ثبت نام سهام عدالت جاماندگان فقط تا این تاریخ

13 دیدگاه

مهدی حاجی‌وند، دستیار ویژه و مشاور رئیس سازمان بورس در امور سهام عدالت، اظهار داشت: اگر سهامداری سود مرحله نخست سهام عدالت یا سود سنوات گذشته را دریافت نکرده باشد، باید به سامانه سجام یا سامانه سهام عدالت مراجعه کند.

ن، مهدی حاجی‌وند، دستیار ویژه و مشاور رئیس سازمان بورس در امور سهام عدالت، اظهار داشت: اگر سهامداری سود مرحله نخست سهام عدالت یا سود سنوات گذشته را دریافت نکرده باشد، باید به سامانه سجام یا سامانه سهام عدالت مراجعه کند.

در این سامانه‌ها علت عدم واریز سود مشخص شده و سهامدار می‌تواند شماره شبا را اصلاح یا اطلاعات جدید بانکی را وارد کند.

زمان واریز سود سهام عدالت
این مقام مسئول می‌گوید: افراد به چند دلیل سود سهام عدالت را دریافت نخواهند کرد که از جمله دلایل دریافت نکردن سود عدالت می‌توان به مورد درج شماره شبای نادرست، حساب بانکی مشترک، راکد بودن حساب، حساب بلندمدت، حساب بانکی مسدود و داشتن حساب ارزی اشاره کرد.

او ادامه داد: بنابر این افراد با رفع مشکلات مربوط به حساب سود سهام عدالت این دوره و سنوات گذشته را اگر دریافت نکرده باشند، دریافت خواهند کرد.

شرکت سپرده گذاری مرکزی هفته گذشته با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرده بود در صورتی که شرکت‌های سرمایه پذیر در زمان مقرر سود مشمولان سهام عدالت را به حساب‌های این شرکت واریز نکنند، پرداخت مرحله دوم سود به صورت کامل انجام نخواهد شد.

هنوز هشت شرکت سرمایه‌پذیر تمام یا بخشی از سود سال مالی منتهی به ۲۹ اسفندماه ۱۴۰۱ خود را به حساب‌های شرکت سپرده‌گذاری مرکزی واریز نکرده‌اند.

در حالی که بیش از ۴۳ میلیون نفر در انتظار دریافت مرحله دوم سود سهام عدالت خود هستند، اما هنوز هشت شرکت سرمایه‌پذیر تمام یا بخشی از سود سال مالی منتهی به ۲۹ اسفندماه ۱۴۰۱ خود را به حساب‌های شرکت سپرده گذاری مرکزی واریز نکرده‌اند.

وجود رایزنی‌ها و مکاتبات مکرر سازمان بورس و اوراق بهادار و شرکت سپرده گذاری مرکزی، شرکت‌های صنایع سیمان دشتستان، گروه مپنا و فجر انرژی خلیج فارس هیچ مبلغی را برای مراحل اول و دوم سود سهام عدالت خود به حساب‌های سمات واریز نکرده‌اند.

شرکت‌های صنایع پتروشیمی خلیج فارس، فولاد مبارکه اصفهان، پالایش نفت اصفهان، پالایش نفت بندر عباس و پارس سوئیچ نیز وجوه مرحله دوم خود را پرداخت نکرده‌اند تا زمان واریز مرحله دوم سود سهام عدالت مشمولان مشخص نباشد.

از سوی دیگر، شرکت سپرده گذاری مرکزی هفته گذشته با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرده بود در صورتی که شرکت‌های فوق در زمان مقرر سود مشمولان سهام عدالت را به حساب‌های این شرکت واریز نکنند، پرداخت مرحله دوم سود به صورت کامل انجام نخواهد شد.

این در حالی است که احسان خاندوزی سخنگوی اقتصادی دولت اوایل اسفندماه در نشست خبری خود با نمایندگان رسانه‌ها گفته بود که واریز مرحله دوم سود مشمولان سهام عدالت تا روز ۲۵ اسفندماه پرداخت خواهد شد.

