۲ مقصد احتمالی بمب نقل و انتقالات | سرنوشت ستاره فوتبال در دست یک زن

به گزارش ساناپرس، ۲ مقصد احتمالی بمب نقل و انتقالات | سرنوشت ستاره فوتبال در دست یک زن
یک تیم از میان پاری‌سن‌ژرمن، لیورپول و رئال صاحب امباپه می‌شود و به خوشبختی می‌رسد. رئال‌مادرید پس از ۳بار شکست و بازی‌خوردن در پروژه خرید کیلین امباپه، فعلا با احتیاط شرایط را دنبال می‌کند. اگر امکانش فراهم بود و مادر این بازیکن اجازه بدهد، رئال برای جذب امباپه اقدام می‌کند وگرنه با وینیسیوس و دیگر بازیکنان موجود در کنار اندریک که تابستان آینده به مادرید می‌آید، می‌سازد. شاید هم رئالی‌ها ارلینگ هالند را از من‌سیتی خریدند. از سویی، ناصر الخلیفی به مهاجم فرانسوی پیشنهاد تمدید ۴ساله به ارزش قرارداد ۴۰۰میلیون یورو، یعنی سالی ۱۰۰میلیون داده. گزینه سومی هم وجود دارد؛ لیورپول.

در مصاحبه اخیر با مجله GQ، امباپه فاش کرد که از دوستش و اسطوره بسکتبال یعنی لبران جیمز برای آینده‌اش مشاوره شغلی می‌گیرد. با توجه به اینکه ستاره لس‌آنجلس لیکرز سهامدار لیورپول است، شاید این موضوع بتواند موازنه را به سود باشگاه انگلیسی تغییر دهد. شاید مثل لبران جیمز که سال۲۰۱۰ تصمیم جنجالی و بزرگی را برای آینده حرفه‌ای‌اش گرفت و به مایامی رفت، کیلین امباپه هم می‌خواهد خیلی زود آینده‌اش را روشن کند. اپتا بررسی کرده که کدام باشگاه می‌تواند برای او بهتر باشد.

داغ‌ترین سوژه فصل نقل‌وانتقالات تابستان آینده تاکنون ۲۷گل برای موناکو، ۲۳۸گل برای پاری‌سن‌ژرمن و ۴۶گل برای تیم ملی فرانسه به ثمر رسانده و قهرمان و آقای گل جام‌جهانی شده و در فینال جام‌جهانی هت‌تریک کرده است. همه اینها در حالی است که او تازه یک ‌ماه پیش ۲۵ساله شد.

رئال‌مادرید
سال۲۰۲۲، زمانی که رئالی‌ها با توجه به عکس‌های اتاق دوران نوجوانی کیلین که آراسته به پوسترهای کریستیانو رونالدو بود با قطعیت از جذب این بازیکن دم می‌زدند، امباپه به‌طور شگفت‌انگیزی تصمیم گرفت به جای پیوستن به رئال‌مادرید با انتقال آزاد، با PSG تمدید کند. غول‌های لالیگا تحقیر شدند اما جریحه‌دارشدن احساسات یک چیز است و تجارت قهرمانی که تخصص رئال‌مادرید است، یک چیز. برای همین هنوز احتمال این انتقال وجود دارد. اگر می‌خواهید قهرمان لیگ قهرمانان اروپا شوید، چرا به باشگاهی نمی‌روید که آن را ۱۴بار برده است؛ ۲برابر بیش از هر باشگاه دیگری و در ۱۰دوره اخیر ۵بار جام را بالا برده؟

