توکیو 2020 با یاد و خاطره ناگانو 1998

سپهر ستاری: باز هم ژاپن، باز هم مشعل و باز هم بازی‌های المپیک! سرزمینی که تاکنون 4 بار میزیانی این تورنمنت مهم را بر عهده داشته و هر سال تلاش کرده شکوه‌مندانه‌تر از قبل در یاد و خاطره‌ها باقی بماند. رقابتی که هنوز هم آثار مثبت آخرین حضورش در «سرزمین آفتاب تابان» یعنی «ناگانو 1998»، به وضوح قابل مشاهده است. بازی‌های المپیک زمستانی «ناگانو» از 7 تا 22 فوریه سال 1998 برگزار شد و به این شهر فرصت داد تا به عنوان یک مقصد پیشرو در زمینه ورزش‌های زمستانی خودش را مطرح کند.

آینده‌نگری و توجه ویژه به زیرساخت‌ها

آن دوره از مسابقات به شکلی برگزار شد تا تاثیرات زیست محیطی به حداقل برسد. ضمن اینکه آموزش و رعایت قوانین مربوط به حیات وحش نیز در دستور کار قرار گرفت. در همین دوره بود که مردم «ناگانو» ارتقای مراکز اسکی این شهر و از همه مهم‌تر، بهبود و بازسازی زیرساخت‌های حمل‌ونقل را به تماشا نشستند. یازده مکان از 14 مکانی که برای المپیک مورد استفاده قرار گرفت؛ همچنان در شرایط بسیار مناسبی به سر می‌برند و سالانه میزبان ده‌ها هزار نفر از جمله ورزشکاران ژاپنی هستند. نکته خیره‌کننده دیگر در خصوص «ناگانو 1998» به 1032 آپارتمان در دهکده المپیک آن دوره از رقابت‌ها برمی‌گردد که اکنون با ترکیبی از خانه‌های خصوصی و اجتماعی، به افراد مسن واگذار شده است.

بی‌دلیل نیست که نظرات مردم محلی از برگزاری بازی‌های زمستانی ناگانو در سال 1998 همچنان مثبت است. اخیرا یک نظرسنجی نشان داده 89 درصد از ساکنان ناگانو احساس می‌کنند برگزاری مسابقات، ارزش تمام هزینه‌ها و سختی‌های میزبانی از این رقابت‌ها را داشته و به همین دلیل نیز خواستار میزبانی بیشتر رقابت‌های بین‌المللی در شهرهای مختلف ژاپن شده‌اند. جالب اینکه شهروندان ناگانو، طی سالیان اخیر با برگزاری رویدادهای سالانه همانند «جشنواره فانوس‌های شهر» و «ماراتن یادبود المپیک ناگانو»، یاد خاطره آن دوره از رقابت‌ها را زنده نگه داشته‌اند.

بازی‌های زمستانی المپیک ناگانو با درآمدزایی قابل توجهی در حدود 47 میلیارد ین ژاپن، فرصتی فوق‌العاده برای توسعه ورزش‌های زمستانی در این کشور را نیز فراهم نمود. انجمن ناگانو برای ارتقا جنبش المپیک (NAPOM) بلافاصله پس از این مسابقات تشکیل شد و از آن زمان تاکنون طی 23 سال فعالیت، بیش از 300 تورنمنت داخلی و بین‌المللی در ناگانو و نزدیک به 100 رقابت بین‌المللی را در کل کشور ژاپن از نظر مالی پشتیبانی کرده است. این سازمان خصوصی و غیرانتفاعی، مبلغ 1.32 میلیارد ین از درآمد آن دوره از مسابقات را صرف توسعه و آموزش ورزشکاران تازه‌کار ورزش‌های زمستانی نمود تا ورزشکاران آماتور بتوانند از امکانات پیشرفته شهر ناگانو به خوبی بهره جویند. یک برنامه‌ریزی حساب‌شده و دقیق که منتج به ظهور چندین ورزشکار در سطح ملی ژاپن برای حضور در المپیک زمستانی 2010 ونکوور شد.

 تعامل محلی پایدار

بیش از 32 هزار نفر از افراد 16 تا 83 ساله، در آن دوره از رقابت‌ها به صورت داوطلبانه در جریان برگزاری مسابقات به مسئولان اجرایی کمک کردند. نکته قابل توجه اما اینجاست که رهبری اکثر گروه‌های مختلف داوطلبان به عهده همین افراد سپره شد تا پروژه تغییر دیدگاه «کار داوطلبانه» در ژاپن کلید بخورد. بسیاری از این گروه‌ها هنوز هم از مهارت و دانشی که المپیک 1998 ناگانو کسب کردند، بهره می‌برند.

داوطلبان هم‌چنین در موفقیت کمپ «Snowlets» هم نقش داشتند؛ یک گردهمایی بین‌المللی جوانان که توسط کمیته بین‌المللی المپیک برگزار شد. این کمپ که مضمون آن «همبستگی جهانی» بود، پیامی رسا در راستای ارتقاع ورزش‌های زمستانی، جنبش المپیک و صلح جهانی به تمام کشورهای کره خاکی ارسال نمود. 217 جوان بین سنین 15 تا 20 سال از 51 کمیته المپیک، در این گردهمایی شرکت داشتند.

حفاظت از محیط زیست

در المپیک ناگانو یک گروه ویژه برای بررسی فاکتورهای محیط زیستی مرتبط با انتخاب محل‌های برگزاری تشکیل شد؛ وظیفه این گروه کاهش تاثیرات تمام مسابقات اسکی آلپاین در سایت‌های موجود بود. ضمن اینکه این گروه مطالعاتی هم برای بررسی تاثیرات جاده‌سازی‌ها برای رفت‌وآمد کاروان‌های المپیکی بر گیاهان محلی، زیستگاه‌ها و از آب خالص و چشم‌اندازهای طبیعی انجام داد که همچنان از سوی مقامات مورد استفاده قرار می‌گیرد.

همچنین به عنوان بخشی از برنامه یادبود، 70 هزار نهال بومی در سراسر نقاط برگزاری مسابقات کاشته شد تا به این ترتیب اقدام به قطع 11 هزار درخت در جریان ساخت استادیوم‌های محل برگزاری مسابقات، به شکل قابل توجهی جبران شود.

ارتقای زیرساخت‌ها

بهبود وضعیت جاده‌ها و ارتقاع تکنولوژی مورد استفاده در خطوط ریلی در داخل و اطراف ناگانو پیش از شروع بازی‌های المپیک زمستانی، دسترسی و جذابیت بهتری به پیست‌های اسکی زمستانی داد. گسترش خط آهن «هوکوریک شینکانسن» به ناگانو نیز، فاصله زمانی سفر از این شهر به توکیو را نصف کرد. دو ایستگاه اصلی راه‌آهن ناگانو هم در جریان ارتقا زیرساخت‌ها برای میزبانی بهتر از رقابت‌ها، در کنار گسترش شبکه جاده‌ای، توسعه و بهبود یافتند. مزایای این تحولات برای مردم این منطقه بیش از 23 سال است که ادامه دارد.

نویسنده: کن آدامز

مترجم: سپهر ستاری

258 41

دسته‌بندی نشده

آخرین اخبار

آخرین اخبار

برچسب‌های پربازدید

 

وبگردی