استیل ضد زنگ در صنعت نظامی ، نقش پر رنگ در امنیت و پایداری

بدون دیدگاه

استیل ضد زنگ یکی از موادی است که در زمینه‌های مختلفی از جمله صنعت نظامی به کار می‌رود. این ماده به دلیل خواص فیزیکی و شیمیایی خاص خود،. استحکام استثنایی، مقاومت در برابر خوردگی و تطبیق پذیری. بالا در تولید انواع وسایل و تجهیزات نظامی از جمله اسلحه‌ها، تجهیزات حمل و نقل، و وسایل محافظتی بسیار ارزشمند است.

اهمیت و کاربرد فولاد ضدزنگ یا همان استنلس استیل باعث شده است در تمامی صنایع شاهد ردپای این فلز باشیم. اما اگر بخواهیم به طور خیلی کوتاه و مختصر درباره ی استیل ضد زنگ صحبت کنیم میتوان گفت

استیل ضد زنگ یکی از فولاد‌های خاص است که دارای خاصیت مقاومت به حملات شیمیایی و همچنین عوامل خوردگی می‌باشد. این ویژگی‌ها از اهمیت بسیاری برای کاربردهای نظامی برخوردار است. استیل ضد زنگ به دلیل حفظ استحکام و مقاومت در برابر خوردگی حتی در شرایط سخت محیطی نظامی انتخاب بسیار مناسبی است.

جهت اطلاع

پروسه تولید استیل به دلیل تکنولوژی به روز و تحریم های بین المللی در کشور ایران صورت نمیگیرد و به همین دلیل یک کالای تماما وارداتی به شمار میرود.

امروزه تمامی صنایع در ایران برای اجرای پروژه های خود که استیل در آنها به کار رفته به جز صنایع نظامی می توانند برای خرید ورق استیل ۳۰۴ یا سایر مقاطع آن و یا خرید ورق استیل ۳۱۶ و دیگر آلیاژ ها به شرکت های معتبر واردکننده استنلس استیل در کشور مراجعه کنند و متریال مورد نیاز خود را تامین کنند. اما برای یک سری از آلیاژ ها و مقاطع به هیچ عنوان امکان دسترسی وجود ندارد اما دلیل آن چیست؟ فقظ یک جواب دارد و آنهم آلیاژ و مقاطع است که کاربرد نظامی دارند. قطعا دلیل اینکه موارد نظامی هم برای ایران ممنوع می باشد را همه ی ما دیگر می دانیم که به علت تحریم ها می باشد.

مورد قابل بحث دیگر نیز مبحث قیمت استیل می باشد که عوامل زیادی چه داخلی و چه جهانی بر روی آن تاثیر گذار است. از قیمت ارز، قیمت جهانی نیکل، قیمت حمل و نقل ، هزینه های تولید و خیلی موارد دیگر اثرگذار هستند. از طرفی به فرض مثال برای تهیه ی استیل ۳۱۶ چه یه صورت رول جه به صور ورق یا هر مقطع دیگری نیاز لیست قیمت هر کیلو استیل ۳۱۶ دارید تا بتوانید بر اساس قیمت واقعی روز تصمیم گیری کنید. در صورت عدم اطلاع از قیمت واقعی ممکن است دچار خسارت مالی زیادی شوید.

دلایل استفاده از استیل در صنایع نظامی و دفاعی

مقاومت در برابر خوردگی : یکی از دلایل اصلی استفاده گسترده از استیل در صنایع دفاعی مقاومت فوق العاده آن در برابر خوردگی است. تجهیزات دفاعی اغلب در معرض محیط های خشن از جمله رطوبت بالا، آب شور و عوامل شیمیایی قرار می گیرند. مقاومت فولاد ضد زنگ در برابر خوردگی به محافظت از دارایی های نظامی در برابر اثرات مخرب زنگ زدگی و فرسودگی کمک می کند و طول عمر و آمادگی عملیاتی را تضمین می کند. قطعاتی مانند بدنه کشتی ها، زیردریایی ها، سیستم های تسلیحاتی و ظروف نگهداری مهمات از توانایی فولاد ضد زنگ برای مقاومت در برابر خوردگی بهره می برند.

حفاظت : فولاد ضد زنگ، به ویژه انواع با سختی بالا، در تولید زره بدن و صفحات محافظ به دلیل توانایی آن در مقاومت در برابر نفوذ پرتابه ها استفاده می شود. نسبت استحکام به وزن بالا آن را به انتخابی جذاب برای راه حل های زرهی سبک تبدیل می کند. کامپوزیت های فولاد ضد زنگ، که اغلب با مواد دیگر ترکیب می شوند، می توانند محافظت چند ضربه ای در برابر گلوله و ترکش ایجاد کنند و ایمنی پرسنل نظامی را افزایش دهند.

مقاومت در برابر حرارت و آتش: وسایل نقلیه نظامی و هواپیماها اغلب در محیط های با دمای بالا کار می کنند یا با خطر حوادث مربوط به آتش سوزی مواجه هستند. خواص مقاومت در برابر حرارت و آتش فولاد ضد زنگ آن را به یک ماده با ارزش برای چنین کاربردهایی تبدیل می کند. اجزای فولاد ضد زنگ به محافظت در برابر گسترش آتش و حفظ یکپارچگی ساختار در شرایط گرمای شدید کمک می کند. استفاده از آن در قطعات موتور، سیستم های اگزوز و ساختار هواپیما ایمنی و قابلیت اطمینان کلی سیستم های دفاعی را افزایش می دهد.

ادوات نظامی

 

هواپیما: از آنجایی که فولاد ضد زنگ سبک، قوی و مقاوم در برابر خوردگی است، برای ساخت هواپیما ایده آل است. همچنین یک ماده عالی برای بسیاری از کاربردها در ساخت هواپیما است. این کاربردها شامل اجزای موتور و سیستم اگزوز و همچنین پوسته و چارچوب ساختاری هواپیما است.

وسایل نقلیه و تجهیزات دفاعی: به همان دلایلی که استیل ضد زنگ یک ماده ترجیحی برای ساخت هواپیما، سلاح و مهمات است، همچنین در ساخت وسایل نقلیه و تجهیزات نظامی از جمله تانک ها، زیردریایی ها و کشتی ها کاربرد فراوانی دارد. مقاومت آن در برابر خوردگی و نسبت استحکام به وزن بالا آن را به انتخابی عالی برای این کاربردها تبدیل کرده است.

تجهیزات راداری: انعکاس پذیری و دوام بالا استیل آن را به یک ماده ایده آل برای قطعاتی مانند آنتن و بازتابنده تبدیل می کند.

آلیاژهای مورد استفاده در برنامه نظامی

آلیاژهای سری ۳۰۰ استیل غیرمغناطیسی بوده و بسیاری از کاربرد های نظامی را شامل می شود اما فقط آلیاژهای این گروه نیستند که کاربرد نظامی دارند بسیاری از صنایع دفاعی-نظامی نیاز به سوپر آلیاژ ها دارند.

به طور کلی استیل های سری ۳۰۰ به خصوص استیل ۳۰۴ و ۳۱۶ را می توان پر کاربردترین آلیاژهای استیل در صنعت می باشند.

گرید 304، گریدهای 316 شامل آلیاژهای L316، H316 و Ti316 و گرید 321 همگی مقاومت بسیار خوبی در برابر خوردگی عمومی و حفره ای دارند. این آلیاژها به طور کلی شباهت های زیادی به یکدیگر دارند اما در موارد جزیی و مهمی دارای تفاوتهایی هستند.

به عنوان مثال، آلیاژ 321 یک استیل آستنیتی تثبیت شده مشابه آلیاژ 304 است اما با تیتانیوم و حداقل پنج برابر کربن تقویت شده است.آلیاژ ۳۲۱ مناسب برای استفاده در دماهای بالا، برنامه های کاربردی تجهیزات گرمایشی با دمای بالا، سیستم های اگزوز خودروهای دیزلی و سنگین، دیوارهای آتش و اجزای هواپیمای جت می باشد.

کاربردهای معمولی برای گریدهای سری 300 شامل کاربردهای منیفولدهای اگزوز، اجزای هواپیمای جت و قطعات موتور جت و قطعاتی است که در معرض محیط های دریایی قرار دارند. آلیاژهای ۳۰۴، L۳۱۶ و آلیاژ ۲۲۰۵در ساخت کابین خودروهای نظامی، زره ها و کمک فنرها، سیستم های کنترل آتش موشک و تانک ها نیز استفاده می شوند.

دیگر آلیاژهایی که درجه نظامی زیادی دارند می توان به ورق فولادی ضد زنگ گریدهای 303، S310 و آلیاژ نیکل 625 در سیستم های فضایی و موشکی استفاده شده است.

انتهای رپورتاژ آگهی/

کسب و کار
رپورتاژ
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

آخرین اخبار

برچسب‌های پربازدید

 

وبگردی