شرایط واگذاری سهام عدالت به مشمولان جدید تصویب شد و سود سهام عدالت مرحله دوم در اسفند ۱۴۰۲ واریز خواهد شد.

سود سهام عدالت مرحله دوم در اسفند ۱۴۰۲ واریز خواهد شد همچنین در این ماه سود سهام متوفیان نیز واریز خواهد گردید.

چارچوب کلی واگذاری سهام عدالت جدید به مشمولان، رفع موانع و تسهیل واگذاری بنگاه‌های دولتی از طریق شیوه‌های ترکیبی و واگذاری مدیریت به بخش غیردولتی در شرکت‌هایی که سهام دولت در آنها اندک است، در جلسه شورای‌عالی اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی به تصویب رسید.

در این جلسه چارچوب کلی واگذاری سهام عدالت جدید به مشمولان پس از بحث و بررسی به تصویب رسید تا پس از تعیین تکلیف سبد سهام مربوطه در هیئت وزیران، مبنای عمل قرار گیرد.

مهدی حاجی‌وند دستیار ویژه و مشاور رئیس سازمان بورس در امور سهام عدالت گفت: اگر سهامداری سود مرحله نخست سهام عدالت و یا سود سنوات گذشته را دریافت نکرده است باید به سامانه سجام و یا سامانه سهام عدالت مراجعه کند در این سامانه‌ها چرایی عدم واریز سود مشخص شده و سهامدار می‌تواند نسبت به اصلاح شماره شبا یا ورود اطلاعات جدید بانکی اقدام کند.

سهام عدالت یک برنامه‌ی اقتصادی در ایران است که به منظور ارتقاء عدالت اجتماعی و افزایش مشارکت مردم در سهام شرکت‌های دولتی اجرا شد. به طور خلاصه، طبق این برنامه، بخشی از سهام شرکت‌های دولتی به مردم عرضه شد تا افراد معمولی نیز به عنوان سهامدار در این شرکت‌ها شرکت کنند. هدف این برنامه از یک سو افزایش مشارکت عمومی در سهام شرکت‌ها و از سوی دیگر افزایش درآمد دولت بوده است. مردم می‌توانند سهام عدالت را با خریداری سهام از بورس اوراق بهادار یا از طریق اقداماتی که توسط دولت برنامه ریزی می‌شود، تهیه کنند. این برنامه اقتصادی از طریق ارتقاء آگاهی مردم و فراهم کردن فرصت‌های مشارکت در اقتصاد کشور به عنوان یکی از سیاست‌های توسعه‌ای دولت اجرا شد.

این مقام مسئول می‌گوید: افراد به چند دلیل سود سهام عدالت را دریافت نخواهند کرد که از جمله دلایل دریافت نکردن سود عدالت می‌توان به مورد درج شماره شبای نادرست، حساب بانکی مشترک، راکد بودن حساب، حساب بلندمدت، حساب بانکی مسدود و داشتن حساب ارزی اشاره کرد.

او ادامه داد: بنابر این افراد با رفع مشکلات مربوط به حساب سود سهام عدالت این دوره و سنوات گذشته را اگر دریافت نکرده باشند دریافت خواهند کرد.

سرانجام، با فراهم شدن سامانه میراث، یعنی سامانه انتقال سهام عدالت متوفیان به وراث، تکلیف انتقال این سهام نیز مشخص شد.

به اطلاع وراث متوفیان سهام عدالت می‌رساند که طبق اعلام مسئولان، مهلت ثبت نام در سامانه میراث برای دریافت سود سهام عدالت سال ۱۴۰۲، حداکثر تا روز ۱۷ اسفند می‌باشد. این سامانه برای ثبت نام و دریافت سود سهام عدالت رایگان است. لذا وراثان متوفیان تا این تاریخ می‌توانند در سامانه میراث ثبت نام کنند و در فهرست دریافت کنندگان سود سهام عدالت سال ۱۴۰۲ قرار گیرند.

