معمای یارانه خردادچیست؟ علت حذف یارانه تشویقی

معمای یارانه خردادچیست؟ علت حذف یارانه تشویقی
یارانه تشویقی در قالب اعتبار ۲۲۰ هزار تومانی، دهه فجر پارسال تا اردیبهشت امسال برای دهک‌های اول تا هفتم اختصاص پیدا کرد و با وجود چند وعده وعید، ظاهرا از هجدهم خردادماه، شارژ آن متوقف شده است

یارانه خرداد قرار است طبق برنامه اواخر همین هفته واریز شود اما با گذشت سه روز از موعد معمول، هنوز یارانه مضاعف برای مشمولان کالابرگ و یارانه تشویقی شارژ نشده و به همین دلیل شایعه حذف یارانه تشویقی دهن به‌دهن می‌چرخد.

یارانه تشویقی یا فجرانه از هفدهم بهمن ماه سال قبل کلید خورد و حدود سه ماهی ادامه داشت. در این طرح، اعتبار یارانه از ۱۲۰ هزار تومان به ۲۲۰ هزار تومان افزایش یافت. بدین ترتیب، اگر شما جزو دهک اول تا سوم باشید، یعنی ۴۰۰ هزار تومان یارانه بگیرید، ۶۲۰ هزار تومان اعتبار خرید کالا در اختیارتان قرار داده می‌شود و اگر در فهرست دهک‌های چهارم تا هفتم قرار می‌گیرید و یارانه نقدی ۳۰۰ هزار تومانی هر ماه به حساب‌تان واریز می‌شود، اعتبار یارانه تشویقی شما به ۵۲۰ هزار تومان می‌رسد. یارانه فجرانه شامل همان ۱۱ قلم کالایی می‌شود که در قالب کالابرگ الکترونیک به یارانه‌بگیران اختصاص می‌یافت. از آنجایی‌که مهلت یارانه فجرانه در هجدهم اردیبهشت به پایان رسید، حالا یارانه‌بگیرانند این پرسش را مطرح می‌کنند که این یارانه چه زمانی واریز می‌شود؟ کارشناسان وزارت کار در پاسخ می‌گویند این طرح ادامه دارد، اما زمان دقیق اجرای آن نامعلوم است.

یارانه تشویقی چیست؟

یارانه تشویقی یا یارانه فجرانه برای دهک‌های اول تا هفتم با آغاز دهه فجر در سال قبل کلید خورد. شروع این طرح از هفدهم بهمن ماه ۱۴۰۲ بود و تا هجدهم اردیبهشت امسال ادامه پیدا کرد. یارانه تشویقی در فاز اول شرط ۲۰۰ هزار تومان خرید از یارانه را حذف کرد و در مرحله بعد اعتبار تشویقی را افزایش داد از ۱۲۰ هزار تومان به ۲۲۰ هزار تومان.

یارانه تشویقی مربوط به سیاست کالابرگ الکترونیکی می‌شود که یک سبد ۱۱ قلمی برای تامین حداقل کالری، پروتئین، ریزمغذی و ویتامین‌های لازم برای هر فرد را دربرمی‌گیرد. مبنای قیمت‌های یارانه فجرانه همان سال ۱۴۰۱ است و مابه‌التفاوت از محل یارانه جدید تامین می‌شود. این ۱۱ قلم کالا نیز شامل گوشت مرغ، گوشت قرمز، برنج، روغن، ماکارونی، شیر، پنیر، ماست، قند و شکر، تخم‌مرغ و حبوبات می‌شود.

یارانه تشویقی یا فجرانه جدای از یارانه ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومانی است که هر ماه به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شود. دولت برای یارانه تشویقی یک شرط تعیین کرده، مبنی بر اینکه خانوار مشمول می‌توانند اقلام را در سقف وزنی و کالایی تعریف شده خریداری کنند و امکان جابه‌جایی اعتبار بین گروه‌های کالایی وجود ندارد. این یعنی اگر اعتباری برای خرید گوشت به فرد داده می‌شود، نمی‌تواند آن را صرف خرید حبوبات کند.

اخباراقتصاد
پربازدیدیارانه

آخرین اخبار

برچسب‌های پربازدید

 

وبگردی