اخبار مهم حقوق بازنشستگان در هفته سوم مهر 1401+ جزئیات

به گزارش ساناپرس؛ میرهاشم موسوی گفت: در سازمان تامین اجتماعی پنج ماه معوقه افزایش حقوق بازنشستگان سایر سطوح را داریم که تلاش می‌کنیم این معوقات را از آبان ماه تا پایان اسفند پرداخت کنیم.

میرهاشم موسوی (مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی) اظهار کرد: حقوق مهر ماه بازنشستگان سایر سطوح مطابق شهریور ماه و با اعمال افزایش ۳۸ درصد به علاوه ۵۱۵ هزار تومان پرداخت می‌شود.

وی تصریح کرد: با تأکیدات ویژه رئیس‌جمهور و پیگیری معاون اول ریاست جمهوری، موانعی که برای افزایش حقوق سایر سطوح به ۳۸ درصد بعلاوه ۵۱۵ هزار تومان وجود داشت، براساس مصوبه وزرای عضو هیأت‌امنای تأمین‌اجتماعی برداشته شد و حقوق شهریور ماه این عزیزان را با اعمال افزایش ۳۸ درصد بعلاوه ۵۱۵ هزار تومان پرداخت کردیم.

موسوی خاطرنشان کرد: در مهرماه نیز حقوق بازنشستگان را به همین منوال و با اعمال افزایش پرداخت خواهیم کرد و پنج ماه معوقه افزایش حقوق بازنشستگان را هم داریم که برنامه‌ریزی و تلاش می‌کنیم که ۵ ماه معوقه را از آبان ماه تا پایان اسفند پرداخت کنیم و معوقات بازنشستگان از آبان ماه همراه با حقوق این عزیزان پرداخت می‌شود.

وی افزود: دیروز هم جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی برگزار شد و از رئیس‌جمهور تشکر می‌کنم که دستور موکد داشتند که پرداخت دیون دولت به سازمان تأمین‌اجتماعی تسریع شود به نحوی که ما تعهداتمان را در اسرع وقت انجام دهیم.

ماهانه ۲۶۰۰ میلیارد تومان بار مالی با افزایش حقوق مستمری‌بگیران سایر سطوح

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی ادامه داد: افزایش حقوق انجام شده برای مستمری‌بگیران سایر سطوح سازمان تأمین‌اجتماعی هر ماه حدود ۲۶۰۰ میلیارد تومان بار مالی جدید ایجاد می‌کند که سالیانه حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان هزینه خواهد داشت و امیدواریم با این افزایش، رضایتمندی بازنشستگان را تامین کنیم.

موسوی افزود: برنامه‌ریزی ما این است که انشاءالله از آبان ماه واریز معوقات را داشته باشیم و رئیس‌جمهور نیز دستور دادند که رد دیون دولت به سازمان تأمین اجتماعی که مهمترین روش تأمین نقدینگی مورد نیاز خواهد بود، سرعت بگیرد. رئیس جمهور در ستاد هماهنگی اقتصادی روش‌هایی را دستور دادند که این روش‌ها باعث می‌شود که به سرعت به نقدینگی لازم برسیم و تعهداتمان را انجام دهیم.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی پیشتر درباره بازنشستگان سایر سطوح توضیح داد: براساس مصوبه پیشین برای افزایش حقوق بازنشستگان، در بخش بازنشستگان حداقل‌بگیر ۵۷.۴ درصد افزایش مصوب شده بود که این اعتبار نیز محاسبه و در فیش حقوقی مستمری حداقل‌بگیران لحاظ و تا کنون توسط سازمان پرداخت شده است.

وی با اشاره به معوقات در این حوزه در سه ماه اول ۱۴۰۱ ادامه داد: این اعتبارات از اول سال تاکنون برای حداقل‌بگیران (یعنی ۵۷.۴ درصد) و نیز برای سایر سطوح (در مصوبه اول) تا سقف ۱۰ میلیون تومان یعنی ۱۰درصد افزایش پیش‌بینی شده بود.

موسوی با اشاره به اینکه برای حقوق بازنشستگان با سقف ۱۰ میلیون تومان به بالا نیز در سال جاری ۱۰ درصد به علاوه ۶۵۰ هزار تومان پیش‌بینی شده بود، اظهارداشت: این مبلغ برای بازنشستگان سایر سطوح یعنی تا سقف ۱۰ میلیون تومان حقوق و ۱۰ میلیون به اضافه ۶۵۰ هزارتومان، در مصوبه جدید اصلاح شد.

وی تصریح کرد: به عبارت دیگر بازنشستگان به غیر از حداقل‌بگیران، «سایر سطوح» قلمداد می‌شوند که برای این گروه ۳۸ درصد به علاوه ۵۱۵ هزار تومان در حکم جدید تعیین شده است.

این مبلغ هر ماه از حقوق بازنشستگان کسر می شود!

یک فعال صنفی بازنشستگان کارگری گفت: با مبالغ بیمه تکمیلی می‌توان هر ماهه در سطح کشور یک بیمارستان یا یک درمانگاه مدرن به مجموعه‌ی مراکز ملکی سازمان تامین اجتماعی اضافه نمود.

حسن مرادی (فعال صنفی بازنشستگان کارگری تهران) در ارتباط با مشکلات درمانی بازنشستگان و مستمری‌بگیران سازمان تامین اجتماعی گفت: هر ساله ۲ ماه مانده به اتمام مدت قرارداد بیمه تکمیلی آتیه سازان، بازنشستگان با مشکلی به نام بدهی‌های این شرکت به بیمارستان‌ها و مجموعه‌های درمانی مواجه می‌شوند و در حقیقت ۲ ماه از سال، بازنشسته محروم از بیمه تکمیلی‌ست، دو ماهی که بازنشستگان سرگردان درمان هستند و ۴۵ هزار تومان به ازای هر نفر همچنان از مستمری بازنشسته کسر می‌شود که مشخص نیست این پول‌ها واقعاً کجا می‌رود!

وی ادامه داد: همه‌ی اینها در حالیست که هر ساله از سطح پوشش بیمه تکمیلی بازنشستگان چه به لحاظ کیفیت و چه از منظر کمیت و تعداد مراکز درمانی طرف قرارداد کاسته می‌شود؛ امروز بیمارستان‌های تخصصی چشم پزشکی، پرتو درمانی‌ها و آزمایشگاه‌های بسیاری، دیگر با آتیه‌سازان حافظ قرارداد ندارند یا به علت بدهی‌های انباشته، بیمه‌ی تکمیلی بازنشستگان را دیگر نمی‌پذیرند.

اما چرا مشکل درمانی بازنشستگان حل نمی‌شود؛ به گفته‌ی مرادی، هر سال همین بساط است؛ پایان قرارداد بیمه‌ی تکمیلی که می‌رسد، بازنشستگان کاملاً درمانده می‌شوند؛ او یک پیشنهاد ارائه می‌دهد: پرسش این است که چرا در زمان گرفتن بدهی از دولت، به جای کارخانه‌های ورشکسته و سهام شرکت‌های زیانبار، بیمارستان یا درمانگاه گرفته نمی‌شود یا چرا با شبانه‌روزی کردن درمانگاه‌های موجود (مراکز ملکی سازمان)، بخشی از مشکلات درمانی بازنشستگان را برطرف نمی‌کنند؟

این فعال صنفی بازنشستگان اضافه می‌کند: هر ماه بدون استثنا، ۴۵ هزار تومان بابت بیمه تکمیلی از مستمری بازنشستگان کارگری کسر می‌شود؛ در تهران بیش از ۱۹۰ هزار بازنشسته عضو کانون داریم که اگر حداقل ۱۵۰ هزار نفر از آنها، عضو بیمه تکمیلی باشند، ماهانه مبلغی نزدیک به ۷ میلیارد تومان که در سال ۸۴ میلیارد تومان می‌شود از حساب بازنشستگان بابت بیمه تکمیلی کسر شده و به حساب بیمه‌گذار واریز می‌شود که به همین نسبت نیز دولت یا سازمان تامین اجتماعی باید به آتیه سازان حافظ پرداخت کند؛ بنابراین سالانه مبلغی بالغ بر ۱۶۸ میلیارد تومان به حساب آتیه‌سازان حافظ واریز می‌شود؛ سوال این است که آیا نمی‌توان با همین مبلغ هر سال در تهران یک بیمارستان یا یک درمانگاه به مجموعه‌ی مراکز درمانی ملکی تامین اجتماعی اضافه کرد و درمان کارگران و بازنشستگان را براساس قانون الزام پوشش داد؟

مرادی ادامه می‌دهد: اگر همین محاسبات را در سطح کشور انجام دهیم، به این نتیجه می رسیم که با این مبالغ می‌توان هر ماهه در سطح کشور یک بیمارستان یا یک درمانگاه مدرن به مجموعه‌ی مراکز ملکی سازمان تامین اجتماعی اضافه نمود تا هم درمان رایگان پوشش داده شود و هم به ثروت و دارایی‌های کارگران و بازنشستگان افزوده گردد؛ اما چرا این کار را نمی‌کنند؟ مگر اجرای قانون الزام تامین اجتماعی، یک تکلیف نیست، تکلیفی که دهه‌هاست بر زمین مانده؛ با همین پول‌های بیمه تکمیلی می‌توان این تکلیف را به خوبی اجرا کرد.

متناسب سازی حقوق بازنشستگان اجرایی نشد، لایحه بعدی آمد!

یک فعال صنفی بازنشستگان می‌گوید: ابتدا باید تکالیف قبلی در مورد متناسب‌سازی اجرایی شود و بعد سراغ لایحه‌ی جدید بروند.

لایحه‌ی متناسب‌سازی حقوق کارمندان و بازنشستگان کشوری و لشگری با تصویب دوفوریتی، به کمیسیون تخصصی ارسال خواهد شد؛ محمدقاسم کهزادی (بازنشسته‌ی کشوری) در این رابطه می‌گوید: یک سوال از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و بخصوص کمیسیون تخصصی بودجه و اقتصادی مجلس داریم؛ چرا نمایندگان به لایحه قانون بودجه ۱۴۰۱ مجلس مبنی بر اختصاص ۹ هزار میلیارد تومان برای متناسب سازی حقوق بازنشستگان کشوری اشاره نکرده‌اند؛ با وجود یک تکلیف باقیمانده بر دوش دولت، چرا درصدد بررسی لایحه جدید دولت برای متناسب‌سازی حقوق‌ها و آنهم در حد مبلغ ۹۰۰ هزار تومان هستند؛ مگر می‌شود بدون اجرای تکلیف قبلی پس از ۷ ماه، سراغ تکلیف بعدی رفت؟

او ادامه می‌دهد: امیدواریم کمیسیون تخصصی بودجه مجلس و دیگر نمایندگان درحین بررسی این لایحه جدید که هفت بند دارد، ابتدا تکلیف لایحه بودجه ۱۴۰۱ و ۹ هزار میلیارد تومان را مشخص کنند و بعد به بررسی این لایحه جدید بپردازند.

سازمان برنامه و بودجه کشور هیأت وزیران در جلسه ۱۴۰۱/۴/۲۶ به پیشنهاد شماره ۲/۵۰۰۵۵ مورخ ۱۴۰۱/۳/۲۱ وزارت امور اقتصادی و دارایی و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و در اجرای بند (ی) تبصره (۲) ماده واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور تصویب کرد:

«در راستای اجرای جزء (۳) بند (ی) تبصره (۲) قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور، از محل باقی مانده سهام متعلق به دولت در شرکت مجتمع صنایع آلومینیوم جنوب، در سقف نود هزار میلیارد ریال به صندوق بازنشستگی کشوری واگذار می‌شود.

در راستای اجرای جزء (۴) بند (ی) تبصره (۲) قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور، بخشی از باقی مانده سهام متعلق به دولت در شرکت فولاد غدیر نیریز، در سقف پنجاه هزار میلیارد ریال به سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح واگذار می‌شود.»

کهزادی با استناد به این قوانین اضافه می‌کند: ضعف نظارتی مجلس تا کی باید ادامه داشته باشد؛ چرا تکلیف یک قانون مشخص نشده، سراغ قانون جدید می‌روند و باز مصوبه‌ی جدید درمی‌آورند؟

 

سه درخواست اصلی بازنشستگان

رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری گفت: در این شرایط اقتصادی، بازنشستگان کارگری که عموماً کم درآمد و درگیر بحران معیشتی هستند، انتظار دارند مطالبات‌شان به موقع پرداخت شود؛ از یک طرف ۲۵ درصد احکام سال قبل است که باید واضح و مشخص بگویند چگونه و تحت چه روالی پرداخت می‌شود و از سوی دیگر، بحث معوقات پنج ماهه‌ی بازنشستگان سایر سطوح است که بایستی قبل از ماه یازده سال به صفر برسد.

