خبر مهم درباره بارگذاری مدارک در سامانه رتبه‌بندی / اعتراض رتبه بندی معلمان به نتیجه رسید؟

به گزارش ساناپرس، رتبه‌بندی معلمان که در ۱۵ سال گذشته مطالبه اصلی فرهنگیان بوده است، پس از ۱۰ سال وقفه در اجرا و کش‌وقوس‌های مختلف در دو، سه دولت قرار است اجرا شود. رتبه‌بندی قرار بود به افزایش انگیزه معلمان کمک کند اما واقعا اکنون در این مرحله است؟

یکی از دغدغه‌ها و مطالبات مهم فرهنگیان رتبه‌بندی معلمان بود که دولت سیزدهم قول داده آن‌ را اجرا کند. هرچند در دولت‌های قبل هم به مرحله اجرا رسید و حتی در مواردی گفته شد حقوق معلمان بر اساس رتبه‌بندی اجرا می‌شود اما هر چه تاکنون اتفاق افتاده، موجب رضایت معلمان نشده است. پس از رفت‌وآمدهای بسیار رتبه‌بندی به مجلس، اکنون دولت باید در راستای سند تحول بنیادین آموزش‌وپرورش گام آخر رتبه‌بندی را به شکلی بردارد که فضای آموزشی کشور روی آرامش به خود ببیند. درد معیشت، یکی از زخم‌های کهنه معلمان در دهه‌های گذشته بوده است که رتبه‌بندی قرار بود آن‌ را درمان کند. اما غیر از موضوعات اجرایی، برخی از معلمان در طی‌کردن مراحل ارسال مدرک و ثبت‌ نام در سامانه با مشکلاتی مواجه شده‌اند.

یعقوب ذاکری یکی از معلمان موفق چندپایه روستای خشک‌آباد شهرستان میناب در استان هرمزگان است. او با ۱۵ سال سابقه معلمی، فعالیت‌های اجتماعی مختلفی را با دانش‌آموزان خود تجربه کرده است. جذب کمک‌های مردمی و تجهیز مدرسه، انتشار کتاب داستان بچه‌های مدرسه از فعالیت‌های او به شمار می‌رود.

ذاکری توانسته است با همراهی دانش‌آموزان دبستان «سحر» در روستای «خشک‌آباد» به‌ عنوان یکی از محروم‌ترین روستاهای کشور در سال ۹۷ موفق به کسب رتبه برتر جشنواره ملی استعدادیابی (از کودکی) شود.

این معلم با وجود همه محدودیت‌ها دو عنوان کتاب «۹ داستان از ۹ نویسنده کوچک» (شامل داستان‌های دانش‌آموزان پایه سوم در سال ۹۷) و «۱۵ داستان از ۱۵ نویسنده کوچک» (شامل داستان‌های ۱۵ دانش‌آموز پایه سوم تا ششم دبستان چندپایه سحر خشک‌آباد در سال ۹۸) را منتشر کرده‌ است.

او درباره موضوع رتبه‌بندی معلمان به خبرآنلاین می‌گوید: درباره رتبه‌بندی گلایه دارم. من نمی‌گویم مشکل از وزارت آموزش‌وپرورش است اما مشکل از سیستم و موضوعات معیشتی است. معتقدم در موضوع معیشت عدالتی برقرار نشده است. معلمان زحمات بسیاری می‌کشند و باید حق آنان به‌درستی داده شود.

این معلم می‌گوید: به طور مثال در دوران کرونا معلمان خارج از حیطه معلمی به آموزش‌وپرورش خدمت کرده‌اند اما اکنون مشکل امتیاز و موضوعات معیشتی برای ما بسیار قابل رویت است. لذا ضروری است در مناطق دورافتاده و محروم عدالت آموزشی محقق شود.

ذاکری درباره بارگذاری مدارک در سامانه رتبه‌بندی می‌گوید: در روزهای اول به دلیل اشکال و اختلال در اینترنت به سایت دسترسی نداشتیم. البته در برخی از مناطق دورافتاده دکل اینترنت هم وجود ندارد که بتوان مدارک را بارگذاری کرد با این وجود معلمان تلاش می‌کنند تا بتوانند حق خود را بگیرند. حدود چهار روز پیش کتاب‌هایی را که نوشته بودم در سایت بارگذاری کردم اما متاسفانه فایل بارگذاری نمی‌شد. به ما در گروه اعلام شد که سایت هک شده است اما در نهایت توانستم فایل‌های خود را بارگذاری کنم.

