فوری / خبر مهم اول صبح 10 فروردین ماه / حقوق کارگران ۱۴۰۳ تامین اجتماعی افزایش یافت+ به همراه جدول

25 دیدگاه

جدول حقوق کارگران ۱۴۰۳ تامین اجتماعی تایید شد. حقوق ۱۴۰۳ افزایش ۳۵ درصدی داشته است.

هر ساله، مسأله حقوق و دستمزد به عنوان یکی از اصولی‌ترین و مهم‌ترین مباحث در جوامع مورد بحث و توجه قرار می‌گیرد. این موضوع که مستقیماً به زندگی و رفاه افراد مرتبط است، همواره برای میلیون‌ها نفر یکی از اولویت‌های اصلی زندگی به شمار می‌آید. هر سال، با نزدیک شدن به سال جدید، افراد به دنبال اطلاعات دقیق و موثقی درباره حقوق و مزایای دستمزد خود می‌گردند. این انتظارات و امیدها، بر مبنای افزایش حقوق و دستمزد و بهبود شرایط اقتصادی فردی و خانوادگی شان استوار است. در ادامه در مورد میزان افزایش حقوق نیروی کار در سال ۱۴۰۳ و مبلغ دقیق هریک از مشاغل و گروه‌های کار صحبت خواهیم کرد.

میزان حداقلی افزایش حقوق در سال ۱۴۰۳

در سال ۱۴۰۳، حقوق و دستمزد کارمندان دولت و کارگران مشمول قانون کار با یک افزایش ۳۵ درصد مواجه خواهد شد. بر اساس جدول حقوق کارگران ۱۴۰۳ تامین اجتماعی ارائه شده، حداقل دستمزد ساعتی برای کارگران و کارمندان به مبلغ ۳۲۵.۸۸۴ ریال خواهد بود. همچنین، حداقل دستمزد روزانه در این سال ۷۲۸,۳۸۸,۲ ریال و حداقل حقوق ماهانه ۷۱.۶۶۱.۸۴۰ تومان خواهد بود. این افزایش حقوق و دستمزد به عنوان یکی از روش‌های تنظیم نرخ حقوق در جهت کنترل تورم و تعادل بازار کار انجام می‌شود.

چگونگی تعیین حداقل حقوق ۱۴۰۳

تعیین حداقل حقوق برای کارگران در سال ۱۴۰۳ توسط وزارت کار انجام می‌شود و در این فرایند، چندین عامل تاثیرگذار در نظر گرفته می‌شود. یکی از این عوامل نرخ تورم کشور است. زیرا تورم تاثیر مستقیمی بر ارزش پول دارد و افزایش هزینه‌های زندگی را نشان می‌دهد. بنابراین، درصد افزایش حقوق اداره کار با توجه به نرخ تورم سالانه مشخص می‌شود. عامل دیگری که در تعیین حداقل حقوق کارگران تاثیرگذار است، شرایط اقتصادی خانوارها و هزینه‌های زندگی آنها است.

اگر هزینه‌های زندگی افزایش یابد، حقوق کارگران نیز باید به نسبت این افزایش تعیین شود. این امر اجازه می‌دهد که کارگران بتوانند هزینه‌های زندگی خود را تامین کنند. همچنین، شناخت خط فقر و حداقل نیازهای زندگی نیروی کار نیز در تعیین حقوق حائز اهمیت است. حقوق باید به گونه‌ای تعیین شود که کارگران بتوانند نیازهای اساسی خود را برآورده کنند و از خط فقر فاصله داشته باشند.

جدول حقوق کارگران ۱۴۰۳ تامین اجتماعی

حقوق اداره کار در سال ۱۴۰۳ به صورت محسوسی افزایش یافته است. طبق اعلامات لایحه بودجه در سال ۱۴۰۳، افزایش ۳۵ درصدی در حقوق کارمندان را شاهد خواهیم بود. به این ترتیب، حقوق حداقل برای کارمندان رسمی مجرد پس از کسز حق بیمه در سال جاری به مبلغ ۸۸.۰۳۵.۵۱۱ ریال و برای افراد متاهل بدون فرزند پس از کسر حق بیمه ۵۱۱,۰۳۵,۹۳ و برای افراد متاهل با یک فرزند ۶۹۵,۲۰۱, ۱۰۰ و در نهایت برای افراد متاهل با دو فرزند پس از کسر حق بیمه ۸۷۹,۳۶۷,۱۰۷ تعیین شده است. این افزایش نشان از توجه دولت به بهبود شرایط اقتصادی کارمندان دارد و سعی در تامین هزینه‌های زندگی آنها را دارد.