بازنشستگان کارگری بعد از اصلاح مصوبه افزایش مستمری‌ها و دریافت مطابق تصمیم شورایعالی کار، چه خواسته‌هایی دارند؛ کدام مطالبات امروز در اولویت اصلی‌ست و راه استیفای آن‌ها چیست؟

سه مطالبه اصلی

حسن صادقی (رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری) در این رابطه به سه مطالبه‌ی اصلی جامعه‌ی بازنشستگان تامین اجتماعی اشاره می‌کند و می‌گوید: امروز  به عنوان نماینده بازنشستگان، وظیفه داریم سه مطالبه‌ی اصلی را پیگیری کنیم؛ یکی تکلیف ۲۵ درصد مابه التفاوت احکام صادره ۱۴۰۰  یا همان باقیمانده متناسب‌سازی سال گذشته است که این مساله شامل ۸۵۰ تا ۹۰۰ هزار  بازنشسته‌ی کارگری در سراسر کشور می‌شود؛ باید مشخص شود این معوقات به چه صورتی و از چه مقطعی پرداخت می‌شود؛ این یکی از مسائلی هست که اصرار داریم به زودی تکلیف آن مشخص شود و اعلام کنند که دقیقاً چه زمانی می‌خواهند باقیمانده متناسب سازی ۱۴۰۰ را به بازنشستگان کارگری سراسر کشور پرداخت نمایند.

به گفته صادقی، مطالبه دوم معوقه‌ی ناشی از مصوبه ۳۸ درصد به اضافه ۵۱۵ هزار تومان هست که پس از کش و قوس‌های زیاد با ممارست و مشقت بازنشستگان، به استناد مصوبه شورایعالی کار و مصوبه هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی محقق شد.

او ادامه می‌دهد: مستمری بازنشستگان سایر سطوح در شهریور کامل پرداخت شد اما امروز این گروه از بازنشستگان ۵ ماه معوقه ۲۸ درصد دارند که قاعدتاً باید به روال سال‌های قبل پرداخت شود یعنی هر ماه معوقه در ماه بعدِ دریافت حقوق محاسبه و واریز شود؛ مثلا معوقه‌ی فروردین در مهر، اردیبهشت در آبان و خرداد در آذر و اگر به این ترتیب که جلو برویم تا پایان برج ده، معوقات به صفر می‌رسد.

بازنشستگان خواستار این هستند که این معوقات یکجا پرداخت شود؛ رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه‌ی کارگری در این رابطه می‌گوید: یک راهکار دیگر هم این است که کل مبلغ را محاسبه کنند، فیش جداگانه‌‌ی کلی برای آن بزنند و یکجا به حساب افراد واریز کنند؛ ما امیدواریم وضع  مالی سازمان تامین اجتماعی با گرفتن ۹۰ هزار میلیارد تومان بدهی خود از دولت بهتر شده و  امکان پرداختِ یکجا فراهم شود.

صادقی به مطالبه سوم بازنشستگان کارگری اشاره می‌کند: مطالبه سوم، بحث تکمیلی است که باید تکلیف آن هرچه زودتر مشخص شود؛ امروز  شرایط به جایی رسیده که هر ماه بابت بیمه تکمیلی بازنشستگان هزینه می‌کنند اما خبری از درمان مناسب نیست؛ این مساله یک ظلم مضاعف بر جامعه بازنشستگان است؛ باید به این وضعیت رسیدگی شود و این اوضاع تغییر کند؛ اگر چاره نیندیشند و بیمه تکمیلی، درمان مکفی و باکیفیت ارائه ندهد، ناگزیر هستیم فشار بر سازمان وارد کنیم تا صفر تا صد بیمه تکمیلی را در قانون الزام بگنجاند؛ قانون الزام تامین اجتماعی، قانونی جامع و فراگیر است که براساس تاکید صریح آن، صفر تا صد درمان بیمه شدگان باید رایگان باشد، چرا بازنشسته باید هزینه بدهد و نصیب نبرد؟

