فوری/آغاز فروش ثبتنامی خودرو با عرضه محصولات جدید | بازگشایی سامانه یکپارچه فروش خودرو از فردا

فوری/آغاز فروش ثبتنامی خودرو با عرضه محصولات جدید | بازگشایی سامانه یکپارچه فروش خودرو از فردا
مدیر سامانه یکپارچه خودروها از اعلام نتایج کاملِ اولویت‌بندی متقاضیان خودروهای برقی وارداتی تا پایان روز شنبه‌ (۱۹ خرداد ماه) خبر داد و اعلام کرد تصمیم گرفته شده متقاضیان به سه دسته، تقسیم‌بندی شوند و “صفِ انتظار به معنی فروش خودروهای وارداتی عادی” وجود ندارد و متقاضیان یا مشمول تخصیص یا عدم تخصیص خواهند بود و چنانچه منتخب، در موعد مقرر واریز وجه نکند، متقاضی دیگر جایگزین خواهد شد.

از ۳۰ اردیبهشت ماه، این امکان برای متقاضیان خودروهای برقی که پیش از آغاز ثبت‌نام، نسبت به تعریف حساب وکالتی به نام خودروهای برقی، اقدام و مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان را در این حساب بلوکه کرده بودند، فراهم شد که از میان هفت مدل خودروی برقی وارداتی عرضه شده از طریق سامانه یکپارچه خودروهای برقی برای انتخاب و ثبت درخواست یک خودرو، آن هم بدون شرایط و محدودیت ثبت‌نام‌ در طرح‌های فروش خودروها، اقدام کنند.

بالغ بر ۱۴۰ هزار نفر در این طرح عرضه‌ خودروهای برقی شرکت کرده بودند که از این بین، بالغ بر ۲۵ هزار نفر صرفاً برای سه مدل خودرو، ثبت درخواست داشته‌اند.

با پایان یافتن مهلت ثبت‌نام، فرآیند پایش مشتریان آغاز شد و مقرر شد که به دنبال تکمیل شدن فرآیند اولویت‌بندی ثبت‌نام‌کنندگان، نتایج آن بر روی سایت سامانه یکپارچه خودروهای برقی بارگذاری و از طریق پروفایل کاربری مشتریان، قابل رویت باشد.

در این رابطه، مهدی تقدسی- مدیر سامانه یکپارچه خودروها- در گفت‌وگویی از اعلام کامل نتایج از روز شنبه خبر داده و اظهار کرد: از عصر روز گذشته (پنجشنبه)، نتایج برای برخی از متقاضیان قابل رویت شده است اما نتایج کامل (برای همه ی شرکت‌کنندگان) مشخص نشده و سایت به حالت به روزرسانی بازگشت. این فرآیند اعلام نتایج تا روز شنبه تکمیل خواهد شد و نتایج نهایی اولویت‌دهی، تا پایان روز ۱۹ خرداد ماه مشخص خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: متقاضیان در سه دسته تقسیم، خواهند شد. دسته اول متقاضیانی هستند که خودرو به آن ها تخصیص داده شده است. دسته دوم متقاضیانی‌اند که در صف انتظار موقتیِ خرید خودروی مورد نظر قرار می‌گیرند تا در صورت عدم تکمیل وجهِ دسته اول یا افزایش ظرفیت فروش، خودرو به آن ها تخصیص داده شود. در نهایت دسته سوم، متقاضیانی هستند که در وضعیت عدم تخصیص قرار خواهند گرفت و مشمول تخصیص در این دوره، نخواهند بود.

