اظهارنظر جنجالی نماینده کرد درباره نتیجه دربی/ دوست دارم پرسپولیس ببرد!

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه در عرصه سیاست نام آشنایی محسوب می‌شود؛ نماینده مجلس در دوره‌های هفتم، هشتم و دهم که سابقه ریاست بر کمیسیون امنیت ملی را نیز دارد.

فلاحت‌پیشه خیلی هم فوتبالی است و در گفت‌وگو با آفتاب نو در آستانه دربی پایتخت، با صراحت گفت دوست دارد پرسپولیس پیروز میدان باشد. نماینده پرسپولیسیِ ردصلاحیت‌شده مجلس یحیی گل‌محمدی را چهره تکرارنشدنی تیم محبوبش می‌داند اما می‌گوید وقتی یک استقلالی برای تیم ملی گل می‌زند سر از پا نمی‌شناسد…

برایمان جالب است شما خودتان پرسپولیسی هستید اما دوستان استقلالی زیادی دارید.
بله من پرسپولیسی هستم و البته رابطه‌ام با استقلالی‌ها هم بسیار خوب و محترمانه است. از سال ۱۳۶۸ وقتی دانشگاه قبول شدم و به تهران آمدم تا زمانی که ازدواج کردم یعنی سال ۱۳۷۶ تمام بازی‌های پرسپولیس و تیم ملی در تهران را از نزدیک تماشا می‌کردم. شاید باورتان نشود اما تابستان سال ۷۶ از صبح برای دیدن دربی به ورزشگاه آزادی رفتم و صورتم زیر آفتاب سوخت؛ همان مسابقه‌ای که پرسپولیس با سه گل استقلال را شکست داد. چند روز پس از آن بازی مراسم عروسی من بود و صورتم آن‌قدر سوخته بود که نزدیک بود جشن ازدواجم به تعویق بیفتد (می‌خندد). البته این را هم بگویم که حکایت دیدارهای ملی برایم کاملا متفاوت است‌؛ الان جدا از بازی‌های تیم ملی، هرگاه نمایندگان ایران در لیگ قهرمانان آسیا نیز به میدان می‌روند، صرف‌نظر از این‌که نام آن‌ها چیست با شور و حرارت خاصی بازی را نگاه می‌کنم و آرزوی موفقیتشان را دارم. برای مثال روزبه چشمی استقلالی است ولی وقتی در ترکیب تیم ملی به ولز آن گل زیبا را زد، از خوشحالی حالتی داشتم که فوق‌العاده بود.

به نظرتان چرا یحیی گل‌محمدی رفت؟ خودش استعفا داد یا شرایط به گونه‌ای بود که نمی‌توانست کار کند؟
این مسئله را باید از خود یحیی گل‌محمدی بپرسید ولی من معتقدم یحیی در پرسپولیس تکرارنشدنی است. او حتی در مقایسه با برانکو هم بهتر نتیجه گرفت. به نظرم یک‌سری کمبودها موجب شد گل‌محمدی از پرسپولیس برود. مربیان خارجی حرفشان را می‌زنند و بی‌رودربایستی امکانات مدنظرشان را می‌خواهند اما مدیران ایرانی زورشان فقط به مربیان وطنی می‌رسد.

به عنوان یک سیاستمدار کدام‌یک از این دو فرضیه برایتان در سال ۱۴۰۳ محتمل‌تر است؛ این‌که دلار به زیر ۵۰هزار تومان برگردد یا یک روز مطلع شوید عادل فردوسی‌پور به تلویزیون برگشته؟
به نظرم برگشتن عادل فردوسی‌پور! من معتقدم در حق عادل ظلم شد. وقتی فردوسی‌پور گفت برنامه ۹۰ مثل بچه ۲۰ ساله‌ام بود که آن را از من گرفتند، واقعا متاثر شدم. این برنامه برای ما دقیقا مانند یک پکیج بود که اطلاعات فوتبال ایران را در اختیارمان می‌گذاشت. البته حالا هم دوستان هستند و زحمت می‌کشند اما این‌که برنامه ۹۰ را از فردوسی‌پور گرفتند، خیلی ناراحت‌کننده بود. گفتند ۶ ماه برنامه ریختیم تا ۹۰ را از فردوسی‌پور بگیریم! عادل فردوسی‌پور به نوعی قربانی خالص‌سازی شد.

