قیمت گوشت نصف می شود؟

به گزارش ساناپرس، سرانه مصرف گوشت قرمز برای دهک های پایین جامعه به صفر رسیده/ ایران کمترین مصرف گوشت در دنیا را داراست
مسعود رسولی، دبیر انجمن صنعت بسته‌بندی گوشت و مواد پروتئینی کشور گفت:مصرف سرانه گوشت برای دهک های پایین جامعه به صفر رسیده است و شاهد آن هستیم فروشگاههای بخشی از مناطق کشور کلا گوشت سفارش نمی دهند.
سرانه مصرف گوشت قرمز برای دهک های پایین جامعه به صفر رسیده/ ایران کمترین مصرف گوشت در دنیا را داراست
مسعود رسولی، دبیر انجمن صنعت بسته‌بندی گوشت و مواد پروتئینی کشور در گفتگو با نبض بازار از کاهش شدید مصرف سرانه گوشت در کشور خبر داد و گفت: بر اساس گوشت هایی که وارد کشور شده و دامهایی که کشتار شده و یا خودکشتاری ها، تعدادی از جمعیت کشور مصرف گوشت قرمز را به صفر رساندند.

وی افزود:مرکز آمار ایران سرانه مصرف گوشت قرمز در سال را ۴ کیلوگرم در سال به ازای هر نفر اعلام کرده است. اما آنچه واقعیت دارد چیزی حدود ۳ کیلوگرم است که باید گفت این آمار برای هر جامعه‌ای نگران‌کننده است.

وی با بیان اینکه مصرف گوشت در ایران با نرم‌های جهانی اصلا همخوانی ندارد، افزود: ایران بعد از کشورهند کمترین مصرف گوشت در دنیا را دارا است و میانگین مصرف سرانه گوشت در دنیا حداقل ۳۰ کیلوگرم است، اما میانگین مصرف گوشت در ایران ۴ کیلو گرم است. ما شاهد آن هستیم برخی از فروشگا‌های بخشی از مناطق کشور کلا گوشت سفارش نمی‌دهند.

رسولی با بیان اینکه مبلغ گوشت نسبت به کالا‌های دیگر گران نشده است، تصریح کرد: درصد افزایش گوشت نسبت به اجاره و خرید خانه و خرید ماشین کمتر است و نشان از این دارد که مردم اولویت هاشان را بر این گذاشتند تا هزینه‌های اصلی زندگی شان را بدهند. طبق آمار، مصرف گوشت در کشور اولویت آخرمردم قرار دارد.

رقم واقعی مصرف گوشت در ایران چقدر است؟

طبق اعلام فائو در سال ۲۰۲۲ سرانه مصرف گوشت قرمز برای هر ایرانی ۶ کیلوگرم است. این رقم برای گوشت مرغ ۲۸ کیلوگرم است که منجر شده فاصله سرانه مصرف گوشت هر ایرانی نسبت به سرانه مصرف جهانی این کالا بیش از ۱۷.۱ درصد نشود. بر اساس آمار سازمان خوار و بار و کشاوزی سازمان ملل متحد (فائو) سرانه مصرف گوشت قرمز سالانه هر فرد در غنا ۹، گینه ۵.۶، نیجریه ۵.۸، هندوستان ۵.۳، عراق ۸.۷، تانزانیا ۱۰ کیلوگرم، یمن با ۶.۱۴ و کره شمالی ۸.۱۰ کیلوگرم است که نشان می‌دهد آمار مصرف گوشت قرمز در کره شمالی، تانزانیا و عراق و غنا از ایران بالاتر بوده و ایران در رده کشورهایی مانند یمن، نیجریه و گینه و هندوستان در زمینه مصرف گوشت قرمز قرار دارد.

برای این که به پاسخ این پرسش دست یابیم که رقم واقعی مصرف گوشت در کشور چقدر است و نسبت به سرانه جهانی در چه شرایطی قرار دارد، از آن جا که آمار‌های رسمی در این باره کمتر وجود دارد یا ندارد، بی شک نمی‌توان به عدد مشخص و دقیقی رسید، اما همین که نهاد‌های رسمی کمتر به موضوع ارائه آمار در این باره وارد می‌شوند، نشان می‌دهد احتمالا اعداد مورد اشاره چندان آبرومند نیست.

اخباراقتصاد
پربازدیدقیمت گوشت
 

آخرین اخبار

برچسب‌های پربازدید

 

وبگردی