جدیدترین پیش بینی قیمت دلار در فروردین ۱۴۰۳/دلار گران خواهد شد

قیمت نفت یکی از مهم‌ترین عوامل مؤثر بر قیمت دلار است. اگر قیمت نفت در بازار‌های جهانی افزایش یابد، قیمت دلار در ایران نیز به احتمال زیاد افزایش خواهد یافت.
پیش‌بینی دقیق قیمت دلار در فروردین ۱۴۰۳ دشوار است، چرا که عوامل مختلفی بر قیمت دلار تأثیر می‌گذارند. با این حال، می‌توان با بررسی این عوامل، حدس‌هایی راجع به قیمت دلار در فروردین ۱۴۰۳ زد.قیمت نفت و وضعیت تحریم ها از جمله عوامل مستقیم در قیمت دلار میباشتد.

یک عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس به این صورت بیان کرده است که افزایش نرخ ارز در پایان سال امری عادی است. او توضیح داده است که معمولاً در انتهای سال، تقاضا برای واردات افزایش می‌یابد؛ زیرا بسیاری از واردکنندگان تمایل دارند کالا‌های خود را قبل از سال جدید وارد کنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس با بیان اینکه افزایش در پایان سال امری عادی است، گفت: معمولاً تقاضا برای واردات در انتهای سال افزایش پیدا می‌کند؛ چون بسیاری از واردکنندگان تمایل دارند کالای خود را قبل از سال جدید وارد کنند.

مرتضی عزتی، اقتصاددان و عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس با بیان اینکه افزایش نرخ ارز در پایان سال امری عادی است، گفت: معمولاً تقاضا برای واردات در انتهای سال افزایش پیدا می‌کند؛ چون بسیاری از واردکنندگان تمایل دارند کالای خود را قبل از سال جدید وارد کنند.

وی افزود: معمولاً در فروردین و اردیبهشت ماه واردات و ثبت سفارش سخت‌تر است؛ بنابراین تقاضا در پایان سال افزایش پیدا می‌کند، همچنین بانک‌ها نیز در دو ماه گفته‌شده معمولاً کمتر تسهیلات می‌دهند.

این اقتصاددان با اشاره به این موضوع که بسیاری از بنگاه‌ها در فروردین و اردیبهشت‌ماه با رکود مواجه هستند، تأکید کرد: مشتریان و بنگاه‌داران نیز تمایل دارند در پایان سال معاملات خود را انجام دهند، از این جهت نیز تقاضا برای ارز افزایش پیدا می‌کند و در نتیجه قیمت دلار کمی بالا می‌رود.

عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس اظهار داشت: حجم معاملات ریالی و ارزی در بهمن و اسفند ۲ برابر ماه‌های قبل است، همچنین مسافرت‌های خارجی و نقل و انتقال پول نیز به‌نوعی باعث افزایش قیمت ارز در پایان سال می‌شود که این امری طبیعی است و ما طی سال‌های گذشته نیز شاهد آن بوده‌ایم.

وی اضافه کرد: در شب عید معمولاً تقاضای سکه و طلا افزایش پیدا می‌کند که این افزایش تقاضا باعث تغییر قیمت طلا و سکه می‌شود و این تغییر نرخ روی سایر بازار‌ها مانند ارز نیز اثرگذار است؛ بنابراین با نزدیکی به عید فقط قیمت ارز بالا نمی‌رود بلکه قیمت سکه و طلا نیز معمولاً افزایشی می‌شود.

عزتی تأکید کرد: در پایان سال گذشته هم نرخ ارز به حدود ۶۲ هزار تومان رسید و سپس نزولی شد در این شرایط افرادی که اقدام به خرید ارز کردند متضرر شدند؛ بنابراین امسال نیز به‌احتمال زیاد در فروردین نرخ ارز پایین‌تر می‌آید.

وی گفت: افزایش نرخ ارز در پایان سال امری عادی است و اگر اتفاق عجیبی در اقتصاد رخ ندهد به‌احتمال زیاد نرخ ارز در فروردین و اردیبهشت ماه کمی ریزش می‌کند.

قیمت دلار پس از کاهش تا کف خط روند یعنی ۵۸ هزار تومان از این نقطه پولبک داد. قیمت دلار هرات در روز دوشنبه ۵۸ هزار و ۲۲۰ تومان شروع به کار کرد و در ابتدا به خاطر گپ منفی درهم کاهش داشت، اما در ادامه با نوسان در ۵۸ هزار و ۷۴۰ تومان به کار خود پایان داد. در پشت خط دوشنبه قیمت دلار هرات در ۵۸ هزار و ۶۹۰ تومان بسته شد.

قیمت درهم امارات هم با گپ منفی ۸۰ تومانی در ۱۶ هزار تومان بازگشایی شد و در نیمه دوم با افزایش در ۱۶ هزار و ۱۶۰ تومان به کار خود پایان داد. قیمت دلار برآوردشده از درهم ۵۹ هزار و ۳۰۰ تومان می‌شود که در بازار تهران اسکناس دلار همچنان از این برابری بالاتر است و حباب مثبت به خود گرفته است. معامله‌گران دلیل چنین اتفاقی را کاهش فروش در برابر خرید دلار می‌دانند که به واسطه آن تقاضا از عرضه پیشی گرفته است.

همچنین قیمت تتر نیز در روز دوشنبه بین ۵۹ هزار و ۴۰۰ تومان تا ۵۹ هزار و ۹۰۰ تومان نوسان داشت و با دلار تهران تقریبا روند مشابهی داشت.

به عقیده تحلیل‌گران فنی، بالایی دلار در روز دوشنبه پولبک از سطح حمایتی است و حتی می‌تواند تا ابتدای کانال ۵۹ هزار تومان برسد. برخی از معامله‌گران معتقدند قیمت دلار بعد از این پولبک دوباره به کف برمی‌گردد و اگر زیر کف تثبیت دهد امکان نزول تا ۵۷ هزار تومان وجود دارد، اما اگر قیمت دلار بالای ۵۹ هزار تومان تثبیت شود، از فاز نزول فاصله می‌گیرد. از منظر تکنیکال، اگر قیمت درهم کانال ۱۶ هزار تومان را از دست بدهد، قیمت دلار هرات هم می‌تواند وارد کانال ۵۷ هزار تومان شود.

پیش‌بینی رئیس اتاق ایران و عراق از قیمت دلار مورد توجه بازار بود. یحیی آل‌اسحاق گفته با اقدامات بانک مرکزی امکان دارد نرخ ارز در ماه‌های ابتدایی سال آینده نزولی شود و سوداگرانی که مانند سال گذشته اقدام به خرید ارز کردند متضرر شوند.

اخباراقتصاد
پربازدیدقیمت دلار
 

آخرین اخبار

برچسب‌های پربازدید

 

وبگردی