تغییرات جدید /بیمه بیکاری فقط به این کارگران تعلق می‌گیرد!

به گزارش ساناپرس، تغییرات جدید /بیمه بیکاری فقط به این کارگران تعلق می‌گیرد!

نحوه دریافت بیمه بیکاری از جمله مواردی است که در قانون بین شده است. آشنایی افراد با شرایط و نحوه دریافت بیمه بیکاری بسیار مفید و لازم است.

نحوه دریافت بیمه بیکاری

طبق قانون اگر فردی که بیمه شده است به علت تغییرات ساختار اقتصادی محل کار و بنا، به تشخیص وزارتخانه مربوطه و همچنین تایید شورای عالی کار، شغل خود را از دست بدهد، بیکار موقت نام دارد و مشمول دریافت بیمه بیکاری است. نکته مهم آن که این قانون در مورد افرادی که به دلیل حوادث غیرمترقبه مانند سیل، زلزله، جنگ و آتش‌سوزی شغل خود را از دست می‌دهند نیز صدق می‌کند.

ارادی یا غیر ارادی بودن بیکاری افراد به تشخیص کمیته‌ای تشکیل شده از نمایندگان سازمان تامین اجتماعی و اداره کار و امور اجتماعی محل اشتغال بیمه‌شده است.

برای اعلام بیکاری چقدر فرصت است؟
یکی از مهم‌ترین سوالاتی که از ما پرسیده می‌شود آن است که برای اعلا م بیکاری چه زمانی را فرصت داریم. برای پاسخ به این سوال باید بگوییم، باید حداکثر تا ۳۰ روز از تاریخ بیکار شدن‌تان‌ دست به کار شوید و موضوع را به واحدهای تعاون، کار و رفاه اجتماعی مربوطه اطلاع دهید و آمادگی خود را برای اشتغال مجدد اعلام کنید.

اگر بیشتر از ۱ ماه از بیکار شدن شما می‌گذرد باید با دلایل قانع‌کننده‌ همچنین نامه کارفرما را به شعبه تامین اجتماعی مراجعه کنید. قابل توجه است که مبلغ بیمه بیکاری اشخاص واجد شرایط از روز اولِ شروعِ بیکاری آنان محاسبه و پرداخت می‌شود.

شرایط و نحوه دریافت بیمه بیکاری

برای دریافت بیمه بیکاری یکی از شرایط، مشمول قانون کار و تأمین اجتماعی باشید.
همچنین باید تبعه کشورهای دیگر نباشید.
نکته مهم آن است که مستمری‌بگیر، بازنشسته یا از کارافتاده نباشید.
پیش از بی‌کاری، حداقل یک سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشید.
کارفرما، دارای شغل آزاد یا بیمه‌شده اختیاری نباشید.
باید حتما به‌سورت کاملا غیراختیاری از محل کار اخراج شده باشید.

یک سال قرارداد با پرداخت حق بیمه داشته باشید

بیکاری خود را تا ۳۰ روز پس از اخراج به اداره کار اعلام نمایید (البته در موارد خاص، بیش از ۳۰ روز نیز امکان‌پذیر است).

نکته: افراد بیمه شده‌ای که به دلیل بروز حوادث غیرمترقبه مانند جنگ، زلزله، آتش‌سوزی و سیل کار خود را از دست می‌دهند، برای دریافت بیمه بیکاری نیازی به داشتن سابقه پرداخت حق بیمه برای مدت زمان مشخص را ندارند.

شرایط و نحوه دریافت بیمه بیکاری

نکته: در مورد کارگران فصلی که قبل از یک سال کاری از کار به‌صورت غیرارادی اخراج شده‌اند نیز باید بگوییم که این افراد نیز مشمول دریافت بیمه بیکاری هستند.

نکته: اگر سربازی پس از ۲ ماه از طی دوران سربازی به محل کار خود بازگردد اما کارفرما او را استخدام نکند، می‌تواند از بیمه بیکاری استفاده کند. البته باید شرایط او اثبات شود.

اخباراقتصاد
پربازدید

آخرین اخبار

برچسب‌های پربازدید

 

وبگردی