بر این اساس یکی از وراث که حتما باید سجامی شده باشد در ابتدا باید به درگاه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه به آدرس «ddn.csdiran.ir» وارد شود و در گام بعدی با ورود به بخش «امور سهام عدالت متوفی» و با وارد کردن کدملی و تاریخ تولد متوفی در بخش «استعلام نوبت تشکیل پرونده» نسبت به زمان فرا رسیدن تشکیل پرونده و نوع دارایی متوفی آگاهی لازم را کسب کرده، پس از آن در صورت تائید زمان تشکیل پرونده می‌تواند به هر یک از دفاتر کارگزاری و بانک‌های منتخب مراجعه کند و در پایان نیز پس از تشکیل پرونده در یکی از دفاتر، امکان پیگیری پرونده از طریق بخش «استعلام وضعیت پرونده» در درگاه یکپارچه برای تمامی وراث، قابل مشاهده خواهد بود.

بانک‌های «ملی، ملت، پارسیان و تجارت» و کارگزاری‌های منتخب «معاملات آرتان، توسعه فردا، آتیه، سهام پژوهان، دانایان پارس، آبتین استاک، توسعه اندیشه دانا، آرمان تدبیر نقش جهان، شاخص سهام، سهم آشنا، ساوآفرین، سرمایه‌گذاری ملی، آراد ایرانیان، فارابی، هامرز، آسمان، نماد شاهدان، آگاه، مبین سرمایه، مفید، نهایت نگر، پویان، هوشمند رابین، شهر، تدبیرگران فردا، کاریزما، اندیشه و بینش پیشرو، بازار سهام، ملل پویا، آرمون بورس، آپادانا، اقتصاد بیدار، خبرگان، کالای خاورمیانه، بانک سامان، رفاه، سپه، پاسارگاد، انصار، تجارت، ملت و پارسیان، ملی و کارآفرین» از جمله بخش‌هایی هستند که بنابر اعلام مسئولان سازمان بورس اقدامات مربوط به انتقال سهام عدالت به وراث را رایگان انجام خواهد داد.

برای انتقال سهام عدالت متوفیان به وراث مدارک زیر مورد نیاز است:
تصویر کارت ملی و صفحه اول شناسنامه متوفی

اصل یا تصویر برابر با اصل کارت ملی و صفحه اول شناسنامه تمامی وراث تعیینی در گواهی حصر وراثت (با این توضیح که رسید متقاضی کارت ملی و یا گواهی شماره ملی ممهور به مهر سازمان ثبت احوال می‌تواند جایگزین کارت ملی باشد)

اصل یا تصویر برابر با اصل گواهی حصر وراثت متوفی (در صورتی که مادر در عداد وراث باشد؛ مستنبط از بند ب ماده ۸۹۲ قانون مدنی جهت کنترل حاجب، صفحات شناسنامه مربوط به تعداد فرزندان پدر و مادر متوفی نیز الزامی است)

در صورتی که متوفی دارای وصیت نامه رسمی باشد که در گواهی حصر وراثت نیز به آن اشاره شده است، ارائه اصل یا تصویر برابر با اصل وصیت نامه نیز ضروری است.

اما بنابر اعلام مسئولان شرکت سپرده‌گذاری مرکزی برای واریز سود سهام متوفیان به حساب وراث در سال ۱۴۰۲ وراث باید سریع‌تر اقدامات مربوطه را انجام دهند در همین راستا محمد باغستانی مدیر عامل شرکت سپرده گذاری مرکزی گفت: وراث متوفیان سهام عدالت حداکثر تا روز ۱۷ اسفندماه فرصت دارند تا با ثبت نام در سامانه میراث در فهرست دریافت کنندگان سود سهام عدالت سال ۱۴۰۲ قرار گیرند.