حالا سؤال اینجاست که امباپه در کجای تیم کارلو آنچلوتی قرار می‌گیرد؟ وینیسیوس به خط طولی سمت چپ چسبیده است و هیچ‌جای دیگری نمی‌تواند بازی کند. حتی در مواردی که تیم با ۲مهاجم به میدان می‌رود، وینی باز هم در کناره‌ها حضور دارد. بنابراین یکی از ۲پست محبوب امباپه قبلا توسط وینگر برزیلی اشغال شده است. حتی رودریگو که در غیاب وینی در این پست در ترکیب قرار می‌گیرد و بهتر از هر جای دیگری بازی می‌کند، وقتی وینی در دسترس است، در پست غیردلخواهش به میدان می‌رود. رودریگو در سمت راست بدون جانشین است، حتی اگر آردا گولر به‌مرور در آن پست بدرخشد. تنها پست باقیمانده در پازل تاکتیکی رئال بازی در نوک حمله است؛ چیزی که در همین فصل هم در دوسوم موارد برای کیلین اتفاق افتاده است. با این حال، وقتی به نقشه حرکت او نگاه می‌کنید، می‌بینید که امباپه به‌ندرت برای مدت طولانی در مرکز می‌ماند و بیشتر تمایل دارد به کناره‌ها به‌خصوص به سمت چپ حرکت کند. این یعنی فضای حرکتی او با وینیسیوس یکی است و آنها با هم تداخل پیدا می‌کنند. شاید به‌خاطر همین است که اخیرا شایعه‌ای مطرح شده؛ اینکه فلورنتینو پرس حاضر است برای آوردن امباپه بازیکن محبوبش، وینی را قربانی کند و او را بفروشد.

رئال مادرید در نوک حمله هم رودریگو را دارد و هم خوسلو را. البته دومی سن‌وسال‌دار است و به‌طور قرضی و به‌عنوان داروی مسکن در تیم حاضر است. اندریک ۱۷ساله هم فصل آینده به ترکیب اضافه می‌شود. با آمدن امباپه جا برای رشد خرید تازه برزیلی تنگ می‌شود.

زمانی که کریستوف گالتیه، سرمربی پاری‌سن‌ژرمن بود، امباپه نشان داد که از نقش مرکزی خود در سطح باشگاهی راضی نیست و ترجیح می‌دهد همانگونه که در تیم ملی فرانسه و در کناره‌ها با اولیویه ژیرو بازی می‌کند، در پاریس هم نقش بگیرد. او سپتامبر۲۰۲۲ گفته بود: «من به‌گونه‌ای متفاوت (در مقایسه با لیگ فرانسه) بازی می‌کنم. اینجا آزادی خیلی بیشتری دارم. مربی می‌داند که یک شماره۹ مانند اولیویه وجود دارد که دفاع را سرگرم می‌کند و من می‌توانم توپ را دریافت و به فضای خالی کناره‌ها حرکت کنم. در پاریس، قضیه فرق می‌کند، چنین چیزی وجود ندارد. از من خواسته شده است که محور اصلی باشم.»

آنچلوتی گاهی اوقات همه‌چیز را به هم می‌ریزد و با رودریگو مقابل وینیسیوس بازی می‌کند. در پیروزی ۴ بر یک یکشنبه گذشته مقابل بارسلونا در فینال سوپرکاپ اسپانیا، این کار او تأثیر بسیار خوبی داشت و زوج برزیلی هر ۴گل را به ثمر رساندند (وینیسیوس ۳گل و رودریگو یک‌گل). می‌توانید سناریویی را ببینید که امباپه در کنار یکی از آنها و در همین سیستم و با جود بلینگام درست پشت سرشان بازی کند. امباپه پس از تمدید قرارداد خود در سال۲۰۲۲، اصرار داشت: «من به مادرید نه نگفتم، به فرانسه وی (بله) گفتم.» رئال‌مادرید امیدوار است که این بازیکن حالا به اسپانیا «سی» بگوید.

