واکنش عشقی به ریزش بورس / بازار به روال قبل بر می گردد؟

واکنش عشقی به ریزش بورس / بازار به روال قبل بر می گردد؟
قیمت‌ها و ارزش سهام، به دلیل برخی از اتفاقات که رخ داده‌اند، از ارزش ذاتی آنها جدا شده‌اند، اما تاکنون تلاطمات جدی در بازار رخ نداده است. ما سعی می‌کنیم با استفاده از صندوق‌های حمایتی بازار و صندوق‌های بازارگردانی، شوک‌های بازار را کنترل کنیم.

در هفته گذشته، بازار سرمایه با مشکلاتی مواجه بود و افزایش نرخ ارز باعث رکود نسبی در بازار شد. خروج سرمایه نیز همچنان ادامه داشت. به علاوه، بانک مرکزی اعلام کرد که گواهی سپرده خاص با سود ۳۰ درصد را صادر کرده است. این سیاست نشان می‌دهد که بانک مرکزی قصد دارد بخشی از نقدینگی که سیالیت بیشتری دارد را جذب بانک‌ها کند.

پیدا شدن این دو رقیب جدی، در شرایطی که بازار قرمزپوش بود، نگرانی فعالان و کارشناسان این بازار را به همراه داشت. هر چند هفته گذشته نسبت به میانگین ماهانه از شدت خروج سرمایه از بازار کاسته شد، اما امروز نیز روند خروج نقدینگی حقیقی با ثبت رقم ۹۰ میلیارد تومان همچنان ادامه داشت. در پایان روز کاری یکشنبه، ۳۴ درصد بازار سبز و ۶۶ درصد بازار قرمز بود.

اخبار بورس قیمت دلار امروز
سقوط آزاد در بورس / وضعیت بازار نابسامان است!
داغ شدن بازار حراجی های تهران/ورود صنایع انتیک در تالار حراج
جزئیات مهم درباره عرضه اولیه «آردینه» / خرید سهام توصیه می شود؟
در همین رابطه، مجید عشقی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به تلاش این سازمان برای مدیریت بازار و کاهش ریسک ها درخصوص نگرانی ها نسبت به کاهش بازدهی بازار سرمایه نسبت به بازارهای موازی از جمله مسکن، سکه و ارز، اظهارداشت: تلاطماتی که در بازار ارز رخ می دهد، خود را با فاصله ای در بازار سرمایه هم نشان خواهند داد و بازار سرمایه هم رشد می کند. از این جهت نگرانی چندانی وجود ندارد. یک سری ریسک هایی، در بازار وارد شده بود اما اکنون فضای بازار، فضای متلاطمی نیست.

وی ادامه داد: قیمت ها و ارزش سهام شرکت ها به دلیل پاره ای از اتفاقاتی که افتاده با ارزش ذاتی آنها فاصله زیادی دارند؛ اما تلاطمات جدی در بازار نداریم. سعی می کنیم با صندوقهای حمایتی بازار و صندوق های بازارگردانی، شوک های بازار کنترل شود.

عشقی تاکید کرد: روند بلند مدت بازار هم نشان داده است، مساله تلاطمات ارزی و فروش شرکت ها در بازار سرمایه هم خود را نشان خواهد داد و آن را تحت تاثیر قرار می دهد و در نهایت فاصله ایجاد شده را جبران می کند.

خبرهای مهم بورسی در ۱۵ بهمن ۱۴۰۲
دبیر کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار: سازوکار تامین مالی جمعی با رعایت ضوابط فقهی ظرفیتی را در بازار سرمایه فراهم می‌آورد که شرکت‌ها و بنگاه‌های کوچک بتوانند برای اجرای طرح‌هایشان نسبت به سازوکارهای اوراق از این ابزار مالی بهره بگیرند.

یک کارشناس بازار سرمایه: اگر هلدینگ‌ها نسبت به تجدید ارزیابی دارایی‌ اقدام کنند، اختلاف قیمت سهام شرکت با ارزش ناخالص دارایی «NAV» کاهش یافته و ارزش سهام نیز افزایش می‌یابد.

یک استاد دانشگاه: با احراز صلاحیت مدیران در بازار سرمایه، کارآمدی نهادها و شرکت افزایش یافته و شفافیت تصمیم‌گیری سرمایه‌گذاران را در بورس تحت تاثیر قرار خواهد داد.

شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه: ۷ ناشر سود جاری و سنواتی ۲۷۱ هزار و ۹۵۵ سهامدار را که شامل ۶۰۷ میلیارد تومان می‌شود را به حساب سجامی سرمایه گذاران واریز کردند.

دلایل جذابیت تجدید ارزیابی دارایی‌ها برای سهامداران
محمدعلی شهدایی، کارشناس بازار سرمایه گفت: واقعی شدن و افزایش شفافیت ترازنامه شرکت‌ها، به روز شدن ارزش دارایی‌ها در جذب سرمایه‌گذاران موثر خواهد بود.

تنظیم بازار و کاهش قیمت‌ها با اجرای مولدسازی دارایی‌های دولت
بهزاد زاهدی، کارشناس حوزه مسکن گفت: مولدسازی دارایی‌های دولت ضمن افزایش تولید مسکن به تنظیم بازار و کاهش قیمت‌ها نیز کمک می‌کند. باید بتوانیم از ظرفیت بورس کالا برای مولدسازی دارایی‌های دولت استفاده بهنیه‌ای کنیم.

اخباراقتصاد
بورسپربازدید