فاجعه داوری در ایران/اشتباهات عجیب در بازی پرسپولیس و استقلال

به گزارش ساناپرس، فاجعه داوری در ایران/اشتباهات عجیب در بازی پرسپولیس و استقلال
لیگ ایران درحالی همچنان سرریز از اشتباهات داوری است که حتی لیگ عراق هم مجهز به VAR شده.

اتفاقات فنی هفته نهم، کاملا تحت‌الشعاع اشتباهات داوری قرار گرفت و چیزی که از این هفته در ذهن باقی مانده، اشتباهات پرتعداد و بعضا عجیب‌وغریبی بود که از داوران سر زد. در لیگ ایران بحث و اعتراض درباره داوری همیشه وجود دارد و حتی در هفته‌هایی که داوران کم‌اشتباه ظاهر می‌شوند، باز هم تیم‌ها سعی می‌کنند نتایج ضعیف خودشان را به سوت‌های قاضی میدان نسبت بدهند اما در این هفته واقعا عملکرد ضعیف داوران کاملا مشهود بود و جای کوچک‌ترین توجیهی برای آنها باقی نمی‌گذاشت. این اشتباهات محدود به یک بازی و ۲بازی هم نمی‌شد و تقریبا در همه مسابقات مهم این هفته شاهد تأثیر داور بر نتیجه بازی‌ها بودیم.

از این آفسایدتر!؟
سلسله اشتباهات داوری در هفته نهم از بازی تراکتور و نساجی شروع شد؛ جایی که گوستاوو واگنین برای تراکتور گل زد و گل او به شکلی واضح در شرایط آفساید به ثمر رسید. طبیعتا کمک‌داور مسابقه هم پرچم زد و داور گل را مردود اعلام کرد اما در ادامه داوران با تشکیل یک جلسه سرپایی به بحث و بررسی پرداختند و تصمیم خود را تغییر دادند! گلی که کاملا مشخص بود در شرایط آفساید به‌ثمر رسیده، پذیرفته شد و اعتراضات مهدی رحمتی و کادر فنی نساجی اوج گرفت. همین گل زمینه‌ساز برتری ۳ بر صفر میزبان شد و البته اخراج ریکاردو آلوز در ثانیه‌های پایانی هم یکی دیگر از تصمیمات پرحاشیه داور در این مسابقه بود. آلوز که بهترین گل‌ساز لیگ برتر محسوب می‌شود، با این اخراج، بازی هفته بعد تراکتور مقابل استقلال را از دست داد.

۳صحنه مشکوک به پنالتی
بازی استقلال و شمس‌آذر در شهر قزوین یکی از جذاب‌ترین بازی‌های هفته بود اما این مسابقه زیبا هم از سوت‌های مشکوک داور در امان نماند. استقلالی‌ها در دقیقه۳ به‌خاطر سرنگونی مهرداد محمدی معتقد به پنالتی بودند اما داور سوت نزد. در عوض دقایقی بعد یک پنالتی بابت خطا روی کوین یامگا نصیب آبی‌ها شد که این تصمیم هم مشکوک بود و نیمی از کارشناسان داوری این تصمیم را تأیید نکرده‌اند. در دقایق پایانی نیمه اول هم شمس‌آذر می‌توانست صاحب یک پنالتی شود که این‌بار داور حرکت ایمان سلیمی را خطا ندانست اما خیلی از کارشناسان این صحنه را پنالتی دانستند. خلاصه داوری این مسابقه پر از پنالتی‌های گرفته‌شده و گرفته‌نشده بود که درباره همه آنها شک‌وتردیدهای فراوانی وجود داشت. داوری بازی استقلال در هفته گذشته هم حرف‌وحدیث زیادی داشت و بالاخره مشخص نشد آلومینیوم ضرر کرده یا استقلال!

پنالتی بود؟ گل شد؟ اخراج داشت؟
بازی پرسپولیس و نفت آبادان، نمایانگر اوج اشتباهات داوری در هفته نهم بود. نفت آبادان در آخرین دقیقه نیمه اول ۱۰نفره شد و کارت زرد دوم داور به حسین سنگرگیر موافقان و مخالفان زیادی داشت. گل دوم پرسپولیس هم روی یک ضربه پنالتی زده شد که کمتر کسی این پنالتی را تأیید می‌کرد. توپ به‌دست تکیه‌گاه بازیکنی خورد که در حال تکل بود و اگر VAR وجود داشت، بعید بود داور با تماشای صحنه این تصمیم را بگیرد. صحنه گل چهارم بازی در وقت‌های تلف‌شده هم تکمیل‌کننده ماجراهای این مسابقه بود. صنعت‌نفت گلی زد که بعضی‌ها درباره گذشتن توپ از خط دروازه شک و تردید دارند. اگرچه در تصاویر به‌نظر می‌رسد عبور توپ از خط دروازه واضح است اما اگر تکنولوژی خط دروازه در کار بود شاید مثل بازی ژاپن و اسپانیا در جام‌جهانی تصویری نشان می‌داد که همه را غافلگیر می‌کرد.

وی‌ای‌آر را بیاور!
در مجموع قضاوت داوران در هفته نهم نه پراشتباه که فاجعه‌بار بود. داوری ایران که هنوز نتوانسته امکانات کمک‌داور ویدئویی را در اختیار داشته باشد، برای اینکه به یک سطح قابل‌قبول برسد و از شر این همه انتقاد رها شود، راه درازی درپیش دارد. این هفته حتی در بازی سپاهان و ملوان، گلی که رامین رضاییان زد و به‌خاطر گرفتن توپ از مدافعان حریف گل سالمی بود، باعث جنگ و جدال شد و تیم داوری دقایق زیادی بر سر آن بحث می‌کردند؛ بحثی که بدون دسترسی به تصاویر ویدئویی و امکانات VAR به‌سختی پیش می‌رفت و کار را پیچیده کرده بود. کلا کار داوری در فوتبال ایران بی‌جهت پیچیده شده و هر هفته بهانه لازم را به‌دست تیم‌ها می‌دهد تا یک هفته به اعتراض بپردازند. این بلبشو هرگز به پایان نخواهد رسید، مگر با ورود VAR و رسیدن به سطحی که الان لیگ‌های درجه۲ و درجه۳ هم از آن برخوردارند

اخبارورزش
استقلالپربازدیدپرسپولیس
 

آخرین اخبار

برچسب‌های پربازدید

 

وبگردی