خبر خوش برای کسانیکه بیمه تامین اجتماعی هستند

بدون دیدگاه

خبر خوش برای کسانیکه بیمه تامین اجتماعی هستند
یک کارگر با انتقاد از عدم محاسبه دو سال بیمه‌ی خریداری شده خود، می‌گوید: در سال ۸۵ با ۲۲۷هزار تومان و به سختی بیمه سربازی خود را خریدم اما بعد از ۱۷ سال متوجه شدم این سابقه برای من محاسبه نشده است.

یک کارگر درباره مشکلاتِ خرید بیمه سربازی گفت: در سال ۸۵ با ۲۲۷هزار تومان و به سختی بیمه سربازی خود را خریدم. در آن زمان این رقم بسیار زیاد بود و با صد هزار تومان وام از شرکت و پس‌انداز و حقوق کاملِ چند ماه، این رقم را تأمین و به حساب سازمان تأمین اجتماعی واریز کردم.

این کارگر گفت: امسال متوجه شدم که این سابقه برای من حساب نشده و با پیگیری فهیمدم دلیل آن، ۱۶ روز تأخیر در پرداختِ رقمِ خرید بیمه سربازی بوده است. سازمان تأمین اجتماعی می‌گوید به دلیلِ تأخیر ۱۶روزه، قرارداد به طور کلی باطل شده است.

تأمین اجتماعی دو راه پیش پای این کارگر گذاشته است؛ یا ۲۲۷هزار تومانی که سال ۸۵ پرداخت کرده را برگرداند و دو سال دیگر کار کند یا به نرخِ روز مجددا حق بیمه سربازی را پرداخت کند.

این کارگر می‌گوید: پولی که آن سال پرداخت کردم را به نرخ روز نمی‌دهند اما اگر بخواهم دو سال سربازی را بخرم باید به نرخ روز پول پرداخت کنم. کجای این رفتار عادلانه است؟

وی می‌افزاید: در جریان پیگیریِ کارم در تأمین اجتماعی متوجه شدم این اتفاق برای خیلی از کارگران افتاده و بعد از پیگیری به نتیجه نرسیده‌اند.

این کارگر می‌گوید: این رفتار ظلم در حقِ کارگری است که به سختی پول به دست می‌آورد. همان زمان تأمین اجتماعی می‌توانست به ما خبر بدهد که خرید دو سال بیمه محاسبه نشده اما مسئولانِ تأمین اجتماعی می‌گویند این کار وظیفه‌ی ما نیست! این بی‌اخلاقی در حق کارگران است. چرا باید پولی که ۱۷ سال پیش پرداخت کردم را امروز مجددا پرداخت کنم؟ من ۱۶ روز تأخیر داشتم و تأمین اجتماعی می‌تواند این ۱۶ روز تأخیر را به نرخ روز محاسبه کند و جریمه آن را از من بگیرد اما اینکه کامل و یک طرفه قرارداد را فسخ می‌کنند و هیچ اطلاعی هم ندهند ناعادلانه است

شرایط خرید سابقه بیمه تامین اجتماعی چیست

درصد زیادی از افراد بیمه‌پرداز در طول مدت اشتغال خود تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند. این افراد در طول زمانی که کار می‌کنند، به صورت ماهانه مبلغی را به این شرکت پرداخت می‌کنند تا در نهایت در سنین پیری و زمانی که توان کار کردن ندارند مبلغی را به عنوان حقوق بازنشستگی دریافت کنند. برای بازنشست شدن و دریافت خدمات بازنشستگی تامین اجتماعی مردان باید به ۶۰ و زنان به ۵۰ سال رسیده باشند و حداقل ۳۰ سال سابقه پرداخت بیمه داشته باشند. اما اگر فردی به هر دلیلی این مقدار سابقه را نداشته باشد، آیا امکان خرید سابقه بیمه تامین اجتماعی را دارد؟ با ما همراه باشید تا در این باره به تفضیل توضیح دهیم.

آیا می‌توان سابقه بیمه تامین اجتماعی را خرید؟

افراد به دلایل متنوع و شرایط متفاوت ممکن است که به خرید سابقه بیمه تامین اجتماعی خود فکر کنند. برخی‌ها ممکن است با تصور داشتن ۳۰ سال سابقه بیمه به شرکت بیمه تامین اجتماعی به شعب بیمه مراجعه کنند و متوجه شوند در ماه‌ها و یا سال‌هایی که شاغل بوده‌اند، بیمه آنها از سوی کارفرما پرداخت نشده است. برخی دیگر تمایل دارند که پیش از موعد بازنشست شوند و به همین دلیل می‌خواهند هزینه سال‌ها یا ماه‌های باقی‌مانده را به صورت یک‌جا پرداخت کنند. اما خبر بد اینکه امکان خرید سوابق بیمه تامین اجتماعی چه برای ماه‌های آتی چه برای ماه‌ها و سا‌ل‌های گذشته به جز در شرایطی خاص امکان‌پذیر نیست.

