تغییر دهک بندی خانوارها برای دادن یارانه نقدی / برنامه دولت چیست؟

به گزارش ساناپرس؛ سخنگوی دولت با بیان اینکه هرگز دولت هیچ جایی نگفته است که کالابرگ ظرف دوماه اجرایی می‌شود، عنوان کرد: قانون دولت را به اجرای کالابرگ الکترونیک مکلف کرده‌ ‌و دولت هم اعلام کرد که زیرساخت‌های این کار را آماده می‌کند، اما تا زمانی که زیرساخت‌ها فراهم شود یارانه را به‌صورت نقدی واریز می‌کند.

وی بیان کرد: دولت به‌سبب شوک افزایش قیمتی یارانه دو ماه را یک جا واریز کرد و برنامه دولت هم همین بود که بعد از دو ماه، یارانه را به‌صورت ماهانه واریز کند.

بهادری‌جهرمی با اشاره به اینکه می‌گویند بنا بود 11درصد قیمت‌ها تغییر کنند، اظهار داشت: اقتصاددانان در تحلیل شوک تورمی این موضوع بین هفت تا 11درصد تحلیل می‌کردند که تورم ایجاد کند نه اینکه قیمت‌ها 11درصد افزایش پیدا کند، چون تورم این حوزه فقط در حوزه خوراکی است، یعنی افزایش قیمت اقلام خوراکی بیشتر شده و این سیاست نباید تأثیری بر سایر اقلام داشته باشد.

وی با بیان اینکه هدف، شعار و گفتمان دولت بازگشت به شعارهای اصلی انقلاب است، افزود: دولت مردمی و عدالت‌محور می‌خواهد که به شعارهای اصلی انقلاب برگردد.

سخنگوی دولت عنوان کرد: دستاوردهای دولت در طول یک سال اخیر با همراهی مردم در بازگشت به شعارهای اصلی انقلاب شگرف بوده و دیوارهای بین دولت و مردم برداشته شده‌است.

وی بیان کرد: 31 سفر استانی در یک سال و 31 سفر استانی در طول یک روز تنها بخش کوچکی از نمود و تبلور بازگشت دولت به مردم است.

بهادری‌جهرمی با اشاره به اینکه دولت خود را متعلق به مردم می‌داند، سند تحولش را نوشته و به‌صورت عمومی منتشر می‌کند، گفت: دولت می‌گوید من متعلق به مردم بوده و چیز محرمانه‌ای از مردم ندارم‌.ما در اقتصاد و فرهنگ به‌سمت مردم برگشته‌ایم، نمی‌گویم به حالت آرمانی رسیده‌ایم، اما مسیر را تغییر داده‌ایم. دولت در عرصه سیاست و رسانه هم به مردم برگشته و شعار نه شرقی و نه غربی شعار انقلاب، مبنای حرکت دولت است.

وی با اشاره به سیاست خارجی کشور افزود: ما امروز خودمان را به یک گوشه دنیا گره نزده و به‌صورت کاریکاتوری مباحث کشور را پیگیری نمی‌کنیم.ما همه مسائل مردم را شرطی یک حوزه نکرده و بازار، زندگی و کسب‌وکار را معطل یک گوشه نمی‌کنیم. کشور ظرفیت‌های زیادی دارد و باید از ظرفیت‌ها کشورهای مختلف جهانی نیز استفاده کرد؛ امروز نتیجه این نگاه در حال نشان‌دادن خودش است و تراز تجاری ما مثبت شده‌است.

بهادری جهرمی گفت: صادرات کشور امروز بیشتر از واردات است؛ مشکل بیکاری را باید با ایجاد شغل رفع کرد، ایجاد شغل با رشد و توسعه اقتصادی ایجاد می‌شود.

سخنگوی دولت با بیان اینکه میانگین رشد اقتصادی یک سال گذشته قریب به پنج است و این یعنی ما وعده نمی‌دهیم، تصریح کرد: دستاورد دولت و محقق شده‌است، چون بازگشت به درون شده و به ظرفیت‌های داخلی نگاه داریم.

بهادری‌جهرمی با اشاره به اینکه وقتی رشد اقتصادی به پنج رسیده یعنی چرخ اقتصادی آرام‌آرام شروع به چرخیدن کرده‌ است، اظهار داشت: طبق آمار رسمی سامانه اشتغال وزرات کار و آمار بیمه‌شدگان در طول یک سال گذشته بیش از 900هزار شغل ایجاد شده‌ است.

وی افزود: وعده ایجاد یک میلیون شغل در سال در سال اول فعالیت دولت محقق شده است، اطلس ملی اشتغال ایجاد شده و سهم حوزه‌های فرهنگی، صنعتی و گردشگری و آمار کسانی که مشغول به‌کار شده‌اند مشخص است.

سخنگوی دولت با بیان اینکه بخش‌های مختلف کشور امروز دور هم جمع شده‌اند و چراغ راه همه رهنمودهای مقام معظم رهبری است، عنوان کرد: این بدان معنا نیست که ایشان یک مسیری را نشان دهند و دولت و مجلس مسیر دیگری را بروند.

وی با اشاره به اینکه ما راهی جز موفقیت نداریم، بیان کرد: البته به نظرم نتیجه‌ای جز موفقیت هم حاصل نمی‌شود و با این مسیری که همه مسئولان در سطوح مختلف در پیش گرفتند نتیجه‌ای جز موفقیت نخواهد شد، مسئله در میزان و کم‌وکیف موفقیت است.

بهادری‌جهرمی با بیان اینکه ما نمی‌گوییم الان شرایط خوب است، تورم ما 42درصد است، گفت: ما می‌گوییم مسیر به ریل اصلی خود برگشته و موتور خلق تورم خاموش شده‌ است.

سخنگوی دولت با اشاره به اینکه شیب صعودی تورم را کنترل کردیم، تصریح کرد: تورمی که کم‌کم شروع و تا حدود 60 درصد رسیده بود و روند صعودی داشت در شهریور سال گذشته روند نزولی پیدا کرد و به 42درصد رسیده است. تورم 42درصد خوب نیست، گرانی وجود دارد، می‌دانیم هر جا برویم مردم از گرانی می‌نالند، اما مسیر تورم نزولی و جهت حرکت مثبت است.

وی با بیان اینکه برخی از نگاه‌ها از فساد همدیگر حمایت می‌کنند و برخی جناح‌ها و برخی نگاه‌ها وقتی فاسد هم هستند پشت هم قرار دارند و همدیگر را حمایت و فساد همدیگر را لاپوشانی می‌کنند، افزود: این افراد برای فساد همدیگر سینه چاک می‌کنند که کسی نتواند جلوی فساد آن‌ها را بگیرد. گاهی ما نه‌تنها از آدم سالمی که خوب کار می‌کند حمایت نکرده بلکه حتی از خطای کوچک انسانی او هم چشم‌پوشی نمی‌کنیم.

تغییر دهک بندی خانوارها برای دادن یارانه نقدی در راه است؟
سامانه جدید «حمایت» وزارت رفاه فعال شد، سرپرستان خانوار می‌توانند دهک اقتصادی خانوار و توضیحات در مورد علت دریافت یا عدم دریافت یارانه را به همراه اسامی اعضای خانوار خود مشاهده کنند.

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره سامانه جدید درخواست بازبینی دهک بندی خانوارها اعلام کرد: سامانه جدید «حمایت» که با نشانی اینترنتی http://hemayat.mcls.gov.ir فعال است، سرپرست هر خانوار می‌تواند دهک اقتصادی خانوار و توضیحات در خصوص علت دریافت یا عدم دