نام: سعید

نام خانوادگی: کنگرانی فراهانی

تاریخ تولد: 14 مرداد 1333

محل تولد: تهران

وضعیت تاهل: متاهل

اسم همسر: نازنین شهیدی

فرزندان: یک پسر

زمینه فعالیت: بازیگر، نویسنده

شما در این مطلب می توانید به خواندن بیوگرافی سعید کنگرانی و همسرش بپردازید.

بیوگرافی سعید کنگرانی

سعید کنگرانی در 14 مرداد 1333 در تهران به دنیا آمده است. از آثار ماندگار آقای کنگرانی می‌توان به سریال دایی‌جان ناپلئون، فیلم های سینمایی در امتداد شب و دایره مینا اشاره کرد که در امتدار شب با بازی گوگوش به اوج شهرت رسید و همان فیلم بود که گوگوش مبتذل ترین سکانس بازیگری اش را داشت !

آغاز فعالیت هنری با تئاتر

سعید کنگرانی از کودکی در صحنه های اجرای تئاتر حضور داشت. بعدها نیز در تئاتر شهر قصه نقش آفرینی کرد. این بازیگر در تیر سال 1397 برای بازی در نمایش نیرنگ اورنگ در صحنه تئاتر سنگلج حضور یافت.

فرارو | واکنش هنرمندان به درگذشت سعید کنگرانی

اولین فیلم سینمایی سعید کنگرانی فراهانی

آقای کنگرانی اولین بار با فیلم رضا موتوری در پرده سینما حاضر شد. بعد از آن نیز با بازیگران مشهوری مانند داریوش مهرجویی در فیلم دایره مینا همکاری داشت. این فیلم سه سال توقیف بود. او در نقش جدیش در فیلم سرایدار بازی متفاوتی داشت و توانست به چهره آشنایی تبدیل شود.

دایی جان ناپلئون

سعید کنگرانی بعد از چندین اثر در نهایت به دعوت ناصر تقوایی برای بازی در نقش سعید در دایی جان ناپلئون جلوی دوربین رفت. او با این بازی که نقش کلیدی سریال را بر عهده داشت، به شهرت رسید. اما اوج شهرت او با فیلم جنجالی در امتداد شب رقم خورد و این فیلم درآمد خوبی نیز برای او داشت. پس از این سریال بود که خانه‌اش را از خیابان پیروزی به کامرانیه منتقل کرد و به سوپراستار سینمای ایران تبدیل شد.

آثار ماندگار سعید کنگرانی

از دیگر آثار آقای کنگرانی که در آن ها نقش کوتاهی داشت می‌توان به فیلم صحرای تاتارها در کنار ویتوریو گاسمن، ماکس فون سیدو، جولیانو جما، فیلیپ نواره، فرناندو ری و ژان- لویی ترنتینیان همکاری داشت.

پس از انقلاب

سعید کنگرانی فراهانی پس از انقلاب نیز به بازیگری ادامه داد و در فیلم هایی چون پرواز در قفس ساخته سال 1359، فصل خون ساخته 1360 به کارگردانی حبیب کاووش نقش آفرینی کرد. آخرین اثر او فیلم گرداب سال 1361 است که به تهیه کنندگی بنیاد مستعضعفان ساخت شد و توقیف گردید.

ترک ایران

آقای کنگرانی بعدها پیشنهادی دیگری نیز داشت، مثلا علی حاتمی او را برای بازی در فیلم مادر در نقش فرزند عارف مسلک خانواده که بعدها امین تارخ آن را بازی کرد، در نظر گرفته بود اما کنگرانی به طور کاملا نامعلوم در سال 1364 ممنوع چهره شد و نتوانست به فعالیتش ادامه دهد. با وجود تلاش های زیاد او نتوانست حکمش را تعدیل کند، به همین دلیل در سال 1367 ایران را ترک کرد و به کالیفرنیا در آمریکا رفت. او 16 سال از بازیگری و نقش آفرینی دور ماند تا در نهایت دوباره به ایران آمد و در سال 1383 در فیلم سینمایی ازدواج به سبک ایرانی حضور یافت. پس از آن نیز قرار بود در فیلم فرزند صبح بازی کند. او همچنین قرار بود در شهریور 1397 بعد از 14 سال دوری از سینما و تلویزیون یکی از بازیگران سریال رقص روی شیشه باشد، اما چند روز قبل از فیلم برداری سریال، بر اثر ایست قلبی درگذشت.

ازدواج و همسر سعید کنگرانی

آقای کنگرانی ازدواج کرده بود. نام همسر او نازنین شهیدی است و مطابق با ویکی پدیا یک پسر دارد.

درگذشت سعید کنگرانی فراهانی

در نهایت آقای کنگرانی در تاریخ 23 شهریور سال 1397 و در سن 64 سالگی بر اثر ایست قلبی درگذشت. پیکر او را صبح دوشنبه 26 شهریور با حضور خانواده‌اش در بهشت زهرا به خاک سپردند.

آثار ماندگار سعید کنگرانی در دنیای سینما و تلویزیون

فهرست کامل کارهای هنری سعید کنگرانی

فیلم های سینمایی سعید کنگرانی

۱۳۸۳ – ازدواج به سبک ایرانی (حسن فتحی)

۱۳۶۰ – گرداب (حسین دوانی)

۱۳۵۹ – فصل خون (حبیب کاووش)

۱۳۵۷ – پرواز در قفس (حبیب کاووش)

۱۳۵۶ – در امتداد شب (پرویز صیاد)

۱۳۵۵ – سرایدار (خسرو هریتاش)

۱۳۵۳ – دایره مینا (داریوش مهرجویی)

۱۳۴۹ – رضا موتوری (مسعود

تلویزیونی

۱۳۵۵ – دائی‌جان ناپلئون