اگر اقتصاد ما صحیح بود فاصله بین فقر و غنا این همه نمی‌شد

 آیت الله صادق آملی لاریجانی روز چهارشنبه در مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه امام صادق (ع) حضور یافت و در سخنانی با تسلیت اربعین حسینی، گفت: خوب و بلکه لازم است از ایام خاص برای شناخت اهل بیت و انس با حقیقت در عالم هستی استفاده کنیم. طریقی برای وصول به ائمه اطهار باز کنیم اگر توانستیم این انس را برقرار کنیم امور ما از درون اصلاح می شود. 
وی همچنین با تسلیت درگذشت مرحوم آیت الله حسن زاده آملی از وی با عنوان عالم ربانی، حکیم، ، انسان سالک مسلک توحید که سالیان سال در همه جوانب در جهاد بود یاد کرد و افزود: عطوفت او در بین شاگردان مثال زدنی است. من چند سالی توفیق تلمذ جلسات اسفار او را داشتم. وی استادهای زیادی دیده بود و کارهایی که در تصحیح، شرح و  توضیح و تدریس کتب اصلی حکمت و عرفان در حوزه ها انجام داد واقعا ارزشمند است و برای سالهای سال باقی خواهد ماند. امیدواریم در طی طریق این عالمان بزرگ از میان شما عالمان و اهل فضل هم عده ای بدرخشند.
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام یاد آیت الله محمد رضا مهدوی کنی موسس دانشگاه امام صادق (ع) را نیز گرامی داشت و افزود:‌ مرحوم مهدوی عمر شریف خود را با اخلاص برای دانشگاه امام صادق (ع) گذاشت و بنیان خوبی نهاده شد. البته این دانشگاه بانیانی داشت که خود آن مرحوم یکی از این بانیان بود. بعد این بار مسوولیت به دوش او افتاد.
آملی لاریجانی گفت: در این سالها که به محضر  اهل فضل و دانشجویان رسیدم مکرر تاکید کردم وضعیت نظام جمهوری اسلامی اقتضا می‌کند هم دانشگاه‌ها وهم حوزه‌های علمیه برای ساختار سیاسی و حکمرانی و مقام اجرا در کشور تربیت نسل و  نیروی انسانی کارآمد متدین و بااخلاص داشته باشند . در همه دنیا چنین است اما با این تفاوت که ما با جهاد جهادگران و با تلاش بی وقفه امام راحل وخون شهدا نظامی را برپا کرده‌ایم که براساس دین و توحید است. 
وی ادامه داد: اصل ۲ قانون اساسی تصریح می دارد که نظام بر اساس لا اله الا الله است. بندهای دیگر مساله نبوت معاد و وحی و درنهایت هم می  فرماید این امور براساس اجتهاد مستمر واقعیت می‌یابد. نظامی هستیم که این نظام را براساس قرآن و سنت قبول کردیم و بنیان آن براساس توحید است اما چقدر تلاش کردیم؟ 
آملی لاریجانی با تاکید بر نقش دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه تصریح کرد: در اینجا حوزه علمیه و هم دانشگاه ها تاثیر عمیق دارند دانشگاه‌های ما مملو از دانشجویان دینی، متدین  و با علم است اما مشکل اساسی وجود دارد بسیاری از بنیان های علومی که داریم بر اساس دیگری نهاده شده است. مهندس ما متدین، اهل تلاوت قرآن و نماز شب خوان است و با حق تعالی دعا ذکر و مناجات  دارد و بعد مشغول کارهای خود می‌شود کارهایی که از لحاظ مبنایی ارتباطی با این افکار ندارد. استاد دانشگاه هم همینطور است. آیا واقعا نحوه زندگی ما براساس قرآن است؟ نحوه مدیریت ما در جامعه آیا براساس تعالیم وحیانی و قرآنی است؟‌ فکر نمی‌کنم چنین باشد.
وی با استناد به اصل ۳ قانون اساسی ادامه داد: طبق این اصل، دولت جمهوری اسلامی موظف است در رشد فضایل اخلاقی براساس کتاب و سنت تلاش کند. این اصل ۱۶ بند دارد که یکی از مهمترین آنها بر پایه  اقتصاد صحیح است. آیا اداره کشور ما براساس اقتصاد صحیح است؟ اگر چنین می‌بود این همه فاصله نباید بین فقر و غنا می‌بود. 

