تغییرات مهم درباره یارانه نقدی / زمان واریز اعتبار تشویقی 220 هزار تومانی به حساب‌ها + کد استعلام یارانه فجرانه

تغییرات مهم درباره یارانه نقدی / زمان واریز اعتبار تشویقی 220 هزار تومانی به حساب‌ها + کد استعلام یارانه فجرانه

پرداخت یارانه نقدی در بهمن ماه با تغییراتی همراه بود که باعث شد سردرگمی‌هایی برای مردم ایجاد شود. این تغییرات شامل تغییر زمان واریز یارانه، طرح کالابرگ فجرانه و شایعه حذف یارانه سه دهک اول بود.

تغییر اول ایجاد شده در تاریخ واریز یارانه بود که موجب شد عده‌ای از یارانه بگیران گمان کنند یارانه آن‌ها قطع شده است. پیش از این یارانه از 20 تا 25 هر ماه به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شد، اما با توجه به اطلاعیه وزارت رفاه این تاریخ برای دهک یک تا سه به 25 هر ماه و برای سایر دهک‌ها به 30 هر ماه تغییر یافته است.

خبر افزایش اعتبار استفاده کالابرگ الکترونیکی به ارزش 220 هزار تومان نیز برای برخی از مردم سوالاتی را ایجاد کرد. تا قبل از این مردم می‌توانستند با مراجعه به فروشگاه‌های تعیین شده و خرید کالاهای مشمول تا 120 هزار تومان اعتبار اضافه دریافت کنند که فقط برای خرید همین کالاها بود، اما با طرح فجرانه وزارت رفاه که از 17 بهمن تا 17 اردیبهشت سال آینده برگزار می‌شود، این اعتبار به 220 هزار تومان افزایش یافته و شرط خرید 200 هزار تومانی نیز از آن حذف شده است.

اخیرا شایعه‌‌ای نیز مبنی بر حذف یارانه سه دهک اول منتشر شد اما وزارت رفاه اعلام کرد که یارانه هیچ خانواده‌ای در هیچ یک از دهک‌ها حذف نشده و ممکن است به دلیل فوت سرپرست خانوار و یا تغییر شماره حساب، یارانه به صورت خودکار قطع شود اما افراد می‌توانند با مراجعه به پلیس + 10 این مشکل را حل کنند.

زمان واریز اعتبار تشویقی 220 هزار تومانی به حساب‌ها

سیدرضا یحیوی مشاور معاون رفاهی و امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، اظهار کرد: در مرحله جدید طرح کالابرگ الکترونیک که در قالب طرح فجرانه از هفته گذشته در حال اجراست، «شرط ۲۰۰ هزار تومان خرید از یارانه» حذف شده و اعتبار تشویقی از ۱۲۰ به ۲۲۰ هزار تومان افزایش یافته است. سبد ۱۱ قلمی برای تأمین حداقل کالری، پروتئین، ریزمغذی و ویتامین‌های لازم برای هر فرد شامل گوشت مرغ، گوشت قرمز، برنج، روغن، ماکارونی، شیر، پنیر، ماست، قند و شکر، تخم‌مرغ و حبوبات با قیمت‌های مبنای سال ۱۴۰۱ انتخاب شده و مابه‌التفاوت آن قیمت‌ها با قیمت روز (۱۴۰۲) از محل یارانه جدید دولت تأمین خواهد شد.

وی در توضیحات بیشتر تاکید کرد: به عبارتی قیمت روز سبد مشتمل بر ١١ قلم که حجم، وزن و کالای مشخصی دارد، ۷۴۳ هزار و ۷۵۰ تومان بوده که خانوارهای دهک‌های اول تا هفتم درآمدی در صورت خرید بسته باید قیمت سال ۱۴۰۱ آن را به مبلغ ۵۲۳ هزار و ۳۰۰ تومان خریداری کنند و مابه‌التفاوت آن تا قیمت روز (به مبلغ ۲۲۰ هزار و ۴۵۰ تومان) از محل اعتبار جدید دولت تأمین خواهد شد. به بیانی دیگر، افراد با دهک درآمدی یک تا ۳ به جای دریافت ۴۰۰ هزارتومان یارانه، ۶۲۰ هزارتومان و افراد با دهک درآمدی چهار تا هفت، به جای دریافت ۳۰۰ هزارتومان، ۵۲۰ هزارتومان یارانه دریافت می‌کنند.

وی گفت: بین ۱۸ تا ۲۰ هر ماه کارت‌های سرپرستان خانوار شارژ می‌شود.

مشاور معاون رفاهی و امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: با این تفاسیر، با گذشت یک هفته از زمان اجرای طرح کالابرگ الکترونیک، برخی افراد تصور می‌کنند طرح فجرانه کالابرگ الکترونیک تنها در دهه فجر اجرا می‌شود؛ این درحالیست که طرح فجرانه فعلا به مدت سه ماه بوده که اجرای آن، از ۱۸ بهمن‌ماه شروع شده و تا ۱۸ اردیبهشت‌ماه ادامه دارد.

یحیوی خاطرنشان کرد: از سوی دیگر بسیاری از افراد تصور می‌کنند که باید اعتبار یارانه‌ای خود را طی یک مرحله و به یکباره خرید کنند؛ این درحالیست که نیازی نیست افراد یکجا اعتبار خود را خرید کنند بلکه می‌توانند طی یک ماه و به مرور، با مراجعه به فروشگاه‌های متصل به طرح خریدشان را انجام دهند.

مشاور معاون رفاهی و امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر اینکه در مرحله جدید کالابرگ، هر کالا دارای اعتبار مشخصی است، گفت: هر کدام از اقلام تعریف شده در سبد غذایی اعتبار تشویقی مشخصی دارند که در صورت خرید تنها اعتبار تشویقی آن قلم به فرد تعلق می‌گیرد. به طور مثال یک خانوار می‌تواند هر نوع مرغ، حتی مرغ‌های بسته‌بندی تکه‌شده خریداری کند و محدودیتی در این زمینه وجود ندارد. حتی افراد می‌توانند به جای خرید گوشت یخ زده که در سبد غذایی ۱۱ قلمی تعریف شده، گوشت گرم خریداری کنند، اما باید به این نکته توجه داشته باشند که دولت قیمت مبنای گوشت یخ زده در سال ۱۴۰۱ را در نظر گرفته و مابه التفاوت قیمت گوشت یخی و گوشت گرم را باید خودشان پرداخت کنند.

وی درخصوص میزان استقبال مردم از طرح فجرانه کالابرگ به تفکیک دهک‌های درآمدی، گفت: ۶۵ درصد خریدهای کالابرگی توسط دهک‌های درآمدی یک تا سه که پایین‌ترین دهک‌های جامعه است صورت گرفته که نشان از هدف گذاری صحیح دولت دارد.

به گزارش همشهری آنلاین کالاهای طرح فجرانه در فروشگاه‌های متصل به طرح کالابرگ الکترونیکی توزیع می‌شود و کد دستوری #۱۴۶۳*۵۰۰* میزان اعتبار باقی‌مانده را برای کالا برگ به شما نشان می‌دهد./ ایسنا

اخباراقتصاد
پربازدیدیارانه
 

آخرین اخبار

برچسب‌های پربازدید

 

وبگردی