خبر جدید درباره وام مسکن / تغییرات جدید نحوه پرداخت وام مسکن ملی + جزئیات

به گزارش ساناپرس؛ خبر جدید درباره وام مسکن / تغییرات جدید نحوه پرداخت وام مسکن ملی + جزئیات

خرید مسکن، در شرایطی که هزینه های بسیار زیادی، به خانواده ها تحمیل می شود، یکی از سخت ترین اقدامات زندگی برای افراد، می باشد. به همین دلیل، افراد زیادی، به دنبال اطلاع از نحوه دریافت وام خرید مسکن و یا خرید و فروش وام مسکن از طریق انتقال امتیاز آن، می باشند، تا بتوانند خانه مد نظر خودشان را خریداری کنند. برای دریافت تسهیلات خرید مسکن۱۴۰۲​، نیاز است که اشخاص، دارای یک سری شرایط باشند تا بتوانند تسهیلات را دریافت کنند، در غیر این صورت، امکان دریافت وام خرید مسکن را نخواهد داشت که در اندیشه معاصر به تفضیل به تغییرات جدید وام مسکن و نحوه پرداخت وام مسکن ملی پرداخته ایم.

بانک مسکن روز ششم آبان ۱۴۰۲ اعلام کرد که سقف وام از محل خرید اوراق تسهیلات مسکن برای زوجین دارای فرزند تا دو برابر افزایش یافته است. به این ترتیب تسهیلات مذکور که تا پیش از این ۹۶۰ میلیون تومان بود تا یک میلیارد و ۹۲۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرد.

اما برای دریافت امتیاز هر ۵۰۰ هزار تومان از این تسهیلات باید یک برگ اوراق تسه خریداری کرد. قیمت این اوراق در حال حاضر بین ۹۷ تا ۹۹ هزار تومان است.

بدین ترتیب برای دریافت وام یک میلیارد و ۹۶۰ میلیون تومانی باید ۳۹۲۰ برگه اوراق خریداری کرد که زوجین تهرانی باید حدود ۳۸۰ میلیون تومان هزینه کنند.

با توجه به این‌که وام مذکور در راستای جوانی جمعیت طراحی شده متاهل‌های ساکن تهران که فاقد فرزند هستند باید همانند قبل برای دریافت وام ۸۰۰ میلیون تومانی خرید تعداد ۱۶۰۰ برگه اوراق تسهیلات به اضافه ۱۶۰ میلیون تومان وام جعاله تعداد ۳۲۰ برگه جمعا ۱۹۲۰ برگه اوراق خریداری کنند که با قیمت ۹۷ هزار تومانی باید ۱۸۶ میلیون و ۲۴۰ هزار تومان هزینه کنند.

مجردهای تهرانی نیز می‌توانند ۴۰۰ میلیون تومان وام خرید به اضافه ۱۶۰ میلیون تومان تسهیلات جعاله دریافت کنند که با این حساب باید ۸۰۰ برگه برای وام خرید و ۳۲۰ برگه برای جعاله جمعا به تعداد ۱۱۲۰ فقره خریداری کنند. بنابراین باید ۱۰۸ میلیون و ۶۴۰ هزار تومان پرداخت کنند.

سقف این تسهیلات برای مراکز استان و شهرهای با جمعیت بیش از ۲۰۰ هزار نفر برای مجردها به ۳۲۰ و برای زوجین به ۶۴۰  میلیون تومان رسیده است.

با توجه به اینکه مجردها باید ۶۴۰ و متاهل‌های ساکن این شهرها نیز باید ۱۲۸۰ برگه تسهیلات مسکن خریداری کنند، مجردها باید ۶۲ میلیون و ۸۰ هزار تومان و متاهل‌ها نیز ۱۲۴ میلیون و ۱۶۰ هزار تومان پرداخت کنند.

اما درخصوص وام یک میلیارد و۹۲۰ میلیون تومانی چنانچه خانواده‌ای دارای چهار فرزند زیر ۲۰ سال سن بوده و پدر به همراه فرزندان متولد شهر تهران باشند؛ براساس قانون «حمایت از خانواده و جوانی جمعیت» این خانواده درحالت انفرادی می تواند علاوه بر ۴۰۰ میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن به ازای هر فرزند ۱۰۰ میلیون دیگر و درمجموع تا سقف ۸۰۰ میلیون تومان برای خرید مسکن و همچنین برای تعمیر مسکن علاوه بر ۱۶۰ میلیون تومان، به ازای هر فرزند ۴۰ میلیون تومان و به عبارتی تا ۳۲۰ میلیون تومان درقالب تسهیلات جعاله از محل اوراق ممتاز بانک مسکن استفاده کند.

به طور مثال اگر زوجین دارای یک فرزند کمتر از ۲۰ سال باشند به ازای هر ۸۰۰ میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن زوجین می‌توانند ۲۰۰ میلیون تومان و به ازای ۱۶۰ میلیون تومان جعاله می‌توانند ۴۰ میلیون تومان دریافت کنند. لذا به این زوج علاوه ۹۶۰ میلیون تومان قبلی ۲۴۰ میلیون تومان بابت فرزندشان تعلق می‌گیرد که مجموعا می‌توانند یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان دریافت کنند.