قانون خرید سابقه بیمه تامین اجتماعی

برای خرید سابقه بیمه قوانین خاصی وجود دارد و برای همه افرادی که قصد خرید سابقه خود را دارند، امکان‌پذیر نیست. در ادامه شرایط خرید سابقه بیمه آورده شده است:

خرید کسری سوابق بیمه تامین اجتماعی چه شرایطی دارد؟

به صورت کلی طبق قانون بیمه تامین اجتماعی افرادی ک قصد بازنشست‌ شدن دارند، باید حداقل ۱۰ و حداکثر ۳۰ سال سابقه پرداخت بیمه داشته باشد و به صورت کلی امکان خرید این سوابق به صورت یک‌جا وجود ندارد. اما این قانون هم استثنا دارد. در ادامه به توضیح ۳ حالت استثنا خرید سابقه بیمه تامین اجتماعی پرداخته می‌شود:

خرید بیمه سربازی: افرادی که به خدمت سربازی رفته‌اند، می‌دانند که در طول مدت سربازی تحت پوشش نوعی بیمه بوده‌اند تا بتوانند از خدمات درمانی و پزشکی بهره‌مند شوند. در این میان به ازای مدت زمان خدمت، برای سربازان سابقه بیمه ثبت می‌شود. آنها در زمان بازنشستگی می‌توانند با پرداخت مبلغی این ۲ سال را هم به سابقه بیمه خود اضافه کنند و به عبارتی بیمه سربازی خود را بخرند.

رسیدن به سن بازنشستگی: مردانی که به سن ۶۰ سال رسیده باشند و زنانی که حداقل ۵۵ سال سن داشته باشند، می‌توانند برای انجام کارهای بازنشستگی اقدام کنند. اما اگر آنها کمتر از ۱۰ سال سابقه کار داشته باشند می‌توانند برای رسیدن به ۱۰ سال سابقه بیمه‌پردازی و دریافت یک سوم حقوق ماهانه کسری سابقه بیمه تامین اجتماعی خود اقدام کنند.

اشتغال افراد در مشاغل پاره‌وقت با بیمه کمتر از یک ماه: اگر فردی در کارگاه‌های مورد تایید برای مشاغل پاره وقت مانند منشی برای مراکز آموزشی و مطب‌ها کار کند و کارفرمای او به اندازه مجموع ساعت‌های کارکرد او برایش بیمه پرداخت کرده باشد، او می‌تواند باتوجه‌به بخش‌نامه تکمیل سوابق، حق بیمه خود را به صورت کسری از ماه پرداخت کند.

نحوه خرید فاصله بین سابقه بیمه تامین اجتماعی

بر اساس قوانین سازمان تامین اجتماعی، در صورتی که فرد در کارگاهی کار کرده باشد و حق بیمه آنها پرداخت نشده باشد، به عبارتی بین ماه‌های پرداخت بیمه او فاصله افتاده باشد، می‌تواند با مراجعه به شعب سازمان تامین اجتماعی و ارائه مدارک و مستندات ادعای سابقه کند. پس از انجام بررسی‌های لازم در صورت صحت ادعای فرد، سازمان تامین اجتماعی کارفرما را ملزم به پرداخت سابقه برای بیمه‌شده می‌کند. راه‌حل سریع‌تر هم این است که کارگر علیه کارفرمای خود به اداره کار شکایت کند و درخواست واریز حق بیمه ایام اشتغال را ارائه دهد.

افراد زیادی فکر می‌کنند که بدون شکایت و طی‌کردن مراحلی که در بالا ذکر شد و با پرداخت حق بیمه به صورت شخصی می‌توانند این مشکل را حل کنند. اما باید این را بدانند که قانون خرید سابقه بیمه تامین اجتماعی در این مورد بسیار صریح است و راهی به جز شکایت و مراجعه به یکی از سازمان‌های مربوطه برای خرید فاصله بین سابقه بیمه تامین اجتماعی وجود ندارد. به همه افراد شاغل در هر کارگاهی توصیه می‌شود که از طریق مراجعه به وبسایت تامین اجتماعی در قسمت مشاهده سوابق به صورت مکرر سابقه بیمه خود بررسی کنند

اخباراقتصاد
پربازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

آخرین اخبار

برچسب‌های پربازدید

 

وبگردی