خبر خوش برای بازنشتگان/ همسان سازی حقوق بازنشستگان کلید خرد

33 دیدگاه

گلایه مندی های زیادی درباره حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در سال 1403 وجود دارد که این رقم مبلغی بین 9 تا 10 میلیون مشخص شد. اما بر اساس شنیده ها درخواست هایی برای تغییر این مبلغ ارائه شده است تا به بالای 12 مییون برسد.

به گزارش منیبان به نقل از شرق، دهقان‌کیا، رئیس هیئت‌مدیره کانون بازنشستگان تأمین اجتماعی تهران با اشاره به اینکه «متأسفانه با تصمیم دولت و مجلس ممکن است تازه حقوق کف‌‌بگیران ما به ۹ میلیون تومان برسد» در این زمینه گفته است: این به آن معناست که احتمالا حقوق حداقل‌بگیران حدود ۳۰ درصد افزایش خواهد یافت که رقمی بسیار اندک با توجه به نرخ تورم فعلی است.

در این زمینه درخواست هایی داده شده تا حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران در 1403 تغییر کند.

او با اشاره به سبد معیشت خانوار تأکید کرد: متأسفانه هم مجلس و هم دولت در این زمینه روی ریل قانون حرکت نمی‌کنند و ما بازنشستگان دوباره دچار تضییع حقوق خواهیم شد. در شرایطی که در همین سال ۱۴۰۲ سبد معیشت خانوار شهری ۲۰ میلیون تومان بود، بازنشستگان ما شش میلیون تومان به‌عنوان حداقل‌بگیر دریافت کردند. حرف ما در یک کلمه اجرای قانون کار و تأمین اجتماعی است.

دهقان‌کیا در ادامه تصریح کرد: دست‌کم امسال قانون را درباره مزد و مستمری کارگر و بازنشسته باید رعایت کنیم و تورم را مبنای افزایش حداقل دستمزد و مستمری قرار دهیم. دولتی که حرف از افزایش ۲۰درصدی حقوق بازنشستگان می‌زند، با توجه به این میزان تورم موجود در کشور، این اعداد را با چه مبنایی و از کجا آورده است؟ مگر چیزی از سفره بازنشستگان باقی مانده است که بتوان آن را از این نیز خالی‌تر کرد؟

او به برخی تبعیضات شکل‌گرفته طبقاتی در جامعه درباره بازنشستگان هم اشاره کرده است: وقتی ما می‌بینیم که تعرفه‌های کادر پزشکی سازمان تأمین اجتماعی اتفاقا به صورت دقیق منطبق بر تورم واقعی ۴۶ درصد افزایش یافته و حقوق بازنشسته را می‌خواهند ۲۰ درصد زیاد کنند، بدون‌شک باید اعتراف کنیم که با یک تبعیض در میان اقشار مختلف در تصمیم‌گیری‌ها مواجه هستیم. این در حالی است که همان پزشک با درآمد بالایی که ۴۶ درصد افزایش تعرفه داشته، دقیقا باید به کارگر بازنشسته مستمری‌بگیر خدمت کند.

اشتغال بازنشستگان به دلیل معضلات معیشتی

دهقان‌کیا با اشاره به این نکته که «بسیاری از بازنشستگان تأمین اجتماعی به سراغ مشاغل غیررسمی و کاذب در دوران استراحت خود رفتند» اظهار کرد: بازنشستگان ما امروزه برای بقای خود و خانواده خویش راهی جز این ندارند که با وجود این میزان مستمری، مشاغل غیررسمی، کاذب و امثال آن را داشته باشند و بسیاری ساعت‌ها با وضعیت جسمانی نامناسب رانندگی می‌کنند. این روزها مستمری یک‌سوم خط فقر، بازنشستگان ما را دوشغله کرده است.