زوجین دارای دو فرزند نیز به این ترتیب می‌توانند به ازای هر فرزند ۲۰۰ میلیون تومان بابت وام ۸۰۰ میلیون تومانی زوجین (مجموعا ۴ فقره وام ۱۰۰ میلیون تومانی خرید) و ۴۰ میلیون تومان بابت جعاله (مجموعا ۲ فقره وام ۴۰ میلیون تومانی) بگیرند که ۴۸۰ میلیون تومان می‌شود. با این حساب به خانواده‌های دارای دو فرزند یک میلیارد و ۴۴۰ میلیون تومان تعلق می‌گیرد.

به خانواده‌های دارای سه فرزند ۷۲۰ میلیون تومان افزوده می‌شود که مجموعا یک میلیارد و ۶۸۰ میلیون تومان است. خانواده‌های دارای چهار فرزند زیر ۲۰ سال نیز می‌توانند ۹۶۰ میلیون تومان بابت طرح جوانی جمعیت وام بگیرند که مجموعا یک میلیارد و ۹۲۰ میلیون تومان می‌شود.

سقف تسهیلات قابل استفاده زوجین در شهر تهران از محل اوراق ممتاز برای خرید مسکن یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان و جعاله مسکن ۳۲۰ میلیون تومان است.

البته طبیعتا متاهل‌های دارای فرزند در شهرستان‌ها نیز می‌توانند از طرح مذکور مبنی بر دو برابر شدن مبلغ وام استفاده کنند.

دوره بازپرداخت تسهیلات موضوع این دستورالعمل در تقسیط به روش ساده، به ازای هر فرزند زیر ۲۰ سال سن، به میزان دو سال (در مجموع برای پنج فرزند و حداکثر تا سقف ۱۰ سال) قابل افزایش است. در حال حاضر زمان بازپرداخت وام اوراق ۱۲ سال است که طبق طرح جوانی جمعیت می‌تواند تا ۲۲ سال افزایش پیدا کند.

اعطای این تسهیلات مشروط به آن است که نرخ باروری شهرستان محل تولد پدر و فرزند بالاتر از ۲.۵ نباشد.

با توجه به مهلت زمان اجرای قانون، اعطای تسهیلات موضوع این دستورالعمل حداکثر تا آبان ماه ۱۴۰۷ امکان‌پذیر خواهد بود./ایسنا

پرداخت وام مسکن ملی تغییر کرد + جزئیات

هادی عباسی، معاون امور مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با بیان اینکه در سطح روستاهای کشور ٢ میلیون واحد روستایی فرسوده در سطح کشور وجود دارد، اظهارکرد: کلیات افزایش وام روستایی به سقف ٣۵٠ میلیون تومان اخیرا تصویب شد و با افزایش سقف وام می‌توان روند مقاوم‌سازی، بازسازی و نوسازی مسکن روستایی را افزایش داد و می‌تواند گشایشی در این زمینه ایجاد کند.

وی افزود: با توجه به سهمیه‌ای که در قانون برای سال سوم جهش تولید مسکن در نظر گرفته شده این سهمیه در بخش مسکن روستایی، امسال عملیاتی می‌شود، این وام شامل شهرهای زیر ٢۵ هزار جمعیت هم می‌شود و ساکنان شهرها با این جمعیت می‌توانند نسبت به دریافت تسهیلات ٣۵٠ میلیون تومانی با نرخ ۵ درصد اقدام می‌کنند.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به کاهش نرخ سود تسهیلات مسکن گفت: با تصویب شورای‌عالی مسکن نرخ سود تسهیلات از ٢٣ درصد به ١٨ درصد کاهش پیدا کرد.

پرداخت وام مسکن ملی تغییر کرد + جزئیات

وی از پلکانی شدن پرداخت اقساط تسهیلات نهضت ملی مسکن خبر داد و گفت: علیرغم کاهش نرخ سود در حال پیگیری برای پلکانی اقساط تسهیلات نهضت ملی مسکن هستیم، بطوریکه اقساط در سال‌های اول کمتر و در سال‌های پایانی بیشتر خواهد شد./ایلنا

جزئیات افزایش وام

تسهیلات خرید و جعاله تعمیر مسکن از محل اوراق ممتاز که در ماده ۹ قانون حمایت از خانواده و جمعیت به آن اشاره شده، از سوی بانک مسکن به ازای هر فرزند زیر ۲۰ سال، معادل ۲۵ درصد افزایش پیدا کرده و تا سقف ۴ فرزند قابل استفاده کرد.