در مقطعی که افرادی مانند استراماچونی و کالدرون شکایت کرده و به دنبال دریافت اصل مبلغ و غرامت خودشان بودند، شما هم قطعا به اخبار این ماجرا دسترسی داشتید و حتما می‌دانید چه پول گزافی از ایران برای جلب رضایت چنین افرادی و محروم نشدن استقلال و پرسپولیس خارج شد.
بله متاسفانه. برای من که دیده‌ام وارد شدن چند میلیون پول به حوزه انتخابیه‌ام می‌تواند چه تاثیر مثبت و خدمت بزرگی بکند، پرداخت چنین غرامت‌هایی واقعا تلخ بود. با پول‌هایی که به کالدرون و استراماچونی دادیم می‌شد در ایران کارخانه ساخت و برای افراد زیادی شغل ایجاد کرد. در چنین قراردادهایی شرکت‌هایی تحت عنوان مشاور حق کمیسیون می‌گیرند ولی نکته این‌جاست که آن‌ها فقط زمان تقسیم غنایم هستند و هنگامی که کار به مشکل می‌خورد، اثری از ایشان نیست! اینجای کار ایراد دارد و هیئت مدیره هر دو باشگاه باید قضیه را پی‌گیری کنند.

شما در جریان قرارداد مارک ویلموتس هم بودید؟
کمیسیون فرهنگی مجلس یک کمیته تحت عنوان کمیته ورزش دارد. من به قرارداد مارک ویلموتس دسترسی نداشتم چون عضو این کمیسیون و کمیته نبودم اما اگر می‌خواستم قطعا می‌توانستم به آن دسترسی داشته باشم. پیرامون این قرارداد هم مسئولان امر باید پاسخ‌گو باشند.

این روزها بحث بر سر آن است که پرسپولیس به سازمان تامین اجتماعی واگذار می‌شود و استقلال هم در اختیار یک هلدینگ پتروشیمی قرار می‌گیرد. به نظر شما مشکلات این دو باشگاه با چنین راهکاری حل می‌شود؟
نه! با این کار نه مشکل دولت حل می‌شود نه استقلال و پرسپولیس. متاسفانه می‌ترسم با چنین طرح واگذاری نه‌تنها مشکلات استقلال و پرسپولیس حل نشود بلکه دردسرهای آن‌ها بیشتر هم بشود؛ کارگران تحت پوشش این دو نهاد پس از این‌که کار واگذاری استقلال و پرسپولیس قطعی شود، دستمزد خودشان را با پول‌هایی که ستارگان فوتبال می‌گیرند مقایسه می‌کنند و همین مسئله دردسرساز می‌شود.

اگر قرار باشد به عنوان یک چهره علاقمند به فوتبال بهترین‌های تاریخ استقلال و پرسپولیس را انتخاب کنید، به کدام نفرات اشاره می‌کنید؟
(به فکر فرو می‌رود) در استقلال مرحوم ناصر حجازی و در پرسپولیس هم کریم باقری و علی دایی.

و به عنوان سوال آخر؛ یک اسم می‌گوییم و می‌خواهیم نظرتان را در موردش با صراحت بیان کنید: وریا غفوری؟
(مکث می‌کند) به نظر من وریا غفوری یک کرد باشرف است… وریا یک کرد باشرف است.

راستی دربی چه می‌شود؟
با احترام به هواداران هر دو تیم، دلم می‌خواهد پرسپولیس ببرد.

ورزش
پربازدیدپرسپولیس
 

آخرین اخبار

برچسب‌های پربازدید

 

وبگردی