این فعال حقوق بازنشستگان افزود: فلسفه وجودی مستمری بازماندگان این بود که خانواده بازنشسته یا کارگر متوفی دچار آسیب‌های اجتماعی نشوند؛ اما ما گزارش‌های بسیاری داریم که به دلیل مشکلات مالی ناشی از نامکفی‌بودن مستمری این خانواده‌ها نیز همگی دچار معضلات بزهکاری ناشی از مشکلات معیشتی شده و وارد فرایند آسیب‌های اجتماعی و اخلاقی ناگوار شدند. در چنین شرایطی کدام مقام و مسئول پاسخ‌گوی چنین شرایطی است که فردی حقوق نیز دریافت کند؛ اما به چنان وضعیتی دچار شود که نتوان حتی شرح آن را بیان کرد؟

او اضافه کرد: بسیاری از بازنشستگان و بازماندگان دقیقا در همان شرایط دریافت مستمری اندک، اصلی‌ترین مخارج تهیه جهیزیه، هزینه دانشگاه و ازدواج فرزندان خود را دارند و چنین وضعیتی عملا برای خانوارها کمرشکن خواهد بود. ما نمی‌دانیم چگونه با مسئولان سخن بگوییم که در این زمینه باید به نحو دیگری عمل کنند و نمی‌دانیم چطور سخن بگوییم تا شاید به عده‌ای بربخورد! در چنین شرایطی تنها از رهبر معظم انقلاب می‌خواهیم که طبق معمول در این زمینه ورود کنند تا دولت به قانون تأمین اجتماعی و قانون کار عمل شود؛ زیرا تنها راه امیدآفرینی برای جذب مشارکت مردم، عمل به قانون است.

در کشور ثروت هست؛ توزیع ناصحیح است

رئیس هیئت‌مدیره کانون بازنشستگان تأمین اجتماعی با اشاره به برخی ادعاها در سازمان برنامه و بودجه که می‌گویند «دولت برای افزایش حقوق‌ها بودجه‌ای نداشته و کسری دارد» توضیح داد: دولت طبق اصل ۴۴ قانون اساسی موظف است بار خود را سبک کرده و شرکت‌های خویش را به مردم واگذار کند و از این طریق درآمدزایی کند تا بتواند با سبک‌شدن، چابک شده و بتواند بر امور نظارت کند؛ اما دولت برعکس این روزها می‌گوید سازمان تأمین اجتماعی و بانک رفاه را هم به من بدهید تا من بتوانم بدهی خود را به این مجموعه بدهم!

او ادامه داد: دولت حاضر نیست مدیریتی را از زیر دست خود خارج کند و دوست دارد به جای نظارت بیشتر، تصدی بیشتر داشته باشد تا بتواند از طریق این تصدی چه به صورت تصدی عیان یا تصدی پنهان (خصولتی) شرایط را آن‌طور که خود تمایل دارد، کنترل کند؛ اما واقعیت این است که دولت‌ها توان مدیریتی ندارند. شرکت‌های خصوصی ما که طرف قرارداد دولت هستند، می‌بینند که بسیاری از قطعه‌سازان خصوصی وقتی سفارش قطعه خود را گرفته و تولید می‌کنند، شش ماه پس از تحویل تازه با فشار و التماس فراوان پول خود را از خودروسازان دولتی زیان‌ده می‌گیرند.

دهقان‌کیا به موضوع مهمی اشاره کرد: در همه جای دنیا گرایش به این است که شرکت‌های بزرگ سودده را به دست نهادهای اجتماعی عمومی مثل صندوق‌های بازنشستگی بدهیم تا بتوانند سرمایه مردم بازنشسته را با کار اقتصادی حفظ کنند تا منافع آن به عموم مردم برسد. پرسش ما این است که کدام نهاد عمومی برای حفظ منافع عامه مردم بهتر از تأمین اجتماعی وجود دارد؟ اما در مقابل، ما با شرایطی مواجه هستیم که بسیاری از افراد و مدیران مؤثر مدام به دولت‌ها می‌گویند که شرکت سودده و سهام خوب به سازمان تأمین اجتماعی ندهید! ما نمونه چنین رفتاری را علاوه بر دولت فعلی به شکل بسیار بدتری در دولت قبل داشتیم.

دهقان‌کیا اظهار کرد: این یک اظهارنظر غلط است که کشور ثروت ندارد و پول و نقدینگی وجود ندارد که توزیع شود. ما کشوری بسیار ثروتمند هستیم و افراد بسیار ثروتمندی نیز داریم که نقدینگی در دستان آنها فشرده شده است.

اخباراقتصاد
افزایش حقوقپربازدید
 

33 دیدگاه.

