. یعنی وزارتخانه روی هواست.

عبدالملکی سهمیه‌های خودش را بدون یک روز کار مدیر کرده است

موسوی لارگانی همچنین درباره انتصابات این وزارتخانه  می‌گوید: «کسانی را استخدام کردید که یک‌روز سابقه نداشتند و وزیر کار فقط سهمیه‌های خودش را بدون یک روز کار، در دولت به عنوان مدیرکل و معاونت وزارتخانه آورده است.»

یکی از حاضران در جلسه خطاب به موسوی لارگانی می‌گوید حالا شما استاد ما هستید و وقتی بدهید تا کار جمع شود. لارگانی در اینجای جلسه می‌گوید: «وقت بدهم که چه بشود؟ اگر این اسامی ۳۴ نفره در ستاد که هیچ ربطی به وزارتخانه نداشتند، برکنار شوند، من قبول می‌کنم. این تعداد البته جدای از هیات مدیره‌هاست که حدود ۱۵۰۰ نفر هم می‌توانند آنجا بگذارند.

عضو تیم وزارت کار: عبدالملکی دارد برای نیم قرن آینده کادرسازی می‌کند

گودرزی از مدیران وزارت کار به موسوی لارگانی می‌گوید وزیر در حال کادرسازی است و می‌خواهد برای سال‌های آینده نیرو تربیت کند، به همین دلیل این چهره‌ها از بیرون آمده‌اند. در اینجای جلسه لارگانی پاسخ می‌دهد: «آقای گودرزی خود شما سال‌ها تامین اجتماعی بودید. اینگه بگویند همه فاسد بودند و ما برکنار کردیم که ظلم به همه است. شما فرض کنید ۲۵ سال کار کردید و از پله اول بالا آمدید؛ دستپاک بودید، مدیر انقلابی بودید، توانمند بودید و، اما الان از بیرون یک نفر را بیاورند بالای سر شما بگذارند! این درست نیست.»

نماینده حامی وزیر: الان گام دوم انقلاب است، ملاحظاتی وجود دارد

علی کارنامی نماینده مجلس هم در اینجای جلسه در دفاع از وزیر کار صحبت می‌کند و می‌گوید شما قابل احترامید و حالا شما یک وقتی بدهید الان هم گام دوم انقلاب است و ملاحظاتی وجود دارد بنابراین کاری کنید که ماجرا جمع شود.

لارگانی: وزیر به آوردن نیروهای رانتی افتخار می‌کند

موسوی لارگانی به او نیز پاسخ می‌دهد هیچ ملاحظه‌ای ندارم و الان وقت بدهم که چه بشود؟ چه اتفاقی قرار است رخ بدهد؟ افراد را فقط با رانت آورده‌اند و این خلاف قانون است. عبدالملکی به این که نیروهای رانتی را از بیرون آورده، افتخار می‌کند. او فکر می‌کند اینجا مسابقه میدان است و فقط به فکر توییتر است. ایشان وزیر شده بدون اینکه یک روز سابقه داشته باشد و کار ایشان توهین به مردم است.

عبدالملکی وزارتخانه را با مسابقه میدان اشتباه گرفته است

موسوی لارگانی در این جلسه توضیح می‌دهد سوال من با سوال آقای محمودی تفاوت دارد که می‌گوید چرا فلانی را برداشته‌اید. من که نمی‌گویم کسی را بیرون بیاورند، اتفاقا من می‌گویم چرا از بیرون می‌آورید و از توانمندی نیروهای متخصص و انقلابی خود وزارتخانه استفاده نمی‌کنید؟ من می‌گویم افرادی از بیرون و بدون سابقه آورده‌اند و ایشان هم به کارش افتخار می‌کند که نیروی بی‌تجربه از بیرون وزارتخانه آورده است و دلیلش هم این است اینجا را با مسابقه میدان اشتباه گرفته و وزارتخانه با داوری مسابقه میدان جابجا گرفته است. آن روز من گفتم اشتباه می‌کنید، الان هم اشتباه می‌کنید و توهین می‌کنید به مردم و می‌گویید من مسئول اشتغال نیستم.

نماینده حامی وزیر: کمک کنید افراد بی‌تجربه هم کار بگیرند و استخدام شوند!

یکی از نمایندگان خطاب به لارگانی می‌گوید: یک فرزند شهید بدون سابقه برای شهر من فرستاده‌اند که رک و پوست کنده یک روز هم سابقه ندارد. من چکار باید بکنم، وظیفه من چیست؟ من گفتم دوست دارم این آدم استعداد استاندار شدن هم یاد بگیرد و در آینده هم وزیر شود. اگر آدم‌ها خوب هستند، کمک کنید  رشد کنند چون ما در آینده فقر نیروی انسانی داریم. دولت قبل همه نیروهای خودش را آورد بنابراین شما کمک کنید و وقت بدهید.

لارگانی: تا جان دارم جلوی وزیر کار می‌ایستم چون دارد خلاف می‌کند

لارگانی می‌گوید: من در طول وزارت ایشان، به وزارتخانه هم نمی‌روم چون کاری با او ندارم. من می‌گویم چرا نیروهای متخصص را کنار گذاشته است بنابراین حرف‌های شما را قبول ندارم و سوال من را به صحن بفرستید و هرچه در صحن بگویند، من می‌پذیرم. بگذارید همین حرف‌هایی که اینجا می‌زند را در صحن هم بگوید تا نمایندگان بشنوند و تصمیم بگیرند و من هم می‌پذیرم اما می‌گویم چون وزیر دارد خلاف می‌کند و ظلم شده، من تا نفس و جان دارم جلویش می‌ایستم و سه سوال دیگر هم دارم که در همان صحن می‌پرسم و نمی‌دانم الان چرا آن را در دستور نگذاشتید.

۲۱۲۱

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

آخرین اخبار
پربازدیدترین‌ها