گوشت گوساله ارزان می شود | تغییرات ۱۲ ماهه قیمت گوشت گوسفندی و گوساله را ببینید

 

به گزارش ساناپرس، گوشت گوساله ارزان می شود | تغییرات ۱۲ ماهه قیمت گوشت گوسفندی و گوساله را ببینید

بر اساس بخشنامه جدید دفتر واردات گمرک ایران سود بازرگانی واردات گوشت گوساله تا پایان سال جاری صفر درصد لحاظ می‌شود تا با ادامه روند واردات قیمت این محصول در بازار کشور کاهشی شود.

به گزارش همشهری، به دنبال تداوم روند افزایش قیمت گوشت گوساله در بازار، گمرک کشور تعرفه واردات این محصول را تا پایان امسال حذف کرد.

بر اساس بخشنامه جدید دفتر واردات گمرک ایران به گمرکات اجرایی سراسر کشور، سود بازرگانی واردات گوشت گوساله تازه و منجمد شامل لاشه، شقه و قطعات با استخوان با تعرفه های مشخص شده تا پایان سال صفر درصد لحاظ خواهد شد.

هیات وزیران خرداد امسال نرخ گمرکی گوشت قرمز را از ۴ درصد به یک درصد کاهش داده بود که بر اساس ابلاغیه جدید گمرک قرار است واردات گوشت گوساله تا پایان سال مشمول تعرفه صفر شود. این اقدام، ۱۰ روز بعد از آن انجام می‌شود که روزنامه همشهری در گزارشی به افزایش خزنده قیمت گوشت گوساله در ماه‌های اخیر به رغم واردات گسترده این محصول پرداخته بود.

رشد قیمت گوشت گوساله با وجود واردات

روزنامه همشهری در گزارشی که ۹ آبان‌ماه با تیتر «دلایل افزایش قیمت گوشت گوساله» در صفحه اقتصادی خود منتشر کرد به رشد ۲۰۰ هزار تومانی قیمت هر کیلو گوشت گوساله از خرداد تا شهریور پرداخت. در این گزارش که نسخه کامل آن با تیتر «افزایش خزنده قیمت گوشت گوساله» در همشهری آنلاین در همان تاریخ نیز منتشر شد، ضمن پرداختن به دلایل رشد شدید قیمت گوشت گوساله در نیمه اول امسال، به این نکته پرداخته شده بود که برخلاف مورد گوشت گوسفندی، واردات مداوم گوشت گوساله از شهریورماه به کاهش قیمت این محصول منجر نشده و رشد قیمت آن تحت‌الشعاع قیمت گوسفندی قرار گرفته و مغفول مانده است.

سید مهدی میرزا امین، نایب‌رئیس اتحادیه گوشت گاوی تهران در آن زمان در گفت‌گو با همشهری، دلیل اصلی رشد قیمت گوشت کوساله را کاهش کشتار دام سنگین داخلی و دلیل فرعی آن را توقف مقطعی واردات گوشت منجمد عنوان کرد که به گفته او، باعث شد فشار تقاضای مصرف‌کنندگان گوشت منجمد شامل رستوران‌ها، کترینگ‌ها و تولیدکنندگان سوسیس و کالباس به بازار گوشت گرم هدایت شود.

در حال حاضر بر اساس آمارهای اعلام شده از سوی وزارت جهاد کشاورزی روزانه ۲۵۰ تن گوشت گرم گوسفندی و گوساله به کشور وارد می‌شود و بر اساس برنامه ریزی‌های انجام شده و با هدف تعدیل قیمت گوشت در بازار، این واردات تا پایان امسال ادامه خواهد داشت. آغاز واردات گسترده گوشت گرم که از اواخر مرداد آغاز شد، قیمت گوشت گوسفندی را به طور محسوسی در بازار کاهش داده و با حذف تعرفه واردات گوشت گوساله پیش‌بینی می‌شود روند کاهش قیمت این محصول نیز آغاز شود.

 

گوشت گوساله ارزان می شود | تغییرات ۱۲ ماهه قیمت گوشت گوسفندی و گوساله را ببینید

منبع: روزنامه همشهری

 

اخباراقتصاد

آخرین اخبار

برچسب‌های پربازدید

 

وبگردی