این داور ایرانی همه را عاشق خودش کرده!

به گزارش ساناپرس، این داور ایرانی همه را عاشق خودش کرده!

 برنامه چالشی دوشنبه شب فوتبال برتر درباره اتفاقات داوری فوتبال ایران، حواشی زیادی را ایجاد کرده است؛ یکی از مهم ترین بحث‌ها صحبت های محمدحسین میثاقی مجری برنامه درباره حضور برخی اعضای خانواده خداداد افشاریان رییس کمیته داوران در چیدمان داوری ها است.

مهم‌ترین چهره ای که نامش طی روزهای گذشته بسیار سر زبان‌ها افتاده ، پوریا فرزند خداداد افشاریان است. پوریا افشاریان در چند سال اخیر به واسطه حضور در مسابقات رسمی فوتبال ایران بیشتر به چشم آمده و حالا با مطالبی که در برنامه فوتبال برتر گفته شد، بیشتر شناخته شده و البته انبوهی از انتقادها و حملات در فضای مجازی به او و پدرش شده است.

انتقادها از قضاوت فرزند خداداد افشاریان در مسابقات فوتبال ایران به حدی گسترده شد که رییس کمیته داوران را در مقام پاسخگویی قرار داد. افشاریان در مصاحبه اخیر خود در واکنش به حضور پسرش در جمع داوران رسمی فوتبال ایران گفت: « پسر من اگر کیفیت نداشته باشد که نمی‌تواند کار کند. من می‌توانم او را تا سر زمین بفرستم، داخل زمین خودش باید کار را در بیاورد. اگر خوب نباشد در فضای مجازی نابودش می‌کنند. از کارشناسان درباره کیفیت داوری پسر من سوال کنید. او در لیگ یک و لیگ دو قضاوت‌های خوبی داشته، گناه کرده که پسر من است؟»

1951313

 

خداداد افشاریان معتقد است که گرفتن ابلاغ قضاوت توسط فرزندش به خاطر شایستگی‌های او است و در چنین فضایی بررسی قضاوت های اخیر پوریا افشاریان و عملکرد او می‌تواند خیلی از مسائل را روشن کند.

پوریا افشاریان متولد 24 دی ماه 1371 است و دو ماه دیگر 31 سالگی خود را تمام می‌کند؛ او به عنوان یکی از داوران جوان فوتبال ایران در چند فصل اخیر قضاوت در دسته های پایین تر را تجربه کرده و در دو فصل اخیر توانسته تا لیگ دسته اول بالا بیاید.

اولین نکته ای که درباره پوریا افشاریان به ذهن اهالی فوتبال می‌رسد، فیزیک خوب و قد و قامت او است. پسر افشاریان همچون پدر خود داوری با استایل خوب است و همین امر در قضاوت بازی‌ها کمک شایانی به او انجام می‌دهد.

1951314

 

فیزیک مناسب پسر افشاریان در این تصویر خودنمایی می‌کند.

نکته مهم درباره پوریا افشاریان تعداد بازی هایی است که در دو فصل اخیر سوت زده است. او هرگز در لیگ برتر به عنوان داور وسط حاضر نبوده و اگرچه یکی دو بار به عنوان داور چهارم در مسابقات لیگ برتر شرکت کرده اما در لیگ دسته اول به قضاوت پرداخته است.

این داور 31 ساله در فصل گذشته لیگ دسته اول 7 بازی را قضاوت کرد که با وجود برخی اعتراض‌های مرسوم در این مسابقات جنجال بزرگی را درباره شکل قضاوت در پی نداشت. لیست قضاوت‌های فرزند خداداد افشاریان در فصل گذشته لیگ دسته اول در ادامه آمده است:

هفته سوم: ون پارس اصفهان- دریای بابل

هفته ششم: سایپا- چادرملوی اردکان

هفته دهم: شمس‌آذر قزوین- فجرسپاسی شیراز

هفته پانزدهم: شهرداری همدان- پارس جنوبی جم

هفته بیست و یکم: استقلال خوزستان- دریای بابل

هفته بیست و هفتم: استقلال ملاثانی- شهرداری همدان

پوریا افشاریان در فصل گذشته یک بازی حساس هم در جام حذفی قضاوت کرد؛ او در بازی سپاهان و سایپا به عنوان داور وسط حضور داشت.

یکی از اتفاقات جالب درباره فرزند افشاریان نمراتی است که در فصل گذشته لیگ یک ناظران به او داده اند؛ پوریا افشاریان در مجموع 7 مسابقه ای که در لیک یک پارسال سوت زده، میانگین نمره 8.37 را از ناظران خود گرفته که قابل توجه است.

با گذشت 10 هفته از رقابت‌های فصل جاری لیگ دسته اول افشاریان در سه بازی به عنوان داور وسط قضاوت کرده و نمرات نسبتا خوبی نیز از ناظران خود دریافت کرده است.

او در فصل جاری لیگ یک در هفته اول قضاوت بازی شهرراز شیراز و استقلال ملاثانی را برعهده داشته است؛ در هفته چهارم بازی آریو اسلامشهر و چادرملوی اردکان را سوت زده و در هفته هشتم برای دریای بابل و فجرسپاسی شیراز قضاوت کرده است. جالب اینکه در بازی دریا و فجرسپاسی افشاریان دو ضربه پنالتی گرفته که به گواه کارشناسان درست بوده و اعضای دو تیم هم اعتراضی به این صحنه ها نداشتند.

انتقادها به حضور فرزند افشاریان در جامعه داوری در شرایطی مطرح شده که فرزندان مسئولان یا ورزشکاران هر چند وقت یکبار در فوتبال سر و صداهایی به پا کرده است. اگرچه حضور خداداد افشاریان در راس کمیته داوران هم به این حواشی دامن زده، اما در جامعه داوری قبلا هم شاهد حضور فرزندان داوران قدیمی در عرصه‌های قضاوت بوده‌ایم و علیرضا فغانی، امیر عرب براقی، علی میرزابیگی و … از جمله این داوران محسوب می‌شوند.

موضوع مهم در این خصوص روند پیشرفت مشخص داوران در فوتبال ایران است؛ هرساله شاهد آن هستیم که داوران خوب با نمرات بالای ناظران از لیگ دسته اول به لیگ برتر اضافه می‌شوند و فرصت نشان دادن توانایی های خود را به دست می آورند. حالا پوریا افشاریان در دو فصل گذشته بر اساس آمار ثبت شده در کمیته داوران نمرات بالایی از ناظران گرفته و در شرایط عادی او باید در لیگ برتر هم با این نمرات حضور داشته باشد، اما پدر او به عنوان رییس کمیته داوران هنوز هیچ ابلاغی برای قضاوت به پسرش نداده و همین مساله می‌تواند بر ابهامات بیفزاید. اینکه افشاریان با وجود همه حواشی فرصت حضور فرزندش در لیگ برتر را به او نداده تا شاید توانایی های فنی خود را اثبات کرده و شایعات را درباره خانوادگی بودن کمیته داوران از بین ببرد، مساله ای عجیب به نظر می‌رسد.

1951315

 

اخبارورزش
پربازدید