سیستم تشویقی هدایت پژوهش‌های علمی برای رفع مشکلات کشور ایجاد می شود

به گزارش خبرنگار آموزش و دانشگاه ایرنا، محمد علی زلفی گل شامگاه چهارشنبه در حاشیه جلسه تکریم و معارفه رییس پیشین و رییس جدید دانشگاه امیر کبیر در خصوص برنامه های وزارت علوم در دوره جدید در حوزه مهارت‌گرایی و ارتباط بخش دانشگاه و صنعت بیان کرد: یکی از برنامه این وزارتخانه برقرای و ایجاد سیستم نظام پیشنهادات برای رفع معضلات بخش های مختلف از جمله بخش صنعت است.

وی افزود: از طریق این سیستم تمام شهروندان، بخش های مختلف صنعت و خصوصی نیازهای خود را از طریق آن سامانه اطلاع رسانی می کنند و پس ازداوری ثبت و نمایه سازی می شود.

زلفی گل اضافه کرد:در ادامه اساتید و دانشجویان دانشگاه ها را ترغیب خواهیم کرد که در راستای نیازهای اعلام  و نمایه شده است، طرح های تحقیقاتی و پایان نامه های خود را تعریف کنند.

وی تاکید کرد: این پایان نامه ها و طرح های تحقیقاتی برای رفع مشکلات جامعه از یک سو مورد حمایت ویژه وزارت علوم قرار خواهند گرفت و از طرفی نیز با بکارگرفتن سیستم های تشویقی خاص بخش قابل توجهی از پتانسیل پژوهشی دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا و اساتید در راستای نیازهای جامعه هدایت خواهد شد.

وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری تصریح کرد: مطالعات اولیه ایجاد این سیستم انجام شده و البته اجرای آن به دلیل طراحی و تعریف شیوه نامه ها مقداری زمان خواهد برد.

وی همچنین وزارت علوم دردوره جدید دو برنامه اصلی برای  ارتباط بخش صنعت و دانشگاه و تحقیقات کاربردی در راستای نیازهای جامعه دارد.

وی همچنین یکی دیگر از برنامه های این وزارتخانه را تلاش به منظور راه اندازی معاونت فناوری عنوان کرد و افزود: از طریق این معاونت،  به طور حتم مدیریت پارک های علم و فناوری و مراکز رشد بهنیه تر خواهد شد.

دوشنبه هفته آینده سال تحصیلی دانشگاه ها آغاز می شود

وزیر علوم در ادامه در خصوص زمان برگزاری آغاز سال تحصیلی جدید نیز اظهارکرد: دوشنبه هفته آینده با حضور دکتررییسی رییس جمهور در دانشگاه تهران مراسم آغاز سال تحصیلی آغاز خواهد شد.

زلفی گل همچنین اضافه کرد: در این مراسم نفرات برتر کنکورسراسری  نیز تقدیر خواهند شد.

برای تغییر روسای دانشگاه ها عجله ای درکار نیست

وزیرعلوم در پاسخ به سوالی درخصوص اینکه، آیا تغییر و تحولات روسای دانشگاه ها همچنان ادامه خواهد داشت یا خیر نیز گفت:تغییر مدیریت ها با تغییر دولت ها یک فرایند طبیعی و بدیعی است اما ما عجله ای برای این کار نداریم.

زلفی گل با بیان اینکه، همه اساتیدی که در حال حاضر رییس دانشگاه ها را عهده دارند از پیشگامان و پیشتازان عرصه علمی کشور و از سرمایه های نمادین کشورمان محسوب می شوند، افزود: ما عجله ای برای تغییر روسای دانشگاه‌ها نداریم و بایستی در زمان مناسب افراد مناسب را انتخاب و خواسته های خود را با آنها درمیان بگذاریم.

وی گفت: ما به افراد منتخب برای تصدی گری مدیریت دانشگاه ها فرصت خواهیم داد که تا برنامه های خود را برای بررسی در کمیته انتصابات ارائه کنند و پس از انتخاب جایگزین خواهند شد.

ارتقاء ارتباطات علمی و تحقیقات بین رشته ای نیازمند تشویق

وزیر علوم همچنین در پاسخ به پرسشی در خصوص طرح  تلفیق رشته های پزشکی که از سوی وزرای پیشین علوم همواره پیگیری شده و به نتیجه نرسیده است گفت: این تصمیمات در واقع فرابخشی است و در ید قدرت ما نیست، ما صرفا واقعیت ها و چالش های علمی کشور را بیان می کنیم و به طور حتتم به گوش مسوولان ذیربط برای تصمیم گیری خواهد رسید.

زلفی گل افزود: البته اولین راهکار این مسئله ادغام نیست بلکه  می توان سیاست های تشویقی و ترغیبیب ایجاد کرد که ارتباطات علمی و تحقیقات بین رشته ای و چندرشته ای به پیش رود و فرآیند آن طراحی و اجرا شود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

آخرین اخبار
پربازدیدترین‌ها