شروع فاز اول بالینی واکسن ایرانی نانویی کرونا تا پایان تابستان

سعید سرکار روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا در خصوص کمک شرکت های نانویی در دوران کرونا افزود: شرکت های نانویی نقش خود را در دوران شیوع کرونا در کشور از چندین منظر به خوبی ایفا کردند، در گام اول تولید محلول های ضد عفونی کننده نانویی به جای محلول های ضدعفونی کننده الکلی در کشور بود.

وی بیان کرد: محلول های ضدعفونی کننده تولید شده با مواد نانویی، قابلیت ضدعفونی کنندگی بسیار بالایی داشته و مضرات مواد الکلی از قبیل خشکی دست و حساسیت را ندارد.

سرکار اظهار داشت: در مقطعی که کشور با کمبود الکل برای تولید موادضدعفونی کننده مواجه شده بود، برخی از شرکت های نانویی موفق شدند تاییدیه های لازم را از وزارت بهداشت برای تولید ضدعفونی کننده هایی با نانو مواد از قبیل نانو نقره دریافت کنند.

وی گفت: در این راستا بیش از ۶ شرکت دانش بنیان نانو مشغول تولید محصولات ضد عفونی نانو با ظرفیت بیش از ۲۰۰ تن در روز در ایران هستند و این ظرفیت به همت این شرکت ها در حال تغییر است.

سرکار ادامه داد: مواد ضدعفونی کننده نانویی نیاز کشور را در آن برهه رفع کرد و مانع افزایش قیمت شد و حتی علاوه بر تامین نیاز داخل  این مواد به کشورهای پاکستان، عراق و کشورهای همسایه صادر شده است.

دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری نانو گفت: همزمان شرکت های نانویی در دوران کرونا روی ماسک های نانویی برای مقابله با کرونا نیز کار کردند. به همت چند شرکت فعال نانویی، در ماه های ابتدایی شروع کرونا در کشور تولید ماسک های نانویی، به صورت فوق العاده افزایش یافت.

وی تصریح کرد: زمانی بود که کادر درمان بسیاری از کشورهای پیشرفته از قبیل آمریکا و انگلیس و حتی ژاپن برای محافظت از خود در کمبود و مضیقه بودند، اما ما توانستیم با همت شرکت های دانش بنیان ماسک نانویی ان ۹۵ را با قابلیت بالا تامین کنیم و کادر درمانی کمبود ماسک را حس نکرد و به اندازه کافی تامین شد.

سرکار ادامه داد: بعد از این فعالیت ها، دستگاه ار دی اس اس برای تشخیص کرونا به همت یک شرکت دانش بنیان نانویی در یک بازه زمانی کوتاه طراحی و ساخته شد. این دستگاه قادر به تشخیص ویروس کرونا است و توانست تایید وزارت بهداشت را اخذ کند.

وی یادآور شد: همچنین کارایی این دستگاه در کشورهای فیلیپین، اتریش و عراق آزمایش شد و فراتر از تست پی سی آر تشخیص ویروس کرونا اعلام و تایید شده است.

دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری نانو با اشاره به اینکه همه دستاوردهای فعالان نانو در دوران پاندمی کرونا نتیجه فعالیت نانویی کشور در سال های گذشته است، یادآور شد: گام بعدی شرکت های فعال نانو در دوران کرونا، تولید واکسن برای مقابله با کرونا است. در حال حاضر یک تیم بسیار قوی روی واکسن کرونا، واکسن مشابه فایزر آمریکا مبتنی بر mRNA کار می کنند که سیستم ارسال mRNA  به داخل سلول با تکنولوژی نانو لیپوزوم در حال انجام است و حامل این واکسن نانویی است.

وی گفت: متخصصان ما توانستند ماده اولیه این واکسن را در تابستان ۱۳۹۹ تولید کنند و تست‌های حیوانی را انجام دهند. در حال حاضر تست های حیوانی این واکسن روی میمون در حال انجام است.

سرکار اظهار داشت: فناوری mRNA فناوری جدیدی است که جذابیت‌های قابل توجهی دارد. این فناوری اولین فناوری بود که به واسطه آن اولین کارآزمایی بالینی به خوبی طی و منجر به تولید واکسن کرونا شد.

وی  با بیان اینکه شرکت آمریکایی ۴۲ روز زمان برد که این واکسن را تحویل مؤسسه ملی سلامت آمریکا (NIH) دهد و ۲۰ روز بعد از آن به اولین فرد (تست انسانی) تزریق شد، گفت: استفاده از این فناوری در دنیا جدید نیست و ۲۵سال است در موارد مختلف در حال پژوهش است. پیش از اینکه از این فناوری برای تولید واکسن در حوزه کرونا استفاده شود، محققان این شرکت دانش بنیان با این روش تحقیقات خود را روی  سرطان در پیش گرفته بودند که با شروع کرونا با توجه به وجود زیر ساخت ها، از این فناوری در تولید واکسن کرونا استفاده کردند.

دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری نانو با تاکید بر اینکه متخصصان ما در شرکت درمان گستر رناپ با همکاری آریوژن در حال کار هستند، ادامه داد: این واکسن اکنون در مرحله  تست چالش میمون قرار دارد و امید است تا پایان تابستان بتوانیم فاز اول بالینی این واکسن را شروع کنیم و ایران نیز هم سطح کشورهای پیشرفته صاحب این مجموعه قرار گیرد. 

آموزش

آخرین اخبار

آخرین اخبار

برچسب‌های پربازدید

 

وبگردی