همانطور که پیش‌تر، رئیس سازمان توسعه تجارت نیز تاکید کرده بود که باتوجه به تعداد درخواست بالا، این امکان وجود ندارد که برای خرید خودروهای برقی در این سامانه، صف تشکیل شود، شاین ذکر است که پس از اینکه متناسب با تعداد خودروهای موجود، افراد مشخص شوند و در اصطلاح رزرو (تا زمان واریز وجه) صورت گیرد، عملاً الباقی مشمول«عدم تخصص» یا «ابطال» خواهند بود و از این نوبت حذف خواهند شد و همچون مدل عرضه‌ خودروهای بنزینی اینگونه نخواهد بود که مجدد در همین گروه امکان ثبت‌نام‌ داشته باشند؛ مگر آنکه فردی از منتخبان (افرادی که به شرکت‌ها معرفی می‌شوند) از واریز وجه منصرف شود و وجه خودروها را واریز نکنند.

در این صورت تخصیص به افرادی صورت خواهد گرفت که حذف شده‌اند. بنابراین افرادی که عدم تخصیص داشته باشند، ابطال صورت می‌گیرد و این افراد برای ثبت‌نام در طرح عرضه خودروهای برقی، بایستی از اول ثبت‌نام‌ کنند.

براین اساس، متقاضیانی که در وضعیت عدم تخصیص قرار می گیرند، اولویتی نخواهند داشت و باید در عرضه‌های بعدی، مجدد برای تعریف حساب وکالتی، واریز وجه در حساب وکالتی و ثبت‌نام اقدام کنند.

دور جدید انتخاب اولویت خرید خودروهای برقی وارداتی در سامانه ثبت نام خودرو برقی از امروز آغاز شد. اما آیا مشخصات و قیمت خودروهای برقی ثبت نامی اعلام شده است؟

سامانه یکپارچه خودروهای برقی، جدیدترین سامانه برای خرید خودروهای وارداتی و داخلی برقی است که از دیروز برای انتخاب دور جدید خریداران خودرو باز شد. متقاضیان خودروهای برقی می‌توانند تا پنجم خرداد 1403 با بلوکه کردن مبلغ 100 میلیون تومان در حساب‌های وکالتی خود، مشخصات خود را در سامانه خودروهای برقی ثبت نامی درج کنند.

شایان ذکر است مهلت وکالتی کردن حساب‌های بانکی تا دوم خرداد ماه است و متقاضیان باید هرچه سریع‌تر اقدام به وکالتی کردن حساب بانکی خود کنند.

سامانه خودروهای برقی ثبت‌نامی همانند دوره‌های قبلی، سه مرحله دارد.

در حال حاضر هفت دستگاه خودرو برقی در سامانه یکپارچه بارگذاری شده‌اند و احتمالاً در هفته‌های آینده به تعداد آنها افزوده شود. این محصولات شامل سینوگلد سایپا، هونگچی EQM5، هوندا ENS1، آئودی Q5، لونا GRE، کی‌ام‌سی EJ7، فولکس‌واگن ID.4 هستند. قیمت قطعی و علی‌الحساب فروش در مبادی ورودی به ایران به شرح زیر است.

نام مدل نام شرکت واردکننده قیمت فروش قطعی در مبادی ورودی (ریال)
هونگچی EQM5 BMCARS 18.054.600.000
کی‌ام‌سی EJ7 کرمان موتور 10.986.500.000
نام مدل نام شرکت واردکننده قیمت فروش علی‌الحساب در مبادی ورودی (ریال)
هوندا ENS1 معین خودرو 18.500.000.000
آئودی EQ5 معین خودرو 31.500.000.000
لونا GRE ایران خودرو 9.450.000.000
سینوگلد تانگو 5 سایپا 10.500.000.000
فولکس‌واگن ID.4 ماموت خودرو 14.500.000.000
باید توجه داشت که اغلب این محصولات در ابتدا قرار بود در قالب تاکسی‌های لوکس در اختیار سازمان تاکسیرانی تهران قرار گیرد و پس از رد کردن مراحل آزمایشی، در ابعاد گسترده‌تر و برای دیگر کلانشهرهای کشور نیز استفاده شود؛ اما اکنون چه اتفاقی باعث عرضه این محصولات برای مردم عادی شد؟

اخباراقتصادخودرو
پربازدیدثبت نام خودرو

آخرین اخبار

برچسب‌های پربازدید

 

وبگردی