منتظر افزایش قیمت سکه باشیم؟ / دو پیش بینی مهم برای قیمت سکه

به گزارش ساناپرس، منتظر افزایش قیمت سکه باشیم؟ / دو پیش بینی مهم برای قیمت سکه
قیمت سکه امامی در هفته گذشته بین دو کانال ۲۸ میلیون تومان و ۲۹ میلیون تومان در نوسان بود، در شرایط کنونی فعالان بازار قیمت سکه امامی در نخستین روز هفته جاری را چگونه پیش‌بینی کرده‌اند؟

قیمت سکه طلا به طور عمده توسط قیمت بازار بین المللی طلا تعیین می شود. به عبارت دیگر، قیمت سکه طلا به مبلغی تعیین می شود که ارزش روزانه طلا در بازار جهانی به آن مبلغ تبدیل شود. همچنین عوامل دیگری مانند تقاضا و عرضه، نرخ فائده، تورم، محدودیت های دولتی و نرخ ارز نیز بر روی قیمت سکه طلا تأثیر می گذارند. البته قیمت سکه طلا همیشه با قیمت بازار طلا برابر نیست و فاکتورهایی مانند تمایلات خریداران، دسترسی به منابع طلا و هزینه های تولید نیز می توانند به قیمت سکه طلا تأثیر بگذارند.

بازار سکه در هفته گذشته شاهد طناب‌کشی معامله‌گران کاهشی و افزایشی سکه امامی بود. این فلز گران‌بهای داخلی در روزهای گذشته با افزایش قیمت اونس طلا تا مرز ۱۹۸۰ دلار از سد مقاومتی مرز ۲۹ میلیون تومان عبور کرد و به ۲۹ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رسید؛ اما در روز پنجشنبه گذشته با عقب‌نشینی قیمت دلار به کانال ۵۰ هزار تومان، از قدرت سکه بازان افزایشی کاسته شد و کمتر کسی حاضر بود با کاهش قیمت دلار ریسک خرید سکه را به جان بخرد. بنابراین فلز گران‌بهای داخلی بر روی پله آخر کانال ۲۸ میلیون تومان به فروش رسید.

تحلیلگران سیاسی و اقتصادی دلایل مختلفی را برای کاهش سطح تقاضا در بازار سکه مطرح کرده‌اند. به عقیده این دسته حرکت جنگ اسرائیل در غزه به سمت جنگی فرسایشی از یک سو و همچنین انتشار خبر آزادسازی منابع ارزی از عراق موجب احتیاط برخی از خریداران ارز و سکه شد.

در همین راستا، دولت بایدن، روز سه‌شنبه ۲۳ آبان، از تمدید معافیت عراق برای واردات برق و گاز از ایران به مدت چهار ماه خبر داد. پایگاه خبری واشنگتن فری بیکن به نقل از منابع امریکایی منتشر کرد نوشته شده بود که مجوز دسترسی ایران به مبلغ ۱۰ میلیارد دلار ارز ناشی از صادرات برق به عراق صادر شده است و در نتیجه ایران می‌تواند این مبالغ را به حساب‌های بانکی خود در اروپا و عمان منتقل کند. البته سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید روز گذشته درباره این خبر مدعی شد که ایران با پول فروش برق به عراق فقط می‌تواند «اقلام غیر تحریمی» بخرد.

برخی از تحلیلگران اقتصادی هم باور دارند که در روزهای پایانی ماه احتمالاً بازار با کمبود نقدی و بی‌پولی روبه‌رو خواهد شد. به‌این‌ترتیب این دسته از معامله‌گران در انتظار نوسان محدود قیمت سکه هستند.

بررسی قیمت سکه امامی در پشت خط روز جمعه هم حکایت از کاهش حجم معاملات دارد. قیمت هر قطعه سکه امامی دیروز در حدود ۲۸ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان معامله شد.

در شرایط کنونی فنی کارها می‌گویند که سکه امامی در بازار امروز شنبه ۲۷ آبان، مرز مقاومتی ۲۹ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و پس از آن مقاومت ۲۹ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان را پیش روی خود دارد. از سوی دیگر مرز حمایتی ۲۸ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان برای سکه‌بازان مهم است که اگر شکسته شود احتمال عقب‌نشینی تا نیمه کانال ۲۸ میلیون تومان محتمل خواهد بود. البته برخی از معامله‌گران پیش‌بینی می‌کنند که در روز جاری سکه بین خاکریز ۲۸ و ۲۹ میلیون تومان نوسان خواهد کرد.

اخباراقتصاد
پربازدید