پیش از این هم باغستانی در رابطه با واریز سود سهام عدالت متوفیان به وراث اظهار کرد: اگر وراث سجامی بوده و شماره شبای معتبر بانکی داشته باشند، سود آن‌ها همزمان با مرحله دوم پرداخت سود سهام عدالت عملکرد سال ١٤٠١ به حساب این افراد واریز می‌شود.

باغستانی در پاسخ به این پرسش که سود افرادی که تا زمان مقرر (۱۷ اسفند) نتوانند فرآیند انتقال سهام عدالت متوفیان را طی کنند، چه خواهد شد؟ بیان کرد: سهامداران نباید نگران باشند، زیرا سود آن‌ها در مراحل بعدی پرداخت سود سهام عدالت به حسابشان واریز خواهد شد.

در ادامه مهدی حاجی‌وند، دستیار ویژه و مشاور رئیس سازمان بورس در امور سهام عدالت گفت: نکته مهم این که برای دریافت سود (سهام عدالت و متوفیان) هیچ لینک و پیامکی برای افراد ارسال نخواهد شد و افراد هم باید در این زمینه هوشیار باشند.

در نهایت بنابر اعلام سازمان بورس، تمامی خدمات مربوط به انتقال سهام عدالت متوفیان به وراث از طریق سامانه «میراث» در ۴ بانک و ۴۴ کارگزاری منتخب به صورت رایگان است و نیازی به پرداخت هیچ‌گونه وجهی نخواهد بود.

دستیار ویژه و مشاور رئیس سازمان بورس در امور سهام عدالت در خصوص افرادی که تاکنون سود سهام عدالت خود را دریافت نکرده اند توضیحاتی ارائه داد.

مهدی حاجی‌وند گفت: همانطور که وزیر اقتصاد اعلام کرد، قرار است در هفته پایانی اسفند سود مرحله دوم سهام عدالت پرداخت و تسویه شود نکته‌ای که وجود دارد این که اگر مشمولی سود سهام عدالت دوره اول و مراحل قبل را دریافت نکرده باشد باید در گام نخست به سامانه سهام عدالت و یا سجام مراجعه کند و در این سامانه‌ها متوجه مشکل خواهد شد.

وی اظهار کرد: بعد از متوجه شدن مشکل، مشمول می‌تواند نسبت به اعلام شماره شبای جدید یا اصلاح آن اقدام کند و در نهایت هم پس از رفع مشکل سود سهام عدالت این دوره و دور‌های قبل را دریافت خواهند کرد.

۲۸ بهمن بود که شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اعلام کرد: حدود ۱۰۰ هزار نفر آذرماه امسال به دلیل مشکل در شماره شبای معتبر خود نتوانستند سود سهام عدالت دریافت کنند.

تکلیف انتقال سهام عدالت متوفیان مشخص شد؛ فقط در این صورت سود سهام برای وراث واریز می‌شود | توصیه سازمان بورس به وراث

بر اساس آمار از این تعداد ۵۵ هزار و ۴۴۵ نفر حساب بسته داشتند، ۳۲ هزار و ۵۸۷ نفر با مشکل عدم تطابق کد ملی و شماره حساب مواجه بودند. همچنین بر اساس آمار ۹ هزار و ۶۲۵ نفر دارای حساب راکد بودند و بیش از ۷ هزار نفر هم شماره حساب غیر فعال داشتند.

بنابر اعلام شرکت سپرده‌گذاری مرکزی، متاسفانه همچنان یک میلیون نفر سهامدار سهام عدالت شماره شبای معتبر خود را در سامانه سجام ثبت نکرده اند.

همچنین شرکت سپرده‌گذاری مرکزی تاکید کرد: افرادی که تاکنون سود سهام عدالت خود را دریافت نکرده اند، می‌توانند با مراجعه به سامانه جامع اطلاعات مشتریان (سجام) به آدرس Sejam.ir، اطلاعات خود را بروز رسانی کنند تا شرکت سپرده گذاری مرکزی در اواخر اسفندماه امسال سود این افراد را به حساب آن‌ها واریز کند.