 • سید امین رشید آبادی
  2024-02-06 09:13

  سلام و عرض ادب به مسولان ببخشید این حقوقی که اختصاص میدهید برای بازنشستگان به خدا کمی بیشتر به فکر بندگان خدا باشید قسط دارن بچه مدرسه ای دانشگاهی دارن کفاف نمیده بیشتر بازنشستگان نمیتوانن برن سرکار پیر و فرسوده شدن نوه دارن الان من خودم دخترم انشالله بچه دار شده برای سیسمونی نوزاد فکرم درگیره که از کجا بیارم کمش ۵۰میلیون پول لازم دارم موندم چیکار کنم خواهش میکنم کمی بیشتر فکر ماها باشید انشالله که خبرهای خوشی بشنویم به امید روزهای بهتر

 • سید امین رشید آبادی
  2024-02-06 09:14

  ممنون از لطفتون

 • بنده خدا
  2024-02-06 15:33

  همش دروغه ما که عادت کردیم زیر خط فقر زندگی کنیم

 • حقمراد
  2024-02-06 15:59

  فعلا خورد را درست بنویس بعد در باره همسان سازی نظر بده

 • ناشناس
  2024-02-06 17:17

  واقعا ما مستمری بگیران مظلوم واقع شدیم حدود 7_8 ملیون حتی 10 ملیونی به کجا میرسه تازه قسط هم بدیم به کی دردمون روبگیم اصلا بگیم کو گوش شنوا کو دلسوز مسئولین فقط به فکر خودشونن

 • غلامرضا
  2024-02-06 17:21

  سلام اقای ریس جمهوران رضاخان سرسپرده انگلیس وقتی شنیدزن یک نظامی فوت شده به کلفتی رفته بیمه بازنشستگی رادایرکردامابرنامه ششم بافقری که دربین بازنشستگان است بعضی ازفرزندان بازنشسته به معضلات تن داده اند والان برنامه هفتم یک سوم رامجلس تصویب کرده همسان سازی درست اجرانشده من ازشماریسان جمهورومجلس درقیامت به پیغمبرشکایت میکنم ودردنیابه امام زمان من یک ایثارگرهستم یکی ازفرزندانم بکاردولتی داخل نشدهمجاپارتی بازی ۳۰۰۰نفرامتحان میدن برای چندنفرکه انهم قبلا سرکاررفته اند

 • فاطمه
  2024-02-06 18:24

  خدا لعنتشون کنه یک کارگر که سی سال کار کرده حالا چکا کنه پیش زن وبچه و نوه شرمنده هستن بخدا

 • آن حقوق بازنشسته ها به درد خودتان میخورد

 • ناشناس
  2024-02-06 18:57

  اینا فقط بلدهستن حرف بزنن هیچ کاری پیش نمیبرن

 • این دولت دولت فقر آفرین است و بس

 • حسین بیرامی
  2024-02-06 19:03

  آقای خامنه‌ای رهبر. به فکرمردم کشورخودمان باش همه ناراحت وافسرده هستن. غزه. فلسطین. لبنان. یمن. را ولش کن .فکر رفاه کشور خودمان باش. من از دست گرانی شهر خودم را ول کردم. ودر شهر غربت مستاجر ی رفتم یکی از روستاهای کردستان. ازبچهام دور شدم. لطفآ به فکر بازنشسته ها باشید.

 • عباس فرید جانشورودی هستم
  2024-02-06 19:06

  ضمن عرض سلام خواستم بپرسم من بازنشسته تامین اجتماعی هستم یک فرزند پسر تحت تکفل دارم که متولد بیست و نهم بهمن ۱۳۸۴ می باشد و محصل کلاس دوازده هستندو هیچ مردودی هم ندارد متاسفانه از دی ماه حق اولاد مرا حذف کردند در صورتی که باید پایان نیمه اول ۱۴۰۳ دیپلم خود را تمام کند چرا حقش را از بین بردند؟

 • ناشناس
  2024-02-06 19:44

  خورد کجاش غلط نوشته که ما ندیدیم

 • باسلام ،عالی جنابان یک هفته خود را بجای بازنشستگان بگذارید وبا درآمد آنان زندگی بگذرانید تا درک کنید اولا عیدی یکماه حقوق قبلاز دولت آقای احمدی نژاد را به عیدی کارمندان رساندن یعنی چه کارمندی که هزار گونه پاداشو تعرفه دریافتی دارد در ثانی حقوق را طبق تعرفه پرداختی به تامین اجتمایی در زمان کار معادل با نرخ تورم افزایش دهید تا هم حق بازنشستگان پایمال نشود وهم در آخرت حق بازنشستگان بر گردنتان نباشد ومناالله توفیق