با این حساب، به ازای یک فرزند زیر ۲۰ سال سن ۲۵ درصد، دو فرزند زیر ۲۰ سال ۵۰ درصد، سه فرزند زیر ۲۰ سال ۷۵ درصد و چهار فرزند زیر ۲۰ سال سن ۱۰۰ درصد به سقف تسهیلات خرید و تعمیر مسکن اضافه می‌شود و خانوارهای دارای ۴ فرزند زیر ۲۰ سال مشمول افزایش ۱۰۰ درصدی وام خرید مسکن هستند و مثلاً در شهر تهران به‌جای ۴۰۰ میلیون تومان می‌توانند ۸۰۰ میلیون تومان به‌صورت انفرادی وام خرید مسکن بگیرند.

همچنین از متقاضیان قصد دریافت وام زوجین به مبلغ ۸۰۰ میلیون تومان داشته باشند، می‌توانند با این مشوق بانک مسکن، ۱.۶ میلیارد تومان تسهیلات دریافت کنند.

در این میان وام جعاله تعمیر مسکن نیز به ازای هر فرزند ۲۵ درصد افزایش می‌یابد و از ۱۶۰ میلیون تومان به ۳۲۰ میلیون تومان می‌رسد که البته باید ۵ ساله تسویه شود و هنوز در مورد افزایش دوره بازپرداخت آن به ازای هر فرزند چیزی اعلام نشده است.

نکات و شروط افزایش وام مسکن

اولین نکته در مورد افزایش وام خرید و جعاله مسکن این است که دوره بازپرداخت این تسهیلات که فعلاً ۱۲ سال است، به ازای هر فرزند ۲ سال و جمعاً ۱۰ سال به ازای ۵ فرزند قابل‌افزایش است و طولانی‌ترین بازه زمانی برای بازپرداخت این تسهیلات کلان نمی‌تواند از ۲۲ سال بیشتر شود.

نکته دوم اینکه بر اساس قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، اعطای این تسهیلات مشروط به آن است که نرخ باروری شهرستان محل تولد پدر و فرزند بالاتر از ۲.۵ نباشد. در شرایط فعلی، نرخ باروری کشور به ۱.۶۶ رسیده و به‌جز استان سیستان و بلوچستان با نرخ باروری ۳.۳، نرخ باروری سایر استان‌های کشور کمتر از ۲.۵ است؛ اما در این طرح نرخ باروری شهرستان مدنظر است و به همین واسطه، علاوه بر بسیاری از شهرستان‌های سیستان و بلوچستان، برخی دیگر از شهرستان‌های کشور نیز مشمول این وام تشویقی نخواهند شد.

نکته دیگر اینکه با توجه به مهلت زمان اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، اعطای این تسهیلات تشویقی حداکثر تا آبان ماه ۱۴۰۷ امکان‌پذیر خواهد بود.

آخرین نکته اینکه سقف تسهیلات قابل استفاده زوجین از محل اوراق ممتاز برای خرید مسکن برای هر دو نفر به ازای هر فرزند (دو برابر وام انفرادی) افزایش می‌یابد و مبلغ آن در شهر تهران به یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان می‌رسد.

مبلغ، هزینه و اقساط وام مسکن

در حال حاضر سقف تسهیلات خرید مسکن از محل اوراق ممتاز برای متقاضیان در شهر تهران به‌صورت انفرادی ۴۰۰ میلیون تومان و در حالت زوجین ۸۰۰ میلیون تومان و سقف تسهیلات جعاله (تعمیر) مسکن در تمامی شهرهای کشور ۱۶۰ میلیون تومان است.

مبلغ، هزینه و اقساط وام مسکن

در طرح تشویقی مبتنی بر قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، سقف مبلغ وام خرید مسکن در تهران برای خانواده‌های دارای ۴ فرزند زیر ۲۰ سال به ۸۰۰ میلیون تومان در حالت انفرادی و ۱۶۰۰ میلیون تومان در حالت زوجین افزایش می‌یابد. سقف وام جعاله نیز به ۳۲۰ میلیون تومان می‌رسد.

طبق قواعد بانک مسکن، برای دریافت هر یک‌میلیون تومان وام مبتنی بر اوراق باید ۲ برگه اوراق تسه از فرابورس خریداری شود که قیمت فعلی هر برگه آن حدود ۱۰۰ هزار تومان است و با آمدن خبر افزایش وام، قیمت آن رشد خواهد کرد.

با این حساب، در شرایط فعلی وام ۱.۶ میلیارد تومانی مسکن در شهر تهران نیازمند خرید ۳۲۰۰ برگه اوراق تسه به مبلغ حدود ۳۲۰ میلیون تومان است و برای سقف وام جعاله نیز که دوره بازپرداخت آن ۵ ساله است باید ۶۴۰ برگه به قیمت ۶۴ میلیون تومان اوراق خریداری شود./همشهری

سود این تسهیلات در بافت فرسوده شهری ۲۱ درصد و در خارج از بافت فرسوده ۲۲.۵ درصد است و خانوارها بر حسب موقعیت مکانی واحد مسکونی خریداری شده، مشمول یکی از دو نرخ سود خواهند شد.

اخباراقتصاد
پربازدید