دستیار ویژه و مشاور رئیس سازمان بورس در امور سهام عدالت درباره افرادی که تاکنون موفق به دریافت سود سهام عدالت نشده اند توضیحاتی را بیان کرد.

مهدی حاجی‌وند گفت: همانطور که وزیر اقتصاد اعلام کرد، قرار است در هفته پایانی اسفند سود مرحله دوم سهام عدالت پرداخت و تسویه شود نکته‌ای که وجود دارد این که اگر مشمولی سود سهام عدالت دوره اول و مراحل قبل را دریافت نکرده باشد باید در گام نخست به سامانه سهام عدالت و یا سجام مراجعه کند و در این سامانه‌ها متوجه مشکل خواهد شد.

وی اظهار کرد: بعد از متوجه شدن مشکل، مشمول می‌تواند نسبت به اعلام شماره شبای جدید یا اصلاح آن اقدام کند و در نهایت هم پس از رفع مشکل سود سهام عدالت این دوره و دورهای قبل را دریافت خواهند کرد.

۲۸ بهمن بود که شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اعلام کرد: حدود ۱۰۰ هزار نفر آذرماه امسال به دلیل مشکل در شماره شبای معتبر خود نتوانستند سود سهام عدالت دریافت کنند.

تکلیف انتقال سهام عدالت متوفیان مشخص شد؛ فقط در این صورت سود سهام برای وراث واریز می‌شود | توصیه سازمان بورس به وراث

بر اساس آمار از این تعداد ۵۵ هزار و ۴۴۵ نفر حساب بسته داشتند، ۳۲ هزار و ۵۸۷ نفر با مشکل عدم تطابق کد ملی و شماره حساب مواجه بودند. همچنین بر اساس آمار ۹ هزار و ۶۲۵ نفر دارای حساب راکد بودند و بیش از ۷ هزار نفر هم شماره حساب غیر فعال داشتند.

بنابر اعلام شرکت سپرده‌گذاری مرکزی، متاسفانه همچنان یک میلیون نفر سهامدار سهام عدالت شماره شبای معتبر خود را در سامانه سجام ثبت نکرده اند.

 

اخباراقتصاد
پربازدیدسهام عدالت
 

13 دیدگاه.

 • ناروند
  2024-03-13 17:43

  خوبه

 • جعفر حریزی
  2024-03-14 18:26

  من یک شحروند ایرانی حستم که کار و نه بیمه و نه خانه و نه کاری و دارای چهار فرزند حستم و دو سال خدمت کردم و قادر به کار نیستم چون از ناحیه قلبم رو عمل قلبم کردم و قادر به کار نیستم و نه سحام عدالتی حم ندارم باید چه کار کنم آقای رعسی

 • ناشناس
  2024-03-14 22:08

  تکلیف جاماندگانی که هفده سال است ثبت نام نمی‌کنید چرامشخص نمی‌کنید این چه جور عدالت میشه

 • بنده خدا
  2024-03-15 00:39

  سلام اقای معاون اول شماکه سهام اونایی که فوت شده اندرابه حساب وراثشان واریزمیکنیدپس تکلیف زنده هاچی میشه ماپنج نفرهستیم فقط خانمم سهام داردمگرمنوبچه هام ایرانی نیستیم تاحالادیدی زنت حامله باشه اجاره خونتم عقب افتاده باشه مهمون هم پشت درباشه برف هم ازیک طرف بیادنتونی کارگری کنی پول هم نداشته باشی زنت راببری بیمارستان زایمان کنه پس ازخدابترس

 • محمود صادق براهوئی
  2024-03-15 12:14

  بخدا اگر حقی یا عدالت باشه من از همه مستحق ترم بخاطر مشکلات نتوانسته بودم ثبت نام کنم فعلآ دارم هر روز موضوع سهام را دنبال میکنم شاید فرجی شد آقای ریسی ما مستحق آن را به یاد بیاره هرچند………..

