این دو خودرو آب پاکی را روی دست متقاضیان ریختند / بازار خودرو باید قید حضور این محصولات را بزند؟

این دو خودرو آب پاکی را روی دست متقاضیان ریختند / بازار خودرو باید قید حضور این محصولات را بزند؟
اکو ایران : طرح جایگزینی از سوی پارس خودرو برای دو محصول این خودروساز اعلام شد.

ثبت نام کنندگان برای رنو و برلیانس بار دیگر با طرح جایگزینی از سوی سایپا روبرو شدند.

پارس خودرو زیر مجموعه خودروسازی سایپا در جدیدترین طرح جایگزینی برای انواع رنو و برلیانس خودروی کوییک را در نظر گرفته اند.

زیر مجموعه خودروسازی سایپا با توجه به مدل رنو یا برلیانسی که متقاضی برای آن نام نویسی کرده بودند تعدادی کوییک با قیمت های متنوع به آنها واگذار می کند.

آنچه باعث شده تا پارس خودرو بار دیگر برای رنو و برلیانس طرح جایگزین برگزار کند ریشه در بازگشت تحریم های صنعت خودرو دارد.

بازگشت تحریم های صنعت خودرو سبب شد تا شرکای بین المللی شرکت های خودروساز به ناچار مجبور شوند روابط خود را با خودروسازان داخلی نیمه کاره رها کرده و بازار ایران را ترک کنند.

خودروسازان ایرانی با توجه به تعهداتی که در قبال محصولات مونتاژی خود ایجاد کرده بودند به نوعی برای پاس کردن تعهدات خود با چالش روبرو شدند.

فراموش نکنیم رنو در دور اول تحریم ها به رغم فشارهایی که به این خودروساز فرانسوی وارد شد، بازار ایران را ترک نکرد. اما در دور دوم تحریم ها به نوعی همزمان با استارت تحریم ها تصمیم گرفت از بازار خودروی کشور خارج شود.

این گمانه وجودارد که مدیران وقت خودروسازی سایپا با توجه به ماندن رنو در ایران در دور اول تحریم ها دست به پیش فروش گسترده محصولات این خودروساز فرانسوی زدند. داستان نام نویسی برای مدل های برلیانس هم بی ارتباط با تدوام حضور خودروسازان چینی در بازار کشور در دور اول تحریم ها نبود.

اما هم خودروساز فرانسوی و هم خودروساز چینی طرف شراکت با خودروسازی سایپا با بازگشت تحریم ها ترجیح دادند تا بازار خودروی کشور را ترک کنند و به همکاری خود را شریک ایرانی خاتمه دهند.

مدیران وقت نارنجی های جاده مخصوص تلاش کردند با توجه به قطعات موجود تا حد امکان به تعهدات خود جامه عمل بپوشانند اما از آنجایی که تعداد تعهدات معوقه درباره محصولات رنو و برلیانس پیش از قطعات موجود بود بنابراین خودروسازی سایپا مجبور شد به سمت پیشنهاد طرح های جایگزین برود.

سایپایی ها در سال های ۹۷ و همچنین ۹۸ طرح های متنوعی را برای جایگزینی محصولات شرکای فرانسوی و چینی خود به مشتریانی که برای این خودروها نام نویسی کرده بودند، پیشنهاد دادند.

به نظر می رسید با توجه به تعداد دفعاتی که طرح های جایگزینی به پیش خریدکنندگان انواع و رنو و برلیانس پیشنهاد شده، تمام متقاضیان این محصولات تعیین تکلیف شده اند اما با توجه به طرح جدید جایگزینی که از سوی پارس خودرو اعلام شده است، مشخص شد که هنوز سریال دردسر بازگشت تحریم ها و قطع همکاری خودروسازان بین اامللی با خودروسازان داخلی ادامه دار است.

امکان واردات خودرو از شهریور 1401 این امید را برای ثبت نام کنندگان رنو و برلیانس بوجود آورد تا شاید مدیران سایپا به تعهدات خود از مسیر واردات محصولاتی که برای انها تعهدات معوق دارند، پاسخ دهند اما با توجه به جدیدترین طرح جایگزینی برای انواع رنو و برلیانس می توان گفت آب پاکی روی دست ثبت نام کنندگان محصولات خودروساز فرانسوی و چینی ریخته شد.

به نظر می رسد با توجه به بررسی وضعیت تعهداتی دیگر خودروساز بزرگ کشور یعنی ایران خودرو، آبی های جاده مخصوص توانسته اند به تمام تعهدات خود در قبال مشتریانی که در دوران پیش از بازگشت تحریم ها برای محصولات مونتاژی این خودروساز نام نویسی کرده، عمل کنند. بنابراین آبی های جاده مخصوص تعهد معوقی بابت محصولات شرکای جهانی خود به مشتریان ندارند.

باید منتظر ماند و دید آیا باقی مانده ثبت نام کنندگان برای انواع رنو و برلیانس از این طرح جایگزینی خودروسازی سایپا استقبال می کنند یا اینکه همچنان تعهدات معوق برای محصولات این خودروسازان بین المللی روی دوش سایپایی ها سنگینی می کند؟

اخباراقتصادخودرو
پربازدیدثبت نام خودرو

آخرین اخبار

برچسب‌های پربازدید

 

وبگردی