تصمیم شبانه دولت برای حذف یارانه نقدی / حساب بانکی این افراد از کالابرگ در این ماه شارژ می شود

به گزارش ساناپرس؛ معاون وزیر صمت از آغاز اجرای آزمایشی طرح کالابرگ الکترونیکی در چهار شهر خبر داد و گفت: برای ایجاد تقاضا و رونق کسب‌و‌کار‌ها دولت می‌خواهد با همکاری بانک‌ها در سقف ۵۰‌هزار‌میلیارد تومان کارت‌های اعتباری خرید به میزان ۱۰‌میلیون تومان به مردم اختصاص دهد که مردم نسبت به خرید کالا‌ها و خدمات اقدام و سپس هزینه کارت را در قالب اقساط پرداخت کنند.اگر در جریان اصلاح نظام یارانه‌ای، کالابرگ الکترونیک،‌ در دستور کار دولت قرار بگیرد، این‌گونه نیست که کارتی جداگانه و یا کوپن به مردم ارائه شود بلکه همان کارت بانکی، به نام کالابرگ صرفا برای خرید کالاهای اساسی شارژ خواهد شد. ۶ کالای اساسی در مرحله اول مشمول این کالابرگ هستندزیر ساخت کالابرگ الکترونیک در حال آماده سازی است و بر اساس وعده داده شده در شهریور ۱۴۰۱ آماده می‌شود.

کالابرگ آخرین تصمیم دولت برای بالابردن توان اقتصادی مردم است. کم بود مقدار یارانه ها باتوجه به وضعیت اقتصادی مردم، موجب این شده است که فعالان اقتصادی از عرضه کالابرگ الکترونیکی حمایت کنند.

دولت تصمیم داشت کالابرگ را از اوایل تیرماه توزیع کند. کالابرگ الکترونیکی به صورت کاغذ جدا نیست و در همان حساب بانکی مردم عرضه میشود. باتوجه به شرایط اقتصادی بنظر میرسد دریافت کالابرگ الکترونیکی توان خرید مردم را بیشتر میکند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه در حال حاضر طرح کالابرگ در مرحله‌ای است که مقرر شده از پایلوت‌های شهری خارج و در سطح کشور اجرا شود، گفت: زمانی که حدود نصف فروشگاه‌های مربوطه به پایانه‌های فروش مخصوص مجهز شوند، دیگر مشکلی برای اجرای طرح نیست و برای بقیه فروشگاه‌ها هم راه‌هایی پیش‌بینی شده که بدون ایجاد صندوق فروشگاهی و با تغییر همین دستگاه‌های پز موجود بتوانند کالاهای مشمول را ثبت کنند.

علیرضا شاه‌میرزایی با بیان اینکه متولی اصلی کالابرگ وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است، گفت: وزارت صمت دستگاه همراه است و در تکمیل زنجیره تامین کالا و نصب سامانه‌ها در فروشگاه‌ها همکاری می‌کند که در پایلوت‌ها هم همکاری انجام شده است. این طرح تاکنون به صورت پایلوت در چهار شهرستان گرمسار، آبیک، دماوند و فیروزکوه اجرا شده است.

وی با بیان اینکه ممکن است نمایندگان نظر شخصی خود را در خصوص حذف کالابرگ مطرح کرده باشند، تصریح کرد: چیزی به عنوان نظر جمع بندی شده برای منتفی شدن طرح کالابرگ مطرح نشده است. طرح کالابرگ قانون است و بر اساس مصوبه مجلس باید اجرا شود.

به گفته این مقام مسئول اجرای این این طرح پیچیده و حساس است و باید پایلوت‌های متعدد اجرا شود. در حال حاضر طرح در مرحله‌ای است که مقرر شده از پایلوت‌های شهری خارج و در سطح کشور هم پایلوت‌هایی اجرا شود و در نهایت اگر مشکل خاصی نبود، اجرا شود./تجارت‌نیوز

کارت کالابرگ در راه است

خوشبختانه دولت سیزدهم با هدف کمک به معیشت خانوار‌ها گویا در نظر دارد کارت اعتباری ۱۰‌میلیون تومانی به مردم دهد تا به این واسطه هم معیشت مردم تأمین شود و هم اینکه به واسطه این اعتبار و تحریک تقاضا کسب‌و‌کار‌ها با رونق نسبی روبه‌رو شوند.

معاون وزیر صمت از آغاز اجرای آزمایشی طرح کالابرگ الکترونیکی در چهار شهر خبر داد و گفت: برای ایجاد تقاضا و رونق کسب‌و‌کار‌ها دولت می‌خواهد با همکاری بانک‌ها در سقف ۵۰‌هزار‌میلیارد تومان کارت‌های اعتباری خرید به میزان ۱۰‌میلیون تومان به مردم اختصاص دهد که مردم نسبت به خرید کالا‌ها و خدمات اقدام و سپس هزینه کارت را در قالب اقساط پرداخت کنند.