 • ناشناس
  2024-02-06 21:36

  سلام25درصد. سایرسوطح. چه. شد. چراحق. مارا. نمی. دهید. اون. زمان. در. تابلوانالات. می. نوشتن. زود. امدن. دیررفتن. ایثاراست. ماسنکرسازبی. سنکربودیم

 • محمد فرهادپور سن ۶۰سال تمام
  2024-02-06 21:52

  اول همه سلام عرض میکنم خدمت آقای دهقان کیا بند یک بازنشسته هستم وبا نظریه ایشان موافقم دو هم خواستم خدمتان عرض کنم از ابتدای سال ۱۳۹۹ سازمان تامین اجتماعی وزارت کار رفاه در حق ماها بازنشستگان ومستمربگیران تامین اجتماعی کوتاهی کرد وماده ۴۱ قانون کار وموادهای ۹۶ الی ۱۱۱ تامین اجتماعی را رعایت نکرد مثلا بر اساس بند ۱۲ قانون برنامه ششم توسعه سازمان ازسال ۹۹ تاپایان همان سال بایدی صددرصد متناسب سازی را انجام می داد ۷۵ درصد انرا انجام داد که ۲۵درصدی به کل بازنشستگان ومستمربگیران خودش بدهکار است واگر انرا بخوبی در همان سال انجامش دادبود ودر سال ۱۴۰۰ انرا با ضریب ۲۶درصدی ودرسال ۱۴۰۱ باضریب ۳۸درصدی ودرسال ۱۴۰۲ باضریب ۲۱ درصدی از روی اصول ودورست حسابی انجامش می داد الان هیچ کدام از بازنشستگان و مستمربگیران سازمان تامین اجتماعی حقوق ماهیانه آنها کمتر از ۱۶ میلیون تومان نبود وانهایکه که حقوق ماهیانه بالای هم دریافت می کنند از ۵۵ میلیون هم بالاتر نمی رفت ولی متاسفانه هم وزارت کار رفاه وسازمان تامین اجتماعی از این کار سر باز زنده اگر اشتباه خودشان قبول کن واز اول سال ۱۳۹۹ تا امروز کل احکام بازنشستگان و مستمربگیران تامین اجتماعی اصلاح شود تمامی حقوق بگيران سازمان از ۱۰ الی ۱۵ درصد می مانند به نرخ تورم که همان به گفته آقای وزیر کار ۴۵ درصدی برساند

 • ناشناس
  2024-02-06 22:12

  آخه این درسته این حقوق که به بازنشسته برای چهار روزه بعد سی سال که بیمه دادیم این حق ما نیست .

 • من زن سرپرست خانوار دارای فرزندپسر۱۹یاله بدون مسکن واجاره نشین باحقوق ۷تومان زیر قسط وقرض چیکارکنم پسرم دانشگاه آزادپزشکی قبول شد اماپول رفتن به دانشگاه رانداشت .چرابرای ایثارگران وجانبازان وامثال اینها سهمیه میزارید بااین سهمیه ها جای خیلی را راحت میگیرن چرا بچه من هیچ حمایت وسهمیه نباید داشته باشه چه گناهی گرده .چرا یک پسر که باید تشکیل زندگی بده تمام خرج عروسی وحالاهم به تازگی چند قلم مهم واساسی وسیله منزل ومهریه وغیره به گردن پسر هست چرا حقوق مستمری مثل دختران تعلق نمیگیره.چیجوری میگین ازدواج کنن .چه حمایتی میکنین .مامستمربگیران چرا باید حقوقمان ازهمه کمترباشد .چرا.چرا چرا.

 • خدا وکیلی این حقوق برای من باز نشسته که دوتا داماد عروس و نوه دارم ماهی۷ میلیون تومان درست است بااین تورم

 • این دولت برای بازنشستگان دولت نکبت بود

 • ناشناس
  2024-02-06 23:12

  باسلام، این رقم 10میلیون برای حداقل حقوق سال 1403 قابل قبول نیست، فقط اجرای قانون بر اساس معیشت خانوار و تورم اجرای عدالت است و بس،

