بزرگ‌ترین اشتباه داوری فصل | هنر نابودی فوتبال

به گزارش ساناپرس، بزرگ‌ترین اشتباه داوری فصل | هنر نابودی فوتبال
سؤال بزرگ اینجاست که کمک‌داور دیدار آلومینیوم و پیکان، چطور چنین صحنه‌ای را آفساید اعلام کرده است؟ آیا یک صحنه کرنر به‌تنهایی می‌تواند یک مسابقه فوتبال را نابود کند؟ آنچه در بازی این هفته بین آلومینیوم اراک و پیکان اتفاق افتاد، پاسخ مثبتی برای این سؤال است. گروه داوری این مسابقه، مرتکب ۲ اشتباه مهلک به ضرر هر دو تیم شدند اما اشتباه اول به‌قدری بزرگ بود که هیچ جای دفاعی باقی نگذاشت. برای صحبت‌کردن از چنین صحنه‌ای، دیگر نباید منتظر اعتراض باشگاه‌ها علیه عملکرد داور باشیم. این‌بار خود فدراسیون باید به شکل شفاف توضیح بدهد که چرا در این لحظه خاص، چنین تصمیم عجیبی گرفته شده است؟ تصمیمی که یک بازی آرام را به آشوب کشاند. هنر خاصی می‌خواهد که نبرد بین ۲ تیم آلومینیوم و پیکان را که همیشه در لیگ برتر مساوی شده، این‌چنین از ریل خارج کنی. ماجراهای این بازی، خلاصه کاملی از وضعیت این روزهای داوری در فوتبال ایران است.

چطور آفساید گرفتید؟
سؤال بزرگ اینجاست که کمک‌داور دیدار آلومینیوم و پیکان، چطور چنین صحنه‌ای را آفساید اعلام کرده است؟ قاعدتا همه داوران این بازی باید بدانند که کرنر در موارد بسیار معدودی آفساید اعلام خواهد شد. به‌نظر می‌رسد کمک داور جاگیری درستی نداشته و اصلا صحنه را به‌خوبی ندیده است. با این حال، بالارفتن پرچم او در نوع خودش عجیب و باورنکردنی بوده است. فلسفه آفساید اعلام‌شدن چنین توپی چیست؟ این تصمیم درهرحالتی اشتباه بوده است؛ آن‌هم نه یک اشتباه معمولی، بلکه یک خطای مهلک داوری است. ظاهرا داوران بازی اعتقاد داشته‌اند که در این صحنه مهاجم آلومینیوم جلوی دید گلر را گرفته یا روی توپ تأثیر داشته اما هیچ‌کدام از این دو سناریو درست نیست. این گل در شرایط کاملا سالم بود و تصمیم داور دیگر تغییر نکرد. طبیعتا اگر وی‌ای‌آر وجود داشت، این تصمیم باید عوض می‌شد اما چنین اتفاقی رخ نداد و بازی در مسیر آشوب قرار گرفت. نیمه اول این مسابقه ۶۸ دقیقه طول کشید. این بی‌سابقه‌ترین و طولانی‌ترین نیمه اول یک مسابقه در ۲۳ دوره رقابت‌های لیگ برتر ایران بود.

محرومیت کافی نیست آقای رئیس
پس از پایان این بازی عجیب، خداداد افشاریان با وب‌سایت فدراسیون فوتبال مصاحبه کرد و از محروم‌شدن کمک‌داور مسابقه خبر داد. این عجله در اعلام محرومیت اما نمی‌تواند سرپوشی روی اصل ماجرا بگذارد. اتفاقی که در این بازی رخ داده، نتیجه مجموعه‌ای از تصمیم‌های گروه فعلی کمیته داوران است. افشاریان در این کمیته، بارها با اتفاق‌های مشابهی روبه‌رو شده و تجربه ثابت کرده است که محرومیت داور در نهایت برای پیشرفت داوری کافی نخواهد بود. هواداران فوتبال نه در انتظار محرومیت داور، بلکه منتظر توضیح دقیق‌تر و شفاف‌تر فدراسیون فوتبال هستند. این صحنه به هیچ قیمتی آفساید نیست و اینکه چرا در یک بازی لیگ برتری در بالاترین سطح فوتبال ایران چنین اشتباهی رخ می‌دهد، سؤال بزرگی است که فدراسیونی‌ها باید پاسخی برای آن داشته باشند.

اشتباه پشت اشتباه
جالب اینکه همین کمک‌داور در ادامه بازی مرتکب یک اشتباه بزرگ دیگر هم شد و گل سالم پاکدل را آفساید اعلام کرد. معمولا در فوتبال ایران داورها به محض اطلاع از اشتباه‌بودن یک تصمیم، به ضرر تیم حریف هم سوت می‌زنند تا حداقل تعادل را برقرار کنند. اگر دلیل آفساید اعلام‌شدن توپ پاکدل این بوده، یک اشتباه وحشتناک دیگر از سوی گروه داوری این بازی اتفاق افتاده است. بازی آلومینیوم و پیکان در شرایط عادی باید کم‌خبرترین بازی هفته لیگ برتر باشد اما به‌خاطر شاهکارهای داوری، به جنجالی‌ترین بازی هفته تبدیل شده است.

کد خبر 810528

اخبارورزش
پربازدید
 

آخرین اخبار

برچسب‌های پربازدید

 

وبگردی