 • حاجیوند
  2024-03-15 14:12

  سلام ما یک خانواده پنج نفره و تهت پوشش بهزیستی هستیم دخترم ک کلا سهام نداره و سود سهاممون نفری چهارصد ریختن ولی سهام صابخونمون ک سهامش مثل ماست نفری یک و نیم ریختن اخه این کجاش عادلانست خدارو خوش میاد

 • حاجیوند
  2024-03-15 14:15

  سلام ما یک خانواده پنج نفره و تهت پوشش بهزیستی هستیم دخترم ک کلا سهام نداره و سود سهاممون نفری چهارصد ریختن ولی سهام صابخونمون ک سهامش مثل ماست نفری یک و نیم ریختن اخه این کجاش عادلانست خدارو خوش میاد

 • رضا رویین تن
  2024-03-15 15:13

  سلام بنده فردی ۳۸ ساله سرپرست خانواد هستم فاقد سهام عدالت ودرزمان کرونا در شرکتی مشغول بودم که بیکار شدم.و الان با یک خودرو پراید ۷۹ داغون در شرکت بی رحم اسنپ مشغول امرار معاش برای اسنپ پمپ بنزینم بنده با ۲۰ ملیون ودیه مسکن واجاره 3/000/000 که در برج ۱/۱۴۰۳ باید تخلیه کنم وسه برج اجاره عقب افتادم ۱۰ ملیون میماند که پول باربری و املاکی هم نمیشود و بنده با همسر فداکارم وفرزند ۵ ساله مظلومم در این شب عیدی باید به کجا پناه ببرم هیچکجای این سرزمین خانه نمیدن به من با ۱۰ ملیون ودیعه..لذا بنده عاجزانه تقاضا دارم جناب اقای ابراهیم ریسی ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران در صورت دیدن نامه بنده مرحمتی فرموده واینجانب وهمسر وفرزنده بنده را خوشحال نموده درصورت امکان به بنده رسیدگی فرمایید با پرداخت وام که شب عیدی در منزل تاریک ما روشنی ایجاد کنید خداوند یارو یاور جناب آقای سید ابراهیم رئیسی ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران باشد.امین یارب العالمین.؟

 • محسن
  2024-03-15 16:12

  دروغ نگین به مردم مگر شما انسان نیستید آقایی که این لینک را راه اندازی کرده ای

 • زهرا
  2024-03-15 18:10

  خدا اگر حقی یا عدالت باشه من از همه مستحق ترم بخاطر مشکلات نتوانسته بودم ثبت نام کنم فعلآ دارم هر روز موضوع سهام را دنبال میکنم شاید فرجی شد آقای ریسی ما مستحق آن را به یاد بیاره هرچند…

 • زهرا
  2024-03-15 18:13

  خدایی اگر حقی یا عدالت باشه من از همه مستحق ترم بخاطر مشکلات نتوانسته بودم ثبت نام کنم فعلآ دارم هر روز موضوع سهام را دنبال میکنم شاید فرجی شد آقای ریسی ما مستحق آن را به یاد بیاره هرچندکرایه خونه ندادم دکتر نرفتم کاری هم پیدا نمی کنم …

 • بهنام
  2024-03-16 11:48

  سلام الان ۱۵سال هست بنده متاهل ودوتا فرزنددارم این چطور عدالت ی هسته

 • سامان
  2024-03-16 12:36

  آقای حاجی وند چرا ملتو سر کار می‌ذاری چقدر هستند که هنوز سهام عدالتی بهشون تعلق نگرفته علت چیه شما به حقوق بگیرای دولت دارین سهام عدالت می‌دید بعد به مشاغل آزاد اصلاً تعلق نمی‌گیره علتش چیه مسلمونم هستی شما �ا پیغمبرم قبول دارین دروغ می‌گید این عدالتی نیست که دم ازش می‌زنید اصفهان سهامیه که نه عدالتی توش وجود داره نه چیزی �ر بود به بقیه هم می‌دادی

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

آخرین اخبار

برچسب‌های پربازدید

 

وبگردی