پیش بینی عجیب نماینده مجلس/ مذاکرات شکست بخورد، مجلس طرح‌های ویژه‌ای دارد!

 سفر اخیر رافائل گروسی به ایران می‌تواند در روند مذاکرات هشت آذر در وین تأثیرگذار باشد. در این بین این نگرانی وجود دارد که اگر آژانس بخواهد مانند سابق گزارش‌هایی سیاسی و نه فنی بدهد می‌تواند روند مذاکرات با چالش مواجه کند.

محمدحسن آصفری، نماینده مجلس، درباره این موضوع گفت: «آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باید بی‌طرف باشد و گزارش‌هایش کاملا فنی و نه سیاسی باشد. امروز شاهدیم که اعتماد نخبگان کشورهای مختلف نسبت به عملکرد آژانس از بین رفته است و این تصور وجود دارد که آژانس انرژی اتمی در راستای اِعمال سیاست‌های خصمانه آمریکا فعالیت می‌کند و گزارش می‌دهد».او ادامه داد: «پس از انعقاد برجام کارشناسان آژانس در ۱۷گزارش اعلام کردند که ایران به تمام تعهداتش در برجام پایبند بوده است اما مشاهده شد که گزارش‌هایی نهایی آژانس علیه ایران بود و این نشان می‌دهد آژانس نمی‌خواهد در جایگاه بی‌طرفی بماند».

این نماینده مجلی بیان کرد: «آژانس به نوعی مجری سیاست‌های آمریکاست و آقای گروسی هم با برنامه‌ای از پیش طراحی‌شده به تهران سفر کرده است. امیدواریم آقای گروسی گزارشی دقیق و منصفانه ارائه دهد تا اعتماد از دست‌رفته احیا شود و انتظار می‌رود که آقای گروسی بدون در نظرگرفتن امیال آمریکا گزارش بنویسد».او مطرح کرد: «اما اگر گزارش آژانس خلاف واقع و سیاسی باشد، ایران درباره ان‌پی‌تی تصمیم جدی می‌گیرد؛ همان‌طور که مصوبه اقدام راهبردی که از سوی مجلس تصویب شد هم در راستای پاسخ به انجام‌نشدن تعهدات غربی‌ها بود. اکنون هم اگر آژانس گزارش نادرستی بدهد، مجلس دولت را ملزم می‌کند که درباره ان‌پی‌تی تجدیدنظر کند؛ هرچند ایران در ان‌پی‌تی هم نباشد به دنبال سلاح هسته‌ای نخواهد رفت اما به هر حال خروج ایران از ان‌پی‌تی به ضرر آمریکا و آژانس خواهد بود».

این تحلیلگر مسائل سیاست خارجی همچنین اظهار کرد: «امیدواریم آژانس کمک کند که مذاکرات در وین نتیجه‌بخش باشد. ایران تا کنون به تعهدات خود پایبند بوده است و امروز نوبت غربی‌هاست که هم به تعهداتشان برگردند و هم تحریم‌ها را لغو کنند. اگر چنین شود حتما مجلس هم همراهی خواهد کرد».

آصفری در پایان گفت: «اما اگر مذاکرات شکست بخورد، مجلس طرح‌هایی با فوریت بالا دارد که باعث می‌شود فعالیت هسته‌ای ایران تشدید شود، حتی با ۶۰درصد غنی‌سازی اورانیوم که برای زیردریایی‌ها و صنایع‌مان مورد نیاز است».

۲۳۲۳

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها