آخرین پیش‌بینی از میزان افزایش حقوق کارگران در ۲۳ اسفند ۱۴۰۲

شورای عالی کار در حال بررسی و تصمیم‌گیری در مورد میزان افزایش حقوق کارگران در سال ۱۴۰۳ است.
هنوز هیچ رقم قطعی برای افزایش حقوق کارگران در سال 1403 اعلام نشده است.شورای عالی کار در حال بررسی و تعیین میزان افزایش حقوق کارگران است.میزان افزایش حقوق کارگران در سال 1403 توسط شورای عالی کار تعیین خواهد شد.این شورا متشکل از نمایندگان دولت، کارگران و کارفرمایان است.

انتظار می‌رود که شورای عالی کار در اواخر اسفند 1402 یا اوایل فروردین 1403 میزان افزایش حقوق کارگران را به طور رسمی اعلام کند.

برخی از پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که حقوق کارگران در سال 1403 حدود 57 درصد افزایش خواهد یافت.

این پیش‌بینی بر اساس عوامل مختلفی از جمله دلایل زیر میباشد:

نرخ تورم: نرخ تورم در ایران در سال 1402 بیش از 50 درصد است و این موضوع باعث شده است که قدرت خرید کارگران به طور قابل توجهی کاهش یابد.
سطح معیشت: سطح معیشت خانوارهای کارگری در ایران بسیار پایین است و این موضوع باعث شده است که بسیاری از کارگران در تأمین نیازهای اولیه زندگی خود با مشکل مواجه باشند.
حداقل دستمزد: حداقل دستمزد فعلی کارگران بسیار پایین است و کفاف زندگی یک خانوار را نمی‌دهد.
در دو هفته پایانی سال، همواره یکی از مهمترین موضوعات اقتصادی کشور، مسئله تعیین حقوق و دستمزد در سال آینده است. در حال حاضر، با کمتر از ۱۰ روز تا پایان سال باقی مانده، نمایندگان کارگران تأکید می‌کنند که باید عدد و رقم سبد معیشت تعیین شده و هر چه سریعتر به بحث مزد سال ۱۴۰۳ در جلسات شورای عالی کار ورود یابد.

پیش‌بینی ۳۸.۷ درصد از کارگران و کارمندان ۱۱ تا ۲۰ درصد است. ۲۷.۷ درصد احتمال افزایش ۲۱ تا ۳۰ درصدی را می‌دهند، ۹.۸ درصد افزایش ۳۱ تا ۴۰ درصد، ۷.۱ درصد احتمال ۴۱ تا ۵۰ درصد افزایش، ۳.۵ درصد بیشتر از ۵۰ درصد افزایش را پیش‌بینی و ۳ درصد نیز در پاسخ به این سوال اظهار بی‌اطلاعی کرده‌اند.

اما در نقطه پیش‌بینی، بحث انتظار کارگران از میزان افزایش دستمزد در سال ۱۴۰۳ است. طبق این نظرسنجی، در بخش انتظار کارگران، شرایط با بخش پیش‌بینی متفاوت است.

۳.۴ درصد از پاسخگویان توقع دارند که دستمزدها در سال جدید ۱ تا ۱۰ درصد افزایش یابد، ۷.۲ درصد انتظار ۱۱ تا ۲۰ درصد، ۱۱ درصد انتظار ۲۱ تا ۳۰ درصد افزایش را داشته، ۱۷.۵ درصد ۳۱ تا ۴۰ درصد، ۲۸.۴ درصد ۴۱ تا ۵۰ درصد افزایش، ۲۹.۷ درصد توقع دارند که دستمزدها بیشتر از ۵۰ درصد افزایش پیدا کند و در آخر ۲.۸ درصد در این رابطه هیچ نظری نداشته‌اند.

روز گذشته علی بابایی کارنامی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی درباره افزایش حقوق کارگران در بودجه ۱۴۰۳ گفت: برنامه ما در فراکسیون کارگری مجلس برای افزایش حقوق کارگران مذاکره با وزارت کار و قانع کردن دولت به تمکین در مقابل قانون است.

وی ادامه داد: قانون دو فاکتور بسیار مهم و اساسی نرخ تورم و سبد معیشت کارگران را ذکر کرده است به همین جهت باید رئیس سازمان برنامه و بودجه، وزیر اقتصاد و وزیر کار باید به این شاخص‌های قانونی قانع شوند و نه نظر اقتصادی دولت و برخی از نمایندگان مجلس و اگر بتوانیم این موضوع را انجام دهیم به ارتقای معیشت و رفاهی کارگران کمک کردیم.

رئیس فراکسیون کارگری مجلس بیان کرد: کارگران جزو مظلوم‌ترین قشر هستند که در کشور هر سال نسبت به کارمندان و قشرهای دیگر در جامعه به آن‌ها جفا می‌شود البته این موضوع به این معنی نیست که سایر قشرها مثل کارمندان از وضع خوبی برخوردار هستند.

بابایی کارنامی افزود: ما امروز در فراکسیون کارگری مجلس چند جلسه مهم ازجمله با تشکل‌های کارگری داریم و آن‌قدر مذاکره را ادامه دهیم تا به یک نقطه قابل قبولی در رفاه کارگران برسیم.

نماینده مردم ساری و میاندورود در مجلس گفت: برای کارگران در بودجه ۱۴۰۳ افزایش حقوق مشخص نشده، اما برای کارمندان نسبتا چهل درصد تعیین شده است.

بابایی کارنامی اظهار کرد: معتقدم، چون برای کارمندان افزایش ۴۰ درصدی حقوق را در نظر گرفتیم برای جامعه کارگری باید بالای ۴۰ درصد و رسیدن به ۵۰ درصد را در نظر بگیریم البته با اینکه رقم ۵۰ درصدی افزایش حقوق به نظر بالاست، اما دولت باید یک فکر اساسی کند، چون نمی‌شود جامعه بزرگ کارگری در کشور را ناامید نگه داشت.

وی ادامه داد: کارگران چند کار را همزمان انجام می‌دهند اول از همه در خدمت نظام هستند مثلا اگر به انتخابات ۱۱ اسفند نگاه کنید ۷۰ درصد شرکت‌کنندگان در انتخابات کارگران هستند همچنین کارگران به بهره‌وری کشور کمک می‌کنند.

عضو عضو کمیسیون اجتماعی مجلس بیان کرد: به دولت پیشنهاد دادم که به تمام واحدهای دارای بیست کارگر به بالا بهره‌وری را در قالب مزد به صورت غیرمستقیم به کارگر پرداخت کند، اما دولت این کار را نکرد.

رئیس فراکسیون کارگری مجلس اظهار کرد: اگر قدرت خرید کارگر بالا برود کارگر برای خرید کالا اقدام می‌کند و پول خود را مثل سرمایه‌دارها ذخیره نمی‌کند و کارگر با این کار چرخه تولید را به حرکت درمی‌آورد و رونق تولید اتفاق می‌افتد و این نگاه برای مبارزه با سوداگری در اقتصاد و تورم بسیار خوب است و برای رفاه کارگران هم بسیار مطلوب است.

وی در پایان تاکید کرد: تکلیف افزایش حقوق کارگران در بودجه ۱۴۰۳ تا پایان هفته مشخص می‌شود.

در آستانه پایان سال، یکی از موضوعاتی که توجه عمومی را جلب کرد، تعیین دستمزد و حقوق کارگران در سال آینده است. با این حال، نظر کارفرمایان درباره افزایش حقوق کارگران چیست؟

اخیرا یک نظرسنجی از کارفرمایان در خصوص افزایش حقوق و دستمزد در سال آینده (۱۴۰۳) اجرا شده است که ۳۸.۵ درصد معتقد بودند که افزایش ۱۱تا۲۰ درصد حقوق کارگر مناسب است.

 

اخباراقتصاد
پربازدید
 

آخرین اخبار

برچسب‌های پربازدید

 

وبگردی