دیپلماسی موثرترین راهکار در قبال ایران است

به گزارش ساناپرس، دیپلماسی موثرترین راهکار در قبال ایران است
وزیر خارجه آمریکا در اظهاراتی تاکید کرد که دیپلماسی موثرترین راه برای جلوگیری از عدم دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای است.

خبرگزاری ایسنا: وزیر خارجه آمریکا در اظهاراتی تاکید کرد که دیپلماسی موثرترین راه برای جلوگیری از عدم دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای است.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا روز جمعه در کنفرانس خبری مشترک با آنالنا بربوک، همتای آلمانی خود گفت: ما نگرانی‌های مداومی در رابطه با برنامه هسته‌ای ایران داشتیم. توافق برجام که سال‌ها پیش حاصل شد، مزیت محدود کردن این برنامه را به ما می‌داد. متاسفانه ما فرصتی را برای ایران فراهم کردیم تا از محدودیت‌های خود فراتر برود. ما داریم با عواقب این تصمیم که شامل غنی‌سازی در سطوح بالاتر و انباشت بیشتر مواد هسته‌ای است، دست و پنجه نرم می‌کنیم.

وی ادامه داد: رئیس‌جمهوری بایدن در رابطه با عدم دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای مصمم است. ما همچنان باور داریم دیپلماسی موثرترین راه در رسیدن به این هدف است اما به دلیل اقدامات ایران هم‌اکنون هیچ تعامل دیپماتیک فعالی در این زمینه درکار نیست.

بلینکن به اشاره به ناآرامی‌های سال گذشته در ایران گفت که واشنگتن در این رابطه تحریم‌های جدیدی علیه ایران اعمال کرده است.

وزیر خارجه آمریکا در رابطه با توافق با ایران مبنی بر آزادی پنج زندانی آمریکایی گفت: زمانی که پای بازگرداندن آمریکایی‌ها به میان می‌آید که به طور ناحق در هرکجای جهان زندانی شده بودند، پذیرای هرگونه انتقادی خواهم بود. وظیفه اصلی من بازگرداندن آمریکایی‌ها به وطن است. ما در این دولت تاکنون حدود ۳۰ آمریکایی را از سرتاسر جهان به وطن بازگردانده‌ایم.

وی افزود: در رابطه با توافق با ایران نیز باید بگویم که این پول فروش قانونی نفت ایران بود که انباشته گشته بود. تحریم‌های ما از روز اول استفاده از این اموال برای اهداف بشردوستانه را معاف کرده بودند. طبق توافق حاصله، این اموال از بانکی در یک کشور به بانکی در یک کشور دیگر منتقل می‌شود تا بتوانند برای اهداف بشردوستانه مورد استفاده قرار بگیرند.

بلینکن ادامه داد: به نظر من این توافقی منطقی است و اگر این مسئله باعث تسهیل بازگشت آمریکایی‌هایی می‌شود که به طور ناحق دستگیر شده بودند، این توافق خوبی برای آن‌ها و همچنین ایالات متحده بوده است.

بربوک نیز در پاسخ به این سوال که “آیا آلمان در رابطه با مسئله ایران با آمریکا در ارتباط بوده یا نه” گفت: ما نه تنها امروز بلکه از زمانی که این سمت رسیدم، با واشنگتن گفت‌وگو داشتیم. من اغلب درخصوص ایران علی‌الخصوص در رابطه با تهدید هسته‌ای این کشور گفت‌وگو داشتم.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه آلمان، انگلیس و فرانسه به دلیل پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های هسته‌ای علیه این کشور را حفظ می‌کنند، مدعی شد: این تاثیر مستقیم نقض توافق هسته‌ای از سوی ایران از سال ۲۰۱۹ است.

بربوک ادعا کرد: ما همچنان مایل به حصول راه‌حل دیپلماتیک هستیم؛ چراکه هدف‌مان جلوگیری از اشاعه هسته‌ای در منطقه است.

اخبارسیاسی

آخرین اخبار

برچسب‌های پربازدید

 

وبگردی