طلب سازمان از تامین اجتماعی بایستی وصول شود

انتقاد از سکوت سازمان

صادقی با بیان اینکه «این سه مطالبه، خواسته‌های اصلی بازنشستگان را تشکیل می‌دهند که باید با جدیت دنبال شود» اضافه می‌کند: موضوعی که باید به این سه مطالبه سنجاق شود، طلب تامین اجتماعی و بیمه شدگان آن از دولت است؛ در قانون بودجه ۱۴۰۱، دولت مکلف به پرداخت ۹۰ هزار میلیارد تومان به سازمان شده اما این امر معطل مانده؛ تا امروز که وارد سه ماهه‌ی سوم سال شده‌ایم، هنوز یک ریال از این طلب پرداخت نشده؛ دولت در این زمینه هیچ اقدامی نکرده، به نظر می‌رسد پرداخت طلب دولت فریز شده، یک ریال به حساب سازمان نیامده، نه در قالب سهام شرکت‌ها و نه به صورت نقدی؛ اما مساله مهم برای ما این است که چرا سازمان در مقابل خلف وعده دولت سکوت محض اختیار کرده و به دولت برای پرداخت بدهی خود فشار نمی‌آورد.

او علت این سکوت را دولتی بودن مدیران و هیات مدیره سازمان می‌داند و خطاب به آن‌ها می‌گوید: هرچند منسوب دولت هستید اما باید به نفع جامعه‌ی بیمه‌شدگان مطالبه‌گری کنید، مطالبات کارگران را از کارفرمایان و دولت بگیرید و رضایتمندی جامعه‌ی هدف را رقم بزنید.

صادقی اضافه می‌کند: ما به سازمان بارها گفته‌ایم اول مطالبات خود را از دولت بگیرید تا بتوانید مطالبات ما را به موقع بپردازید؛ اما وقتی می‌بینیم کوتاهی می‌کنند ناچاریم بگوییم طلب ما را بدهید، تامین نقدینگی آن دیگر به ما ربط ندارد؛ وقتی شما در ردیف بودجه در بند واو تبصره ۲، نقدینگی مشخص داری، وقتی باید ۹۰ هزار میلیارد تومان تا امروز از دولت می‌گرفتی و نگرفتی، دیگر نمی‌توانی به بازنشسته بگویی پول و اعتبار نیست و منتظر بمانید. سوال ما این است که چرا سازمان تامین اجتماعی شش ماه تمام سکوت کرده و دریافت طلب خود را مطاله نکرده؛ آیا مگر اینها مدیر اموال و دارایی‌های بازنشستگان نیستند، آیا نباید به نمایندگی از جامعه‌ی بازنشستگانِ زیر خط فقر، با دولت مذاکره کنند؟

به گفته صادقی، وقتی کوتاهی از خود سازمان است، دیگر نمی‌توان از بازنشستگان انتظار داشت برای دریافت معوقات قانونی خود تا ابد منتظر بمانند؛ سازمان پول دارد اما این پول دست دولت است و باید آزاد شود؛ آزاد کردن آن هم وظیفه سازمان است.

مطالبات به موقع پرداخت شود

نماینده جامعه‌ی بازنشستگان کارگری کشور در پایان اضافه می‌کند: در این شرایط اقتصادی، بازنشستگان کارگری که عموماً کم درآمد و درگیر بحران معیشتی هستند، انتظار دارند مطالبات‌شان به موقع پرداخت شود؛ از یک طرف ۲۵ درصد احکام سال قبل است که باید واضح و مشخص بگویند چگونه و تحت چه روالی پرداخت می شود و از سوی دیگر، بحث معوقات پنج ماهه‌ی بازنشستگان سایر سطوح است که بایستی قبل از ماه یازده سال به صفر برسد؛ در این میان، تعیین تکلیف بیمه تکمیلی و بحث درمان بازنشستگان نیز مطرح است؛ قانون الزام می‌گوید صفر تا صد تمام خدمات درمانی بایستی رایگان به بازنشستگان و بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی ارائه شود؛ حالا چرا بازنشستگان پول اضافه بابت بیمه تکمیلی می‌پردازند اما از خدمات درمانی مناسب خبری نیست؛ چرا باید هزینه‌ی مرتبِ ماهانه بابت بیمه مکمل بدهیم ولی باز پرداخت از جیب داشته باشیم، این نه عادلانه است و نه قانونی.

 
مطالب مرتبط
وبگردی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

آخرین اخبار
پربازدیدترین‌ها
برچسب‌های پربازدید