جدول حقوق

جدول حقوق

بررسی مصوبه مجلس در راستای حقوق اداره کار در سال ۱۴۰۳

مصوبه مجلس در خصوص حقوق اداره کار در سال ۱۴۰۳ به شیوه‌ای جامع و جدید اعلام شده است. بر اساس تصمیم نمایندگان مجلس، افزایش ۳۵ درصدی حقوق و مزایای مستمر شاغلان، شامل همه کارمندان مشمول و غیرمشمول قانون مدیریت خدمات کشوری، تصویب گردیده است. این تصمیم اصلاحی در جزء ۲ بند الف تبصره ۱۵ مصوبه مجلس به تائید رسیده است. تفاوت‌های موجود در تطبیق مواد مذکور با قوانین مرتبط به بودجه در سال‌های گذشته، بدون تغییر باقی مانده است.

فرمول افزایش حقوق سال ۱۴۰۳ بر مبنای حداقل دستمزد

برای محاسبه حقوق و دستمزد در سال ۱۴۰۳، از یک فرمول استفاده می‌شود که بر مبنای حداقل دستمزد تعیین می‌شود. این فرمول شامل دو بخش اصلی تخمین حقوق پایه و محاسبه سایر اقلام حقوق و دستمزد است. فرمول افزایش حقوق سال ۱۴۰۳ بر مبنای حداقل دستمزد عبارت است از:

حقوق خالص = حقوق پایه + سایر مزایا – کسورات

اولین قدم در این فرمول، تخمین حقوق پایه است. حقوق پایه بر اساس توافق بین کارفرما و کارمند و با توجه به روش‌های حقوق ثابت و حقوق متغیر تعیین شود. در حقوق ثابت، پایه حقوق برای همه کارمندان یکسان است، در حالی که در حقوق متغیر، حقوق پایه بر اساس معیارهایی مانند تجربه، عملکرد و تخصص کارمند تعیین می‌شود.

در قدم دوم، سایر اقلام حقوق و دستمزد محاسبه می‌شود. این اقلام شامل مزایا، کسورات و مالیات است. مزایا شامل حق مسکن، حق اولاد، حق ایاب و ذهاب، حق اضافه کار، حق لباس و حق سنوات می‌شوند، در حالی که کسورات شامل مالیات، بیمه تامین اجتماعی، بیمه حوادث شغلی، بیمه عمر و وام‌های شخصی است.

با در نظر گرفتن مزایا و کسورات به اضافه حقوق پایه، وزارت کار برای تعیین حداقل حقوق سال ۱۴۰۳ ابتدا حقوق خالص را محاسبه می‌کند و سپس مبلغ را به میزان ۳۵ درصد افزایش می‌دهد. این فرمول برای محاسبه حقوق و مزایا استفاده می‌شود و مقدار حقوق خالص نهایی بر اساس این فرمول تعیین می‌شود.

حداقل حقوق ساعتی اداره کار

حداقل حقوق ساعتی اداره کار برای هر ساعت در سال ۱۴۰۳ مبلغ ۳۲۵.۸۸۴ تومان خواهد بود. این مبلغ به ازای هر ساعت کاری انجام شده توسط پرسنل و کارمندان در محل کار پرداخت می‌شود. این افزایش از ۲۴۱.۳۹۵ ریال که حقوق ساعتی در سال گذشته بوده، با افزایش بیست درصدی به دست آمده است. این افزایش به منظور تطبیق حقوق با نرخ تورم و هزینه‌های زندگی و همچنین افزایش کیفیت زندگی کارگران اعمال شده است.

