مقایسه وام فرزندآوری در ایران با کره جنوبی! / این کجا و آن کجا !

وام فرزندآوری در ایران 545 دلار اما در کره جنوبی 75 هزار دلار

رکنا اقتصادی: در حالی یک شرکت در کره جنوبی حدود 75 هزار دلار به هر کارمند که صاحب فرزند شود، کمک هزینه پرداخت می کند که بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران حداقل 30 میلیون و حداکثر 150 میلیون تومان، آن هم در قالب وام فرزندآوری پرداخت می کند.

العربیه به نقل از سی ان ان نوشت: شرکت بوئینگ کره جنوبی که یک شرکت ساختمانی مستقر در سئول پایتخت این کشور است در بیانیه ای اعلام کرد که برای پرداخت مبلغ 100 میلیون وون کره (حدود 75 هزار دلار معادل 4 میلیارد و 125 میلیون تومان با قیمت دلار آزاد ) به کارمندانی که صاحب فرزند می شوند، برنامه ریزی کرده است.

این شرکت در بیانیه خود درخصوص این وام فرزندآوری آورده است که مجموعا هفت میلیارد وون (5.25 میلیون دلار) به کارمندانی که از سال 2021 میلادی، هفتاد فرزند به دنیا آورده اند، به صورت نقدی پرداخت خواهد کرد. این کمک هزینه در دسترس کارمندان اعم از زن و مرد است.

لی جونگ کیون، رئیس هیئت مدیره این شرکت در این باره گفت: شرکت ما برای کمک به کاهش بار مالی تربیت فرزندان، از کارکنان خود حمایت مالی می کند.

در حالی این شرکت در کره جنوبی حدود 75 هزار دلار به هر کارمند که صاحب فرزند شود، کمک هزینه پرداخت می کند که بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در راستای قانون بودجه سال 1402 کل کشور و دستور العمل اجرایی تسهیلات قرض الحسنه فرزند برای ثبت نام وام فرزند اول مبلغ 300 میلیون ریال با دوره باز پرداخت سه سال، فرزند دوم مبلغ 600 میلیون ریال با دوره باز پرداخت چهار سال، فرزند سوم مبلغ 900 میلیون ریال با دوره باز پرداخت پنج سال، فرزند چهارم مبلغ 1200میلیون ریال با دوره باز پرداخت شش سال و فرزند پنجم به بعد مبلغ 1500 میلیون ریال با دوره باز پرداخت هفت سال تسهیلات تعیین شده است.

یعنی در واقع بانک مرکزی حداقل حدود 545 دلار و حداکثر حدود 2 هزار و 727 دلار ( با نرخ دلار آزاد) و حداقل حدود 697 دلار و حداکثر حدود 3 هزار و 488 دلار (با نرخ دلار دولتی) برای تولد هر فرزند آن هم نه در قالب کمک هزینه بلکه در قالب وام پرداخت می کند و حتی اگر یک خانواده از سال 1402 به بعد دارای 5 فرزند هم شود، با محاسبه هر نرخ دلار در ایران، باز هم به حدود 4 میلیارد و 125 میلیون تومان نمی رسد.

طبق گزارش بانک مرکزی از ابتدای سال جاری تا 20 دی ماه در زمینه پرداخت تسهیلات فرزند آوری تعداد 601.619 متقاضی به مبلغ 37 همت تسهیلات خود را دریافت کرده اند که این رقم رشد 40 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل از زمان ابلاغ مصوبه شورا در تیر ماه سال 1401 تاکنون داشته است.

گفتنی است، بانک مرکزی از سال 1388 برای متمرکز کردن اعطای وام ازدواج به متقاضیان، پایگاه اینترنتی ثبت‌ نام را طراحی و راه‌اندازی کرده است. ثبت نام متقاضیان در تارنمای بانک مرکزی کاملا رایگان است و متقاضیان وام ازدواج و فرزندآوری صرفاً از طریق این سامانه به آدرس ve.cbi.ir می توانند اقدام به ثبت‌ نام کنند.

اخباراقتصاد
پربازدیدوام
 

آخرین اخبار

برچسب‌های پربازدید

 

وبگردی