آملی لاریجانی گفت:  ذهن بخشی از مدیران و مسوولان ما این است که  چنین مسائل کاری به دین ندارد این مسائل علم است و علم هم بی طرف است  و دینی کردن علوم مثل این است  که قرآن را در داشبورد ماشین بگذارید. علم که دینی نمی‌شود. اما من فکر می کنم این خام اندیشی و ساده‌انگاری به تمام معنا است. عده‌ای مترصد تخفیف این فکر هستند که اساس و بنیان علوم انسانی لااقل باید تحول پیدا کند و برای ما که جامعه ایمانی هستیم  اعتقادات نقش خود را پیدا کند.

او اضافه کرد:  می گویند عده ای از اول انقلاب جمع شدند می خواهند از روایات، تئوری و نظام اقتصادی، دربیاورند که نمی‌شود و این “نمی‌شود” را گاهی از این بابت می گویند که این کار را نکردند. اما یک معنا و پیش فرض عمیق تر دارد اعتقاد دارند ثبوتا این کار نمی‌شود و از کتاب و سنت نمی‌شود نظریات اقتصادی، روانشناختی و جامعه شناختی که علم است دربیاوریم. آن وقت ادعایی که بیش از یک قرن در مغرب زمین حاکم بود مبنای فکری خود قرار می‌دهند که علم بی طرف است. علم واقعیاتی است  مانند ۲ به اضافه ۲ می شود چهار و ربطی به اخلاق احکام و توحید ندارد. این حرف‌ها را در مغرب زمین با تصریح می‌گویند و در اعصاری این را گسترش داده اند. افراد بسیار بالا به لحاظ علمی در رشته های خاص از تز بی طرفی دفاع کردند و همین ها وارد کشور ما شد و همین الان هم حرف‌ها را می‌زنند.
وی با نقل خاطره ای از انقلاب گفت: فراموش نمیکنم اوایل انقلاب آقایی که مدعی روشنفکری بود و قلم خوبی داشت در باب فلسفه و اخلاق کتاب نوشته بود صراحتا گفته بود بین باید و هست یک فاصله پر ناشدنی است و از هست ها،  باید و از بایدها هست در نمی آید بنابراین نباید دنبال این حرف ها رفت. شما از امور ارزشی نمی‌توانید یک علم دربیارید. علم امور هستها و نیستهاست  و ربطی به امور ارزشی ندارد.
ولی بطلان این حرفها امروزه برای کسانی که در فلسفه علوم به ویژه در فلسفه های علم اجتماعی کار کردند، روشن است.