او می‌گوید: اطمینان دارم که این بارگذاری مدارک در سامانه رتبه‌بندی بی‌فایده است و تنها سابقه، گواهی‌های ضمن خدمت و مدرک فرهنگیان، در رتبه‌بندی موثر است. اگر به معلمان توجه نشود آنان از سیستم آموزشی خارج می‌شوند و در خارج از بدنه وزارت آموزش‌وپرورش به اهداف خود می‌رسند زیرا عملگراها در هر جایی که به نفع آنان باشد، خدمت می‌کنند. به نظر من اکنون نیازی نبود سیستمی برای رتبه‌بندی در نظر گرفته شود تا معلمان هزینه و وقت خود را برای بارگذاری مدارک صرف کنند زیرا سابقه معلمان برای مجموعه آموزش‌وپرورش مشخص است.

این معلم باسابقه گفت: خدا را شکر می‌کنیم با وجود کم‌لطفی‌ها اما باز هم بعد از سال‌ها بحث رتبه‌بندی درست شد. مسئولان باید به‌سرعت این موضوع را عملیاتی کنند تا معلمان نیز با افزایش حقوق بتوانند زندگی و معیشت خود را بگذرانند.

او می‌گوید: توقعی از وزارت آموزش‌وپرورش نداریم اما آنچه مهم است تحقق عدالت آموزشی است. در ابتدا باید معیشت معلمان اصلاح و سپس بحث کیفیت‌بخشی برای معلمان در نظر گرفته شود. در رتبه‌بندی معلمان به مدارس چندپایه توجه نشده است. لازم است در رتبه‌بندی این امر در نظر گرفته شود زیرا به افزایش انگیزه معلمان چندپایه کمک می‌کند.

ذاکری همچنین اضافه می‌کند: ضروری است مشخص شود که بحث بارگذاری مدارک و هیات‌های ممیزه برای سال‌های بعد نیز وجود دارد؟ پیش‌بینی شرایط برای سال‌های بعد نیز اهمیت دارد که باید به معلمان اعلام شود. البته می‌دانیم یکی از اولویت‌های دولت‌ها باید توجه به فرهنگیان باشد و در همین راستا رتبه‌بندی معلمان اجرا می‌شود. موضوع رتبه‌بندی معلمان باید منجر به ارتقای کیفیت آموزش نیز شود.

مشقات بارگذاری مدارک در سامانه رتبه‌بندی معلمان
سیف‌الله آجورلو، معلم متعهد آموزشگاه دارالتوحید روستای گل‌زمین در ۱۵۰ کیلومتری قزوین است که با وجود ۳۳ سال سابقه کاری شوق معلمی او را هر روز راهی کلاس درس می‌کند. این معلم فداکار در تمام ۳۳ سال سابقه خود به صورت دو شیفت در مدرسه حضور پیدا کرده که ۲۹ سال را هم در شیفت دوم رایگان تدریس کرده و حق‌الزحمه‌ای دریافت نکرده است.

آجورلو هدف خود از این اقدام خداپسندانه و جهادی را خدمت به دانش‌آموزان روستا می‌داند که از امکانات زیادی بهره‌مند نیستند. اکنون که کلاس‌ها به صورت مجازی اداره می‌شود و دانش‌آموزان این روستا به دلیل نداشتن اینترنت باید از تحصیل جا بمانند، این معلم فداکار تصمیم گرفته کلاس‌های خود را در شیفت‌های بعدازظهر هم برگزار کند و بابت آن هیچ مزد و حقوقی دریافت نمی‌کند.

او درباره رتبه‌بندی که یکی از موضوعات انگیزشی کار معلمان است به خبرآنلاین می‌گوید: من در یک روستای دورافتاده مشغول تدریس به دانش‌آموزان هستم. در روستا اینترنت نداریم و باید برای بارگذاری مدارک رتبه‌بندی در سامانه مورد نظر به بالای کوه برویم. من تاکنون نتوانستم مدارک خود را در سامانه بارگذاری کنم.

این معلم باسابقه می‌افزاید: ۳۴ سال سابقه تدریس دارم. باید از کجا مدارک دهه ۷۰ یا ۸۰ خود را پیدا و در سامانه بارگذاری کنم؟

او با اشاره به استرس همکاران فرهنگی برای بارگذاری مدارکشان در سامانه رتبه‌بندی تاکید می‌کند: آموزش‌وپرورش می‌توانست از این بهتر درباره رتبه‌بندی تصمیم بگیرد تا معلمان به آرامش برسند و شهریورماه آنان خراب نشود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

آخرین اخبار
پربازدیدترین‌ها
برچسب‌های پربازدید