علیرضا شاه‌میرزایی تصریح کرد: اعطای کارت اعتباری ۱۰‌میلیون تومانی با هدف تقویت کسب‌و‌کار‌ها و تقویت تقاضای خانوار‌ها در نظر گرفته شده است. در واقع کارت خرید اعتباری که در همه جای دنیا مرسوم است که مردم اول کالا خرید می‌کنند و در آخر ماه پولش را می‌دهند، نیاز فعلی کشور است و در جهت تقویت تقاضای مردم خواهد بود.

معاون تجارت و خدمات وزیر صنعت، معدن و تجارت در مورد کالابرگ الکترونیک هم با بیان اینکه کارت خرید اعتباری ارتباطی به کالابرگ الکترونیکی ندارد، گفت: کالابرگ الکترونیکی تصمیم کل دولت خواهد بود که با همکاری وزارت صنعت، وزارت رفاه و سایر مجموعه‌ها انجام خواهد شد. کالابرگ الکترونیکی با کارت‌های موجود بانکی دست مردم کار می‌کند و قرار نیست کارت جدیدی صادر شود.

شاه‌میرزایی افزود: طرح اجرای کالابرگ الکترونیکی در چهار شهر گرمسار، آبیک، دماوند و فیروزکوه به صورت پایلوت اجرا شده و از نظر مجهز بودن سامانه‌های الکترونیکی از خیلی از کشور‌ها جلو هستیم.

ارائه کالا به مردم از طریق کالابرگ

وی به ارائه کالا به مردم از طریق کالابرگ اشاره کرد و گفت: ۱۲‌هزار قلم کالا در فروشگاه‌هایی که به سامانه نظارت الکترونیک وصل هستند، ارائه می‌شود، اما اقلامی که قرار است از طریق کالابرگ الکترونیکی به مردم ارائه شود در ۴۰۰‌هزار فروشگاه ارائه خواهد شد.

شاه‌میرزایی با اشاره به سامانه نظارت الکترونیک اضافه کرد: در حال حاضر ۵ هزارو ۸۰۰ فروشگاه به سامانه‌های الکترونیکی و نظارت متصل شده و ۱۰‌هزار فروشگاه دیگر هم در حال اتصال است و تا آخر سال تعداد زیادی از فروشگاه‌ها به سامانه نظارت متصل می‌شوند.

معاون تجارت و خدمات وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین در مورد حمایت از کسب‌و‌کار‌ها اظهار کرد: امسال ۵۰‌هزار‌میلیارد تومان تسهیلات برای رونق کسب‌و‌کار‌های نیمه‌فعال و نیازمند احیا در نظر گرفته شده است که با کمک شبکه بانکی پرداخت می‌شود و بخشی از کسب‌و‌کار‌های بزرگ می‌توانند زیرمجموعه‌های خود را مورد حمایت قرار دهند. در حال حاضر برخی کسب‌و‌کار‌ها با ۱۰۰‌هزار فروشگاه زیرمجموعه به ارائه خدمات می‌پردازند.

وی اضافه کرد: در سال جاری ۲‌هزار‌میلیارد تومان برای حمایت از کسب‌و‌کار‌ها و تبلیغات آن‌ها در فضای مجازی و رسانه‌ها در نظر گرفته می‌شود که البته این بودجه دولتی نیست بلکه برای رونق کسب‌و‌کار‌ها اختصاص می‌یابد.

علیرضا شاه‌میرزایی با اشاره به اینکه کل فروش دیجیتال سال گذشته هزارو ۲۳۰ هزار‌میلیارد تومان بوده است، گفت: پیش‌بینی می‌شود این عدد امسال به هزارو ۳۰۰‌هزار‌میلیارد تومان برسد که ۱۷ درصد از کل فروش در روش‌های مختلف در کشور را که حدود ۷‌هزار‌هزار‌میلیارد تومان است، شامل می‌شود، البته ۹۷ درصد این کسب‌وکار‌ها روی پلت‌فرم‌های داخلی انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه تجارت الکترونیک از کل تجارت کشور به ۳ درصد رسیده است، افزود: در حوزه تجاری لازم است اینترنت بین‌الملل اختصاص دهیم و پلت‌فرم‌های داخلی را تقویت کنیم. این در حالی است که شبکه‌های خارجی هم باید باشند تا انحصار شکل نگیرد و رقابت داشته باشیم. در حال حاضر ۸۰ درصد کسب‌و‌کار‌های ایرانی در شبکه‌های اجتماعی هستند و بعضاً در قالب مکمل همچون تبلیغات از آن استفاده می‌کنند.

مطالب مرتبط
وبگردی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

آخرین اخبار
پربازدیدترین‌ها
وبگردی
برچسب‌های پربازدید