رتبه‌بندی معلمان به مرحله جدیدی رسید

به گزارش ساناپرس؛ مدیران مدارس از ۲۰ مهر با مراجعه به سامانه جامع منابع انسانی می‌توانند مستندات بارگذاری‌شده معلمان در سامانه رتبه‌بندی را بررسی و تایید یا رد کنند.

سامانه رتبه‌بندی معلمان به‌آدرس rtb.medu.ir فعال است و معلمان باید اطلاعات خود را در سامانه رتبه‌بندی به‌ آدرس rtb.medu.ir بارگذاری کنند.

فرصت بارگذاری مدارک معلمان تا ۲۵ شهریور بود؛ طبق اعلام کارگروه رتبه‌بندی معلمان به دلیل آنکه ممکن است برخی افراد در این مرحله به دلایل مختلف امکان ثبت و تکمیل اطلاعات را نداشته باشند، مقرر شد برای افراد جامانده از بازه زمانی اول، فوتی‌های شاغل و بازنشسته از تاریخ ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ به بعد، نیروهای جدیدالاستخدام از تاریخ ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ به بعد و افراد مشمول تبصره ۴ ماده ۳ آئین‌نامه (مهرآفرین و …) از تاریخ ۲۵ مهر تا ۱۳ آبان ۱۴۰۱ دسترسی به سامانه رتبه‌بندی جهت ثبت و تکمیل اطلاعات فراهم شود.

۸۳۰ هزار معلم در کشور شرایط شرکت در نظام رتبه‌بندی را دارند.تمام معلمان که در حکم پرسنلی آنها از کلمات معادل «معلم، آموزگار، دبیر، هنرآموز، مربی امور تربیتی و…» استفاده شده، امکان ورود به سامانه و تکمیل فرم‌ها را دارند.

هم‌اکنون وزارت آموزش و پرورش بخشنامه «راهنمای عمل مدیران در تکمیل سامانه رتبه‌بندی» را به استان‌ها ابلاغ کرده است.

با توجه به لزوم تسریع در اجرای قانون رتبه‌بندی در اسرع وقت، راهنما جهت اطلاع و اقدام در اختیار مدیران ارشد، میانی و پایه (مدیران مدارس تمام دوره‌های تحصیلی) قرار بگیرد به نحوی که براساس مراحل تعیین شده پس از ثبت گزارش دلالت شایستگی‌های تخصصی و حرفه‌ای همکاران توسط گروه‌های آموزشی، راهبران آموزشی، شورای مدرسه، انجمن اولیا و مربیان، ستاد تربیتی مدرسه، مدیران مرتبط از روز چهارشنبه ۲۰ مهر با مراجعه به سامانه جامع منابع انسانی به آدرس hrm.medu.ir مستندات بارگذاری شده در سامانه رتبه‌بندی را بررسی و نسبت به ثبت گزارش درخصوص شواهد رفتاری همکاران در سامانه اقدام کنند.

پس از این مرحله گزارش مدیران توسط ارزیابان حرفه‌ای بررسی و نتایج جهت اعطای رتبه به مشمولان به هیئت‌های ممیزه ارجاع خواهد شد.

راهنمای عمل مدیران در تکمیل سامانه بدین شرح است:

تمام مدیران لازم است با ورود به سامانه جامع منابع انسانی وزارت آموزش و پرورش به آدرس hrm.medu.ir از قسمت رتبه‌بندی وارد بخش تاییدات و سپس تاییدات مرحله‌ای و پس از آن تاییدات مرحله اول شوند.

هم اکنون در سامانه دسترسی مدیران به کارکنان سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۴۰۱ فراهم شده و لازم است مدیران در زمان اعلام شده پس از تعیین معلم از جعبه انتخاب پرسنل وارد بخش مستندات شده و با مشاهده اصل مدارک در اختیار معلم، اطلاعات وارده و صحت تصاویر بارگذاری شده را بررسی و تایید یا عدم تایید کنند.

در بررسی مستندات لازم است صحت تاریخ‌های درج شده در سامانه دقیق کنترل شود.

در بررسی مستندات لازم است مدیران در صورتی که موفق به رویت مستندات بارگذاری شده توسط معلمان نشدند از اصل مدرک در اختیار معلم کپی گرفته و با ذکر عبارت رونوشت برابر اصل است آن را در پرونده شخص بایگانی کند.

در صورت مشاهده مغایرت در هر یک از بندهای مدرک تحصیلی، ارزیابی عملکرد سالانه، سنوات خدمتی و ضمن خدمت، اسامی افراد را با ذکر دقیق اشکال به صورت کتبی به کارگزینی منطقه اعلام کند.

در شایستگی‌های تسلط بر دانش تخصصی موضوعی، تسلط بر دانش تربیتی، تسلط بر اسناد بالادستی، باور به ارزشهای اسلامی، ملی و انقلابی و روحیه جهادی، رعایت اخلاق اسلامی، قانونگرایی و قانون مداری، کاربست مهارت‌های یاددهی-یادگیری،مهارت‌های تربیت در ساحت‌های شش‌گانه، مشارکت در شوراها و امور مدرسه و مراکز آموزشی، تربیتی و اداری و یادگیری مستمر.

مدیران باید دقت داشته باشند که معلمان اظهار نظر آنها را نخواهند دید ولی سامانه به صورت هوشمند اظهارنظرهای تکراری و مشابه برای چند همکار را شناسایی کرده و هشدار بررسی بیشتر برای ارزیاب ارسال خواهد شد.

مدیران توجه داشته باشند، لازم است برای اظهارنظر در شایستگی تسلط بر دانش تخصصی موضوعی با اخذ نظر مکتوب از گروه‌های آموزشی یا راهبران آموزشی و در شایستگی‌های کاربست مهارت‌های یاددهی ـ یادگیری، مهارت‌های تربیت در ساحت‌های ۶گانه، مشارکت در شوراها و امور مدارس و یادگیری مستمر با اخذ نظر مکتوب از شورای مدرسه، ستاد تربیتی مدرسه و انجمن اولیا و مربیان به سوالات پاسخ دهند.

در شایستگی تسلط بر دانش تخصصی موضوعی، ضروری است مدیر با اخذ نظر مکتوب از گروه‌های آموزشی مربوطه یا راهبران آموزشی به سوالات پاسخ دهد.

در ۴ شایستگی کاربست مهارت‌های یاددهی ـ یادگیری، مهارت‌های تربیت در ساحت‌های شش‌گانه، مشارکت در شوراها و امور مدرسه و مراکز آموزشی، تربیتی و اداری و یادگیری مستمر.

لازم است مدیر با اخذ نظر مکتوب از شورای مدرسه، ستاد تربیتی مدرسه و انجمن اولیا و مربیان اظهارنظر کند.

 
مطالب مرتبط
وبگردی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

آخرین اخبار
پربازدیدترین‌ها
برچسب‌های پربازدید