پاری‌سن‌ژرمن
امباپه از سال۲۰۱۷ که به موناکو پیوست، دوران پرباری را در پایتخت فرانسه سپری کرده و در ۲۸۵بازی در تمامی رقابت‌ها ۲۳۸گل و ۹۰پاس‌گل ثبت کرده است؛ ۵قهرمانی لیگ یک، ۳کوپه فرانس، ۲کوپه دلا لیگ (جام اتحادیه) و ۳سوپرجام کسب کرده و هر ۵فصل گذشته آقای گل لیگ شده تا با رکورد ژان پیر پاپن در مارسی بین سال‌های ۱۹۸۸ و ۱۹۹۲ برابر شود و در این فصل احتمالا از او عبور کند. او در ۱۷بازی لیگ یک در این فصل ۱۹گل به ثمر رسانده است و پاری‌سن‌ژرمن با ۸امتیاز بیشتر از نیس در صدر جدول قرار دارد.

زمانی که موناکو قهرمان فصل ۲۰۱۶-۱۷ لیگ یک شد، امباپه وارد صحنه شد و در همان فصل نخست تیم را تا نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان اروپا بالا برد ولی موناکو در نهایت با بدشانسی به یوونتوس باخت و از رسیدن به فینال باز ماند. او در ۹بازی اروپایی ۶گل به‌ثمر رساند. اما در هفتمین فصل حضورش در پارک دو پرنس، فقط ۲بار به جمع ۴تیم پایانی این رقابت‌ها ازجمله یک فینال در دوران کرونا رسید. او و پاریس در ۲فصل اول تا یک‌هشتم، فصل سوم در فینال و در ۲فصل گذشته با مسی در یک‌هشتم حذف شد ولی امسال در یک‌هشتم بازی نسبتا ساده‌ای مقابل سوسیداد دارند.

ناصر الخلیفی گفته پنهان نمی‌کند که آرزو دارد امباپه در پاری‌سن‌ژرمن بماند: «آینده روشن است. ما اشتباهاتی داشته‌ایم (خریدن نیمار، مسی، راموس و ستاره‌های گران‌قیمت) و این طبیعی است. اکنون تیمی جوان با بازیکنان فرانسوی داریم و عجله‌ای نداریم و اهداف‌مان درازمدت است.»

با رفتن مسی و نیمار حالا مثلث هجومی با ترکیب امباپه، عثمان دمبله در سمت راست و بردلی بارکولا در سمت چپ تشکیل شده. آسنسیو، گونسالو راموس و کولوموانی کمتر فرصت بازی پیدا می‌کنند. امباپه در ۷۱درصد مواقع در پست شماره۹ و در ۲۹درصد دقایق ممکن در پست وینگر چپ به میدان رفته است. او این فصل ۲۶گل در همه رقابت‌ها به ثمر رسانده؛ ۱۹گل بیش از هر بازیکن دیگری از پاری‌سن‌ژرمن. فقط دمبله(۷) و زائر امری نوجوان(۵) بیش از او (۴)پاس‌گل داده‌اند. او ۱۲۶شوت زده است؛ ۷۶شوت بیشتر از هر هم‌تیمی دیگری. فقط دمبله(۵۲) و اشرف حکیمی(۴۲) بیش از او(۴۱) موقعیت در بازی ایجاد کرده‌اند. امباپه در اقدام به دریبل(۱۳۴) و دریبل موفق(۷۱) بهترین عملکرد را دارد؛ عملکردی پایین‌تر از ۴بازیکن در کل اروپا. او کلید پاری‌سن‌ژرمن است و مسی یا نیمار نیست که اگر برود، هیچ اتفاقی نیفتد. اگر او در پاریس بماند ایتان، برادر کوچک‌ترش هم می‌تواند تحت حمایت برادر بزرگ رشد کند.

لیورپول
«شما همیشه باید آنچه را که مادرتان به شما می‌گوید، انجام دهید.» این یک شوخی رایج بین هواداران لیورپول است که می‌دانند مادر امباپه طرفدار این باشگاه است. سال۲۰۲۲ امباپه فاش کرد که قبلا با تیم لیگ برتری در مورد انتقالش صحبت کرده است، زیرا او عاشق مادرش، فایزا لاماری است که اتفاقا ایجنت او نیز هست و از لیورپول حمایت می‌کند: «من با لیورپول صحبت کردم زیرا این باشگاه مورد علاقه مادرم است. باشگاه خوبی است و ما ۵سال پیش با آنها ملاقات کردیم. زمانی که در موناکو بودم، با آنها آشنا شدم.»

