تکلیف خرید خدمت سربازی مشخص شد / مشمولات غایب بخوانند

1 دیدگاه

به گزارش ساناپرس؛ تکلیف خرید خدمت سربازی مشخص شد / مشمولات غایب بخوانند

قانون خرید خدمت سربازی، برای نخستین بار در سال در دهه هفتاد مطرح شد، در آن زمان مشمولان می‌توانستند با پرداخت مبلغی اقدام به خرید مدت زمان خدمت سربازی اجباری خود کنند. این قانون به مرور به دلیل نیاز مبرم کشور به سربازان جهت تامین امنیت کشور لغو شد.

سربازی در ایران یکی از وظایف اجباری برای تمامی مردان بالای ۱۸ سال است. طبق قانون این خدمت به مدت ۲ سال انجام می‌شود. خدمت سربازی در ایران شامل آموزش نظامی، خدمات بهداشتی، پشتیبانی از عملیات نظامی و خدمات دیگری است. همچنین، سربازان در این دوره با شرایط سخت و زندگی در محیط‌های نظامی آشنا می‌شوند و تجربه‌هایی ارزشمندی را کسب می‌کنند. با این حال، برخی افراد به دلیل عدم تمایل به خدمت نظامی یا دلایل دیگر، از این وظیفه معاف می‌شوند.

سال ۹۹ به دنبال تصویب قانون جدید مدت خدمت سربازی از ۲۱ ماه به ۲۴ ماه افزایش یافت. حال پس از گذشت تقریبا ۲ سال و نیم این قانون بار دیگر به حالت قبل برگشته و مدت سربازی به ۲۱ ماه تقلیل یافت.

خرید خدمت سربازی موضوعی است که بسیاری از جوانان به دنبال آن هستند چه آنهایی که سربازی رفته‌اند چه آنهایی که غایب هستند در گذشته طرحی برای خرید سربازی مشمولان غایب اجرا شد که هر شخصی با پرداخت مبلغی می‌توانست کارت پایان خدمت بگیرد اما اکنون چنین طرحی وجود ندارد و باید همه سربازی بروند.

در دوسال گذشته بحث خرید سربازی بسیار داغ بود؛حتی در دوره‌ای مجلس برای این بحش برنامه داشت در سال ۱۴۰۰ عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه در رابطه با طرح خرید خدمت سربازی، گفت: این طرح در ابتدا برای ایرانیان خارج از کشور پیشنهاد شد با این حال در حال تدوین طرح جدیدی برای اصلاح طرح خرید خدمت سربازی هستیم.

از موافقان این طرح وزارت ورزش بود، معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان نسبتبه تصویب طرح خرید خدمت سربازی اینطور واکنش داد: صدها هزار مشمول غایب، بلاتکلیفی و محرومیت از حقوق و فرصت‌های شغلی و اجتماعی، عوارض روحی و روانی، بالارفتن سن ازدواج و… مسائلی به این اهمیت با خرید و فروش حل می‌شود؟الان که در تامین برخی حداقل‌ها مشکل داریم، لااقل از سر راه جوانان “مانع زدایی” کنیم.برخی از سخنان معاون وزیر اینطور استنباط می‌کنند که ایشان با طرح خرید موافق، اما در خصوص مبالغ پیشنهادی در طرح خرید خدمت سربازی دارای مشکلاتی هستند.

اما این طرح در مجلس تصویب نشد خرید خدمت لغو شده است سردار تقی مهری رئیس سازمان وظیفه عمومی در آخرین خبر اعلام کرده بود: همانطور که بارها اعلام شده است چند سالی است که خرید خدمت سربازی دیگر در دستور کار نیست و همه افرادی که به سن مشمولیت رسیده‌اند باید وضعیت خدمت سربازی خود را تعیین تکلیف کنند؛ همچنین کسانی که جزو مشمولان غایب هستند به امید خرید خدمت سربازی نباشند چرا که برنامه‌ای در این خصوص در دستور کار نیست. مشمولان عزیز دقت داشته باشند که غیبت از سربازی، محرومیت‌های اجتماعی از جمله عدم استخدام در سازمان‌ها و دستگاه‌های خصوصی و دولتی، نداشتن اجازه ادامه تحصیل و خروج از کشور و همچنین برخوردار نشدن از یکسری تسهیلات قانونی و اجتماعی را به دنبال خواهد داشت.

اخبارجامعه
پربازدید
 

1 دیدگاه.

  • ساسان
    2023-11-26 18:46

    سردار تقی مهری گوه زیادی خورده با جد و آبادش مرتیکه گورومساخ

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

آخرین اخبار

برچسب‌های پربازدید

 

وبگردی