 • بدبخت
  2024-02-06 23:15

  شما چند نفر گیر دادین به کلمه خورد ما داریم از حقوق پایین بازنشستگان میگیم حقوقی که حتی کفاف ده روز خرجی یه خونه دونفره را نداره اخه این حکومت که خودشه مهد دین واسلام ناب خمینی هیزم شکن میدونه از روز اول توی بهشت زهرا این پیرمرد دروغ توی دل ایرانیها کاشته واقایان هم دارن راه انو ادامه میدن راست هم گفتن دارن راه خمینی دروغگر را ادامه میدن یک روده راست تو شکمشون نیست لعنت به تک تکتون فقط شما مردم را داریو میکشید بلاخره نوبت این ملت میشه شما را محاکمه کنن

 • خدامراد زنگنه
  2024-02-07 00:11

  باسلام اگر خورد غلت باشه یا درست شما غلت هایی ک تا کنون داشید چ شده اصل بر پایه انصافه ک مسولان ندارند.انتظار تا یکی ۴۴ سال گذشت پس کی ب وعده‌هایی ک مسولان میدهند عمل میکنند ی بازنشسته

 • بازم برید رای بدید

 • ناشناس
  2024-02-07 09:30

  لعنت خدا بر شما مشغولیت باد که فقط به فکر خودتون هستید و اصلا بفکر بازنشستگان تامین اجتمایی نیستید خدا لعتتون کنه با این حقوق تصویب کردنشون که دم از دین و اسلام میزنید و حق بازنشستگان و خیلی راحت میخوردی فقط به این فکر کنید که دنیا و قیامتی هم وجود داره و شما چطوری در آخرت میتونید جواب ما بازنشستگان رو بدید لعنت خدا ار شما باد😬😬😬

 • ناشناس
  2024-02-07 10:11

  اقای دهقان کیا سلام اینهایی که سما درمورد شون اعتراز داری اشتباه ماه بود که 45 سال پیش روی کار اوردیم وهمه جوره حمایت شون کردیم نمیدونستیم مار دراستین میشون یک مشت دزد وعرب پرست که سرمایه ی ایران عزیز ونابودوبرای خودشون وبچه های خودشون میبرن اینا سواد ندارن موشهایی که به انبار دسترسی پیداکردن

 • ایرانی
  2024-02-07 14:59

  نو ملیون بنداز زیز پایتان کمت از دوبرابر حقوق باید عیدی بدی وظیفه شماست

 • محمد عیسی کمازانی
  2024-02-07 16:08

  تورا به خدا حقوق وعیدی ما را زیاد کنید آخه ۷و۹۰۰ حقوق ۲و۵۰۰ عیدی من ایثارگر هم هستم

 • ناشناس
  2024-02-07 21:34

  خانم ف ک بخدا قسم من جانباز زیر ۲۵ درصد هستم این را که شما خواهر عزیز ومظلوم بگم انها فقط برای نور چشمی نظام وبالاتر از ۲۵درصد است زیر ۲۵درصد راهم پشم به حساب نمیاورند

 • ناشناس
  2024-02-07 21:36

  بدبخت جانبار زبر ۲۵ درصد چوب دو سر ان ان

 • ناشناس
  2024-02-07 21:39

  من عقدام رادر انتخابات ۴۰۲مجلس با رای ندادن خالی مکنم

 • ی بازنشسته
  2024-02-08 14:33

  سلام فکر نکنم این دردل ها و حرف ها به گوش مسولین در اینجا به ایشون برسه. یک بچه حلال خور و یک مسول شیر پاک خورده و با اخلاق و با خدا اگه باشه میتونه حرف دل این بازنشستگان زحمت کش قشر کارگر رو بفهمه که جوونی و تمام عمر و تفریح خودشون رو فقط صرف کار و کارگری تووی شرکت های تولیدی کردند و حالا که میخان بعداز پیری ی حال خوشی رو داشته باشن باید همش خجالت زده بچه و نوه و مهمون سر زده خودش بشه که وقتی نزدیک به آخر برج میرسه آهی در بساط نداره و انتظار اول ماه رو بکشه که میخاد حقوق بی بضاعت براش واریز کنن. واای و آه بر شما مسولین که عدالت ندارین

 • ساناپرس وقتی دردمردم رادررسانه خودش حذف میکنه ازنظرمن اصلاًرسانه نیست یابهتربگویم مارسانه آزادنداریم وتمام رسانه ها فقط حرف حکومت رامیزنن نَ حرف مردم را،رسانه ای که برای مردم نباشه بهتراست اصلاًنباشه تامابادردخودمان بمیریم

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

آخرین اخبار

برچسب‌های پربازدید

 

وبگردی