حق اولاد بر اساس حقوق و دستمزد ۱۴۰۳

حق اولاد در حقوق اداره کار به عنوان یکی از مزایای اختصاص یافته به کارمندان متاهل محسوب می‌شود که به صورت ماهیانه به همراه دیگر مزایا به حساب آن‌ها واریز می‌شود. این مزایا تنها تفاوت حقوق و دستمزد بین افراد مجرد و متاهل است. مبلغ حق اولاد برای هر فرزند، سه برابر حداقل حقوق و دستمزد روزانه وزارت کار است. برای سال ۱۴۰۳، این مبلغ معادل ۷,۱۶۶,۱۸۴ ریال است.

برای دریافت حق اولاد، برخی شرایط وجود دارد که کارمند باید آن‌ها را رعایت کند. این شرایط شامل داشتن بیمه تامین اجتماعی و بودن مشمول قوانین آن، فرزندان باید زیر ۱۸ سال باشند و در صورت داشتن مشکلات ناتوانی برای کار یا تحصیل ممکن است حق اولاد برای فرزندان بالای ۱۸ سال نیز پرداخت شود. همچنین، کارمند باید سابقه بیمه تامین اجتماعی به مدت ۷۲۰ روز را داشته باشد.

اخباراقتصاد
افزایش حقوقپربازدید
 

25 دیدگاه.

 • ناشناس
  2024-03-30 08:42

  تشکر از این همه تفکر وخلاقیت پسران مملکت که بعد از تحصیلات و خدمت سربازی در سن ۲۷ تا ۳۰ سال با این حقوق بعد از چند سال می‌توانند متاهل وتشکیل خانواده بدهند اشتباه امروز آینده کشور را خراب میکند

 • فاطیما
  2024-03-30 17:01

  خدا لعنت کنه شماهارو که باعث نابودی خانواده ها هستین .کارگر ستیزین و مردم رو به خاک سیاه نشوندین
  صدای مردم هم به جایی نمیرسه .امیدوارم امام زمان ظهور کنه و همه شما ظالمین رو یکجا گردن بزنه

 • موسوی
  2024-03-30 17:07

  با این پایه حقوقی که تصویب شد دیگه رمقی برای کارگر نمیمونه که کار کنه

 • محمد
  2024-03-30 18:22

  باتشکر از مسئولین بابت افزایش حقوق،
  لطفاجلوی گرانی بیشتر را بگیرید، یاعلی مدد

 • رهگذر
  2024-03-30 20:28

  اگردرکشورماوجدان معنایی داشت حال روزمردوم این نبود اختلاسگردزدحق کارگرخورنبودمن ماهیانه پنج ملیون اجاره خانه میدم حقوق اداره کارپنج سیصدبوددوتابچه درس دانشگاه اب برق گاز سهام عدالت ندارم نه ماشین نه حساب بانکی حتی یک مترزمین کجااین همه بی عدالتی اسم ازعدالت علی

 • آخه شماها با حقوق های نجومی فکر نمیکنید با این تورمی که گند زدید به مملکت و افتخار هم میکنید که مهار کرده آیم کارگر چطور زندگی کنه حالا خیال میکنید کاری کردید

 • ناشناس
  2024-03-30 21:05

  این رقم پول تو جیبی نوه اقازاده ها هم نمیشه

 • سلام خونهاتون خیلی گرونه،اجاره هاش واویلا هست

 • باقرکاظمی
  2024-03-30 21:25

  خوب چرا حقوق کارگربیچاره از مهندس کمتر که هم سختی کاردهره وهم زحمت میکشه ویا اینگه چرا سابقه کار رودست محاسبه نمیکنن

 • مهدی
  2024-03-30 21:55

  آقای وزیر کار ان کارگری که ماهی پنج میلیون تومان اجاره میده چطوری با ماهی هفت هشت میلیون تومان زندگی کنه مگر شما هاوجدان ندارید ما اصلاً کاری به قانون نداریم انسانیت کجا رفته

 • ناشناس
  2024-03-30 22:12

  کارگری که مستاجره ماهانه فقط ه‍شت میلیون اجاره خونه میده دوتا بچه مدرسه ای داره چگونه باید زندگی کنه

