خبر داغ؛ زمان اجرایی شدن همسان سازی حقوق بازنشستگان اعلام شد

به گزارش ساناپرس، خبر داغ؛ زمان اجرایی شدن همسان سازی حقوق بازنشستگان اعلام شد
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: به صورت ساختاری به دنبال این هستیم که صندوق‌های بازنشستگی از حیاط خلوت دربیایند و به یک مدیریت شفاف و کارآمد نزدیک شوند.

نایب رئیس کمیسیون تلفیق لایحه برنامه هفتم مجلس گفت: قرار نیست همسان سازی حقوق بازنشستگان از برنامه هفتم حذف شود، اما به بررسی‌های بیشتری نیاز دارد.

مجتبی رضاخواه، نایب رئیس دوم کمیسیون تلفیق لایحه برنامه هفتم مجلس شورای اسلامی درباره همسان سازی حقوق بازنشستگان گفت: صندوق‌های بازنشستگی کشوری و لشکری در پرداخت حقوق دچار اشکال هستند مثلا صندوق بازنشستگی کشوری حدود نود درصد از آن چیزی که پرداخت می‌شود را از بودجه عمومی دولت پرداخت می‌کند، اما افرادی که در نیرو‌های مسلح کار می‌کردند یک بخش از حقوقشان برداشته می‌شد و به این صندوق‌ها پرداخت می‌شد تا زمانی که بازنشسته شدند حقوقشان پرداخت شود، اما الان صندوق‌های بازنشستگی این توان را ندارند و یک چیزی در حدود نود درصد آنچه پرداخت می‌کنند از بودجه عمومی تامین می‌شود بنابراین اشکال اصلی به ساختار و نحوه مدیریت صندوق‌های بازنشستگی است.

وی ادامه داد: مجلس برای اینکه بتواند این مشکل را حل کند ورود کرد تا مدیریت صندوق‌های بازنشستگی بهبود پیدا کند، چون صندوق‌های بازنشستگی تبدیل به حیاط خلوتی شده که متاسفانه برخی افراد از آن سوءاستفاده می‌کنند و به دلیل تخلفاتی که می‌شود صندوق‌های بازنشستگی از پرداخت حقوق بازمی‌مانند لذا ما در حال اصلاح این صندوق‌ها هستیم و اگر اصلاح شوند مفهموش این می‌شود که منابع بیشتری برای صندوق‌های بازنشستگی باقی می‌ماند که بتوانند به بازنشستگان پرداخت کنند.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس بیان کرد: به صورت ساختاری به دنبال این هستیم که صندوق‌های بازنشستگی از حیاط خلوت دربیایند و به یک مدیریت شفاف و کارآمد نزدیک شوند بنابراین اگر همسان سازی قرار است بار مالی بیشتری بر صندوق‌های بازنشستگی ایجاد کند باید صندوق‌های بازنشستگی توان پرداخت این بار را داشته باشند لذا باید به صورت ساختاری به این موضوع بپردازیم و در برنامه هفتم به آن پرداخته‌ایم.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس اظهار کرد: ما به صورت زیرساختی به دنبال این هستیم تا اشکالات ساختاری در صندوق‌های بازنشستگی رفع شود که مفهومش این است که صندوق‌های بازنشستگی توان بیشتری برای پرداخت حقوق بازنشستگان خواهند داشت.

وی تصریح کرد: الان صندوق‌های بازنشستگی لشکری نود درصد آن چیزی که به عنوان حقوق بازنشستگان پرداخت می‌کنند از بودجه عمومی است و نه از منابع خودشان لذا اگر قرار است باری که بر روی دوش این‌ها وجود دارد را افزایش دهیم باید منابعی داشته باشیم که به بازنشستگان پرداخت کنیم لذا باید اصلاحات ساختاری در صندوق‌های بازنشستگی ایجاد کنیم که این کار در شرف انجام است، اما این طور نیست که اگر می‌خواهیم اصلاحات ساختاری را اعمال کنیم یک شبه این تغییرات باعث شود منابع مالی بسیار زیادی در این صندوق‌ها ایجاد شود، اما ناچار هستیم که این تغییرات ساختاری را انجام دهیم. /مکتوب نامه

رضاخواه بیان کرد: در مجلس به دنبال این هستیم که اصلاحات ساختاری ایجاد شود و در نتیجه امکانات در اختیار صندوق‌ها قرار بگیرد که بتوانند منابع بیشتری را داشته باشند تا به بازنشستگان پرداخت کنند لذا قرار نیست همسان سازی حقوق بازنشستگان از برنامه هفتم حذف شود، اما به بررسی‌های بیشتری نیاز دارد.