این انتقال در تابستان گذشته غیرممکن به‌نظر می‌رسید اما حالا دیگر نه. لیورپول سهمیه لیگ قهرمانان را به‌دست نیاورده بود و حتی هافبک‌هایی مثل لاویا و کایسدو هم برای آنها ناز کردند و چلسی را ترجیح دادند. حالا از عربستان خبر رسیده که محمد صلاح احتمالا با الهلال به توافق نهایی دست یافته و تابستان آینده به این باشگاه ملحق شود. با پولی که از این انتقال نصیب قرمزها می‌شود، هزینه پاداش امباپه هم جور خواهد شد و مهاجم فرانسوی کمی بیشتر از صلاح حقوق خواهد گرفت. حالا لیورپول صدرنشین و شانس اول قهرمانی لیگ است و به‌نظر می‌رسد سهمیه لیگ قهرمانان فصل آینده برای این تیم تضمین شده باشد. آنها در هر ۴رقابتی که در ابتدای فصل وارد آن شده‌اند، باقی مانده‌اند.

لیورپول ژن اروپا را هم دارد و با ۶عنوان قهرمانی که در مجموع دوبرابر هر باشگاه انگلیسی دیگر است، فقط مادرید(۱۴) و آث‌میلان(۷) افتخارات بیشتری نسبت به قرمزها در اروپا دارند. آنها آخرین‌بار سال۲۰۱۹ جام را بالای سر بردند و به ۳فینال از ۶فینال اخیر رسیده‌اند.

در ترکیب فعلی لیورپول، محمد صلاح در سمت راست خط حمله جایگاه ثابت دارد، لوئیس دیاس در سمت چپ و یکی از میان خاکپو، داروین و ژوتا در نوک بازی می‌کند. اگر صلاح برود، معادله حل می‌شود اما اگر بماند، شاید کیلین در خط هافبک به بازی گرفته شود. آیا این امکان‌پذیر است؟ بله، چون او امباپه است. یورگن کلوپ تا پیش از این برای پرکردن جای خالی احتمالی صلاح قصد داشت سانه را از بایرن‌مونیخ جذب کند ولی امباپه گزینه جذاب‌تری است.

نکته جالب این است که امباپه و صلاح در این فصل، درصد تبدیل شوت‌های تقریبا یکسانی در بازی‌های لیگ دارند (امباپه ۲۱.۶درصد و صلاح ۲۱.۵درصد) و این در حالی است که این بازیکن فرانسوی در آمار بهترین گل‌های مورد انتظار غیرپنالتی (xG) در هر ۹۰دقیقه، این بازیکن مصری را پشت‌سر خود می‌بیند (امباپه۰.۶۹ و صلاح۰.۴۹). هیچ تیمی در لیگ برتر به اندازه لیورپول‌(۳۸۰) شوت نداشته. بازی در این تیم خوراک امباپه است.

کلوپ دوست دارد مهاجمانش در کارهای دفاعی و بازپس‌گیری سریع توپ در سیستم گگن‌پرسینگ به‌سختی تلاش کنند. امباپه در لیگ یک این فصل به‌طور میانگین۰.۷۶ برد در نبردهای یک‌سوم هجومی به‌ازای هر ۹۰دقیقه کسب کرده است؛ بیشتر از داروین نونیس (۰.۵۶) و ژوتا (۰.۵۴) در لیگ برتر و تنها کمی کمتر از صلاح (۰.۷۷).

اخبارورزش
 

آخرین اخبار

برچسب‌های پربازدید

 

وبگردی