 • سامان
  2024-03-30 22:46

  برو بینیم خودتون رو مسخره بکنید

 • میکائیل
  2024-03-30 23:13

  جااااانم!!؟
  رفاه کارگر در نظر گرفته شده؟
  کارگر با دو فرزند ده میلیون حقوق!
  این که اجاره یه خونه برای چهار نفر هم نمیشه.
  ده دوازده میلیون کارگر این کشور حقوق یه سالشون در حد دزدی یه مسئول که روزانه شاهدش هستیم نیست.
  خنجر زدین الان؟
  تو بهترین حالت ده تومن حقوق در نظر گرفتین؟
  اگه خدایی وجود داره همون خدا لعنتتون کنه
  بالاخره شما ظالمین هم وقت نابودی تون میرسه انشالله

 • حسین
  2024-03-30 23:37

  واقعا خوداین تصمیم گیرده ها خودشان می توانند فقط دو هفته بااین حقوق زندگی کنند

 • ناشناس
  2024-03-30 23:47

  آخه با این حقوق ها چه طوری مبشود زندگی کرد باید رییس جمهور خودش را لحظه جای مردم بزارد آن وقت می تواند زندگی کند؟

 • ناشناس
  2024-03-30 23:49

  باید بمیریم با این حقوق کم

 • ناشناس
  2024-03-31 00:27

  خدا لعنتون کنه ما با این پول چیکار می تونیم بکنم فقط،میشه اجاره خونه داد پی چی بخوریم 😡😡😡

 • کارگر
  2024-03-31 00:37

  لعنت خدا به شیاطین مسلمان نما…همین

 • اسماعیل
  2024-03-31 00:59

  تنها حرفی که به عنوان یه گارگر میتونم بزنم اینه که دیگه تحمل ندارم بیشتر از این شرمنده زنمو دخترم بشم پانزده ساله ازدواج کردم کلا یه بار مشهد رفتم یه بار شمال اونم قبل نود و پنج بود

 • Mohammad
  2024-03-31 13:23

  سلام
  مسولین محترم ایاوقتش نرسیده که بعداز45سال قانون حقوق کارگراتعقیردهیدچراوقتی به کاررمیرسه تمامی ایتیم های حقوقی قانونی میشودازخدابترسیدوازهردعای خانواده برسرشمابترسیداقای وزیرکارنماینده کارگرنماینده کارمندشمابااین حقوق میتوانیدزندگی کنید

 • ناشناس
  2024-03-31 17:47

  نظر‌بدیم‌مگه‌تاثیر‌داره‌دوست‌دارم‌اقای‌وزیر‌کار‌بیاد‌این‌دیدگاهها‌رو‌بخونه‌اگریک‌نفر‌فقط‌یک‌نفر‌راضی‌هستش‌به‌خودش‌بباله‌که‌کارشو‌درست‌انجام‌داده‌ولی‌حیف‌که‌فقط‌وقتمونو‌تلف‌میکنیم‌.خودتون‌ما‌رو‌دارین‌وادار‌میکنین‌اون‌کاری‌رو‌که‌نباید‌بکنیم‌رو‌بکنیم‌یه‌خورده‌‌به‌فکر‌راحتیه‌خودتون‌باشین‌که‌از‌دست‌ندین‌یه‌صدم‌راحتی‌خودتونو‌بدین‌به‌کارگر‌.اما‌حیف‌از‌وقتی‌که‌دارم‌میزارم‌‌.

 • لعنعتی‌

 • حسین
  2024-03-31 21:24

  با این هفت تومان چطوری زندگی کنیم بابا من بچه شیر خار دارم ماهی 4تمون اجاره میدم چیکار کنم

 • احمدی
  2024-04-01 00:09

  اوف با این حقوق چی کاری کنی با چهار فرزند چی نام نشانی ماندین با این حقوق

 • کارگر‌فضای‌سبز‌قشم
  2024-04-03 05:37

  با سلام‌با‌حقوق‌۱۴۰۲‌با‌۵‌فرزند‌و۵‌میلیون‌اجاره‌خونه‌‌۴۰‌میلیون‌بدهکارم‌خدا‌به‌داد‌امسال‌برسه‌

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

آخرین اخبار

برچسب‌های پربازدید

 

وبگردی