حقوق بازنشستگان دوباره همسان‌سازی می‌شود؟

رئیس سازمان برنامه و بودجه تاکید کرد: کمیسیون تلفیق مصوباتی را داد که کلیاتش مورد تائید ما نبود. ما مراتب نگرانی‌های خودمان را هم در صحن مجلس اعلام کردیم.

برنامه و بودجه

داوود منظور درخصوص این‌که آیا سازمان برنامه و بودجه از گزارش کمیسیون تلفیق برنامه هفتم کشور راضی بود یا خیر، گفت: کمیسیون تلفیق مصوباتی را داد که کلیاتش مورد تائید ما نبود. ما مراتب نگرانی‌های خودمان را هم در صحن مجلس اعلام کردیم و هم این‌که به صورت مکتوب خدمت رئیس مجلس شورای اسلامی گزارش دادیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه خاطرنشان کرد: البته با توافقاتی که شده است درحال حاضر اصلاحات و ویرایش لازم را با همکاری نمایندگان، هیات رئیسه و کمیسیون تلفیق انجام می‌دهیم.

وی در خصوص این‌که نمایندگان مجلس رسیدن به رشد ۸ درصدی که در برنامه هفتم توسعه مطرح شده است را سخت و حتی رویایی قلمداد کردند، آیا برنامه هفتم این قابلیت را دارد که به رشد ۸ در اقتصاد دست پیدا کند، گفت: رشد ۸ درصدی که در لایحه برنامه هفتم پیش‌بینی کرده‌ایم جزو سیاست‌های کلی ابلاغی برنامه هفتم است، بنابراین لازم‌الجرا است؛ یعنی باید تمام ظرفیت کشور را به کار بگیریم که رشد ۸ درصد را محقق کنیم.

منظور بیان کرد:، اما این‌که آیا رشد ۸ درصد قابل دستیابی است یا خیر؟ این بستگی دارد ما ظرفیت‌های نیروی انسانی، منابع طبیعی، سرمایه و ماشین‌آلات کشور و همچنین رشد بهره‌وری را چگونه انجام دهیم و چه پیشرانی در اقتصاد داشته باشیم. این خبر خوش را من باید بگویم که در ۳ ماه اول سال جاری در فصل بهار بر اساس گزارش حساب‌های ملی مرکز آمار ایران رشدی که ما محقق کرده‌ایم، ۷/۸ درصد بوده است بنابراین این امر نشان می‌دهد ما می‌توانیم به رشد ۸ درصد نزدیک شویم. /اندیشه معاصر

وی ادامه داد: البته تدوام این رشد که در ۳ ماه اول اتفاق افتاده است نیاز به تلاش و جدیت همه دستگاه‌های اجرایی از جمله بخش خصوصی و نهاد‌های عمومی غیردولتی دارد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه تاکید کرد: مقوله رشد اقتصادی صرفاً به کارکرد دولت بازنمی‌گردد بلکه حاصل کارکرد تمام فعالان اقتصادی است، حاصل کارکرد تمام شرکت‌ها، اشخاص حقیقی و حقوقی است که ما فکر می‌کنیم با تلاش هرچه بتوانیم بیشتر به این هدف نزدیک شویم.

وی همچنین درباره احکام برنامه هفتم درباره همسان‌سازی حقوق بازنشستگان و صندوق‌های بازنشستگی گفت: در ارتباط با همسان‌سازی بخش عمده‌ای از آنچه که تکلیف بود در ۲ سال گذشته به ویژه سال ۹۹ و ۱۴۰۰ انجام گرفته است اگر بنا باشد همسان‌سازی مجددی انجام گیرد باید منتظر باشیم و ببینیم چه حکمی در برنامه هفتم تصویب خواهد شد.

منظور افزود: در مورد صندوق‌های بازنشستگی هم فرقی نمی‌کند، در واقع تعدیل مستمری‌های بازنشستگان در ۲ سال گذشته به خوبی انجام گرفته است اگر موارد جدیدی هم بنا شود که صورت گیرد باید ببینیم مصوبات نهایی برنامه هفتم چه می‌شود.

اخباراقتصاد
بازنشستگانپربازدید

آخرین اخبار

برچسب‌های پربازدید

 

وبگردی