فرمول جدید برای اضافه کار پرستاران

فرمول جدید برای اضافه کار پرستاران
دریافتی همکاران پرستار بر اساس مبتنی بر عملکرد است میانگین دریافتی کارانه پرستاران حدود سه میلیون تومان و این مبلغ تابع سطح مراقبتی و ضریب اشغال تخت در بیمارستان است.

عباس عبادی معاون پرستاری وزارت بهداشت در نشست خبری گفت: اکنون پرستاران در ۲۱۲ مرکز آموزش عالی در ۶۷ دانشگاه و دانشکده در مقاطع مختلف تربیت می شوند و الان سالیانه بالغ بر ۱۶ هزار نفر در مقاطع گوناگون پذیرش می شوند.

وی تاکید کرد: از مجموعه مجوز های جذب، ۴۸ درصد از مجوزهای استخدامی مربوط به گروه پرستاری است و تبدیل وضعیت ۲۰ هزار و ۵۰۰ نفر انجام شده است همچنین در آزمون استخدامی امسال از میان ۲۵۰۰۰ نفر ۵۰ درصد جذب ها مربوط به گروه پرستاری است.

معاون پرستاری وزارت بهداشت ادامه داد: از فروردین سال گذشته تعرفه گذاری خدمات پرستاری رسما این طرح شروع شده است و نواقص این طرح در حال بازنگری است و الان ۲۷ خدمت در تعرفه گذاری خدمات پرستاری بارگذاری شده و معاونت پرستاری ۵۰ بسته را به دبیرخانه شورای عالی بیمه برای تعرفه گذاری خدمات پرستاری پیشنهاد داده است.

وی افزود: دریافتی همکاران پرستار بر اساس مبتنی بر عملکرد است میانگین دریافتی کارانه پرستاران حدود سه میلیون تومان است و این مبلغ تابع سطح مراقبتی و ضریب اشغال تخت در بیمارستان مدنظر است.

برای پرستاران شاغل در دوران کرونا امتیاز های ویژه‌ای در آزمون استخدامی در نظر گرفته شده است که امتیاز بومی آن نیز در این آزمون استخدامی در نظر گرفته شده است.

عبادی ادامه داد: اکنون بالغ بر ۱۷۰۰ نفر آموزش در حوزه مدیریت پرستاری آموزش های لازم را دیده اند.

معاون پرستاری وزارت بهداشت تاکید کرد: در برنامه هفتم، بیمه‌های پایه مکلف شده خدمات پرستاری در منزل را تحت پوشش بیمه قرار دهند و این موضوع سبب دسترسی بیشتر به خدمات پرستاری است.

معاون پرستاری وزارت بهداشت اضافه کرد: بسته ماندگاری پرستاری در معاونت پرستاری وزارت بهداشت در حال تدوین است و پیشنهادی در خصوص فرمول اضافه کار پرستاران و برای شاغلان مناطق دور یک ضریبی را برای حقوق شان پیشنهاد شده است. در زمینه مسکن همکاران پرستاران پیشنهادهایی نیز داده شده است.

وی افزود: پرستاری در درمان و حتی پیشگیری و توانبخشی کارایی دارد. باید فعالیت ها را در زمینه های جذب و نگهداری نیروی پرستاری متمرکز کنیم.

وی با اشاره به رشد ۳۰۰ درصدی تربیت پرستار نسبت به اوایل انقلاب بیان کرد: در جذب و به کارگیری گروه پرستاری نیز در مجموع جذب، از مجموع مجوزهای استخدامی از سال ۴۸ درصد مجوز های استخدامی به گروه پرستاری اختصاص یافت.

معاون پرستاری وزیر بهداشت گفت: در دولت سیزدهم سه مرحله جذب داشتیم. از ۲۵ هزار مجوز استخدامی چند ماه پیش ۵۰ درصد نیروهای جذب شده مربوط به پرستاران بود. در حوزه معیشت بعد از ۱۵ سال قانون تعرفه گذاری عملیاتی شده است .

معاون پرستاری وزیر بهداشت گفت: طی دو سال گذشته ۱۷۰۰ مدیر خدمات پرستاری در خودمان های توانند سازی مورد آموزش قرار گرفتند.

عبادی افزود: اکنون ۱۴۰۰ مرکز مراقبت پرستاری در منزل یا هوم‌کر دارای مجوز وزارت بهداشت هستند. براساس مطالعه ایرانی ها ترجیح می دهند خدمات مراقبت از بیمار را در منزل انجام دهند.

معاون پرستاری وزیر بهداشت درباره مهاجرت پرستاران گفت: پدیده مهاجرت موضوعی جهانی است و براساس اعلام سازمان جهانی بهداشت ۲۸ میلیون پرستار در دنیا داریم درحالی که ۳۴ میلیون پرستار نیاز داریم یعنی ۶ میلیون پرستار کم است.

وی اضافه کرد: چند مطالعه در خصوص دلایل مهاجرت در حال فعالیت هستند. آنچه مهم است اینکه باید شرایط شغلی پرستاران طوری فراهم شود که باید رعایت ماندن داشته باشند و باید به جذب و نگهداشت پرستاران بیشتر توجه کنیم.

معاون پرستاری وزیر بهداشت افزود: در ۲۰ سال آینده با جمعیت زیادی از سالمندان روبرو خواهیم شد. در حوزه تربیت نیروی انسانی برای خدمت به سالمندان تکلیف بر عهده ماست و در کارشناسی ارشد رشته مربوط به سالمندان در نظر گرفته شده است و نگهداری در خانه سالمندان بر عهده بهزیستی است.

اخباراقتصاد
پربازدید