وی توضیح داد: اما در کشور ما یک حرف های وارداتی داریم و بر اساس آن کار کردیم  اینجا نمی خواهم از حرف‌های ساده‌انگارانه که گاهی امروز گفته می‌شود دفاع کنم و هیچ وقت این حرف های افراطی را نمیزنم که چیزی که امروز دانشمندان مغرب‌زمین می‌گویند ما ۷۰۰ سال پیش داشتیم. هیچ تعصبی هم ندارم  غربی ها و شرقی ها مکتب خوبی داشته باشند، ما هم از آن استفاده کنیم.
وی افزود: روش و سیره علمی خودم هم همین بود و توصیه می کنم تا جایی که می توانید از علم در هر جای دنیا استفاده کنید این روایت نبوی که به دنبال علم بروید حتی در چین مطلب حقی است علم را از هر کجا باید گرفت.
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با انتقاد از خودباختگی در مقابل فلان عالم غربی یا شرقی، گفت: سخن ما یک حرف است و  راه استدلال فلسفی دارد مادر علوم این را ساده انگاری میدانیم. نه تنها من بلکه فیلسوفان علم دنیا اعتقاد دارند که ساده انگاری است علم را مانند یک نسخه عین آینه حاکی از واقعه بدون دخالت هیچ ارزشی و پیش فرضی باشد ما چنین چیزی امروز نداریم یعنی علمای محقق در فلسفه که کارشان تحقیق روی همین موضوعات است این حرف ها را باور ندارند.
وی ادامه داد: چون هر علمی از جانب ها و دریچه های مختلف با بیرون اعم از پیش فرض های ارزشی و سنتی و بحث های مربوط به فهم آدمی به طور کلی، ارتباط دارد همه امور ارزشی و ایمانی و پیش فرض ها به نحوی علم را در چنته خود قرار داده اند.
آیت‌الله آملی لاریجانی گفت: مقصودم این است برای اینکه تحول مستدل داشته باشیم هم باید علم را خوب بشناسیم و هم دریچه هایی که از آن دریچه های ارزشی، ایمانی و معنوی می‌تواند ورود کند را بشناسیم. مهمترین آن بحث پیش‌فرض‌ها در علوم است خصوصاً علوم اجتماعی. اینکه به ما بگویند دو به اضافه دو حقیقت است و چه ربطی به توحید دارد، بسیار ساده انگاری است و علم اصلاً چنین نیست علم اجزای  مختلف دارد به ویژه علوم اجتماعی. آنها با این حرف ها دارند ارزش‌های خود را به خورد ما می‌دهند.
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره اقتصاد لیبرالی گفت: لیبرال ها چند مبنا دارند یکی از آنها مبنایی است که جان استوارت میل داشت و مبنای آن نفع گرایی بود همه چیز و حتی ارزش را بر اساس نفع می داند و خود این نفع البته نیاز به تفسیر دارد آنها نفع را مادی می‌دیدند. اگر بسیاری از نظریات که پایه در علوم غربی را بشکافیم، بسیاری از این نظریات را  قبول نداریم خود مدرنیته هم چنین است که با نگاه دینی، ارزشی و اخلاقی سازگار نیست. نسبی گرایی در نظام مدرنیته و اینکه هر انسانی خود ارزشهای خود را انتخاب و خلق می کند با ما سازگار نیست.
وی ادامه داد : برای ایجاد تحول،  دانشگاه امام صادق یکی از  مغتنم ترین فرصت ها است. از همه اساتید دانشگاه رئیس و مسئولان و دانشجویان استدعا دارم این موضوع را جدی تر بگیریم مسئله دخالت و تلاش این دانشگاه برای تحول در علوم انسانی را جدی تر بگیریم البته هیچ انحصاری بین دانشگاهها وجود ندارد  مقام معظم رهبری با تیزبینی خاص خود و سالیان گذشته این مسئله را پیگیری کردند و هر جا برویم به این تحول نیاز داریم.
وی افزود: این دانشگاه یکی از بهترین مکان ها برای ایجاد این تحول است به این دلیل که هم استادان و هم شاگردان و دانشجویان علوم رسمی را در بهترین سطح فرا می گیرند و در کنار آن معارف اسلامی را هم آشنا می شوند و این بهترین راه برای ایجاد تحول است.
او اضافه کرد:  به مقدماتی که در تحصیلات حوزوی به دست بیاورید مغرور نشوید چون همه استادان ما در حوزه های علمیه و استادان اینجا و هم دانشگاهیان فکر نکنند مسائل ما با خواندن مکاسب و غیره حل شده است چنین نیست علاوه بر گسترش استقرار ابزار فقهی خصوص استنباط معارف، یک ابزار اصلاح شده می خواهد. اصول فقه ما کفایت این استنباط را نمی دهد این نیاز به کار دارد اینکه چگونه بخواهیم از کتاب و سنت برای اقتصاد و جامعه شناسی و حقوق استفاده کنیم که تا این میزان گسترده با احکام شرعی در تماس است نیاز به کار جهاد گونه دارد.
آیت الله آملی لاریجانی تاکید کرد: در کنار تتبع و مطالعه و تحقق در آثار علوم دیگر حفظ استقلال ایمانی، توحیدی و فکری خودمان را هم داشته باشیم و این شدنی است. 

وی گفت: اولا خطاب من به هیات امنا است و ثانیا به ریاست دانشگاه و از همه مهم تر به اساتید دانشگاه و دانشجویان است که بظاعت بیشتری کنند تا بتوانیم در این بحث یک کار جدی را شروع کنیم زیرا کار، کار بسیار بزرگی است.
وی افزود: ما در حوزه های علمیه و دانشگاهها آدم های بزرگی داریم و اگر این نیروها به هم نزدیک شوند و فکرها با هم شود امید است در این مسئله پیشرفت خوبی داشته باشیم.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تلاش برای بهبود وضع معیشتی کارکنان دانشگاه امام صادق (ع) گفت: در نظام جمهوری اسلامی دانشگاه به این خوب داریم که هیچگونه کمک دولتی ندارد. دارایی های دانشگاه نیز آنقدر نیست که بتوان در این عرصه گام های قابل توجهی برداشت.
آیت الله آملی لاریجانی اظهار داشت: باید به فکر خودمان باشیم زیرا این ایام با همه تلخی هایش می گذرد. باید به فکر آخرت باشیم و با دست پر و با حالی خوب به فکر این مهم باشیم زیرا هر چه بکاریم درو خواهیم کرد.

بر اساس این گزارش رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ابتدای ورود به دانشگاه امام صادق با حضور در گلزار شهدای گمنام این دانشگاه به مقام والای شهدا ادای احترام کرد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

آخرین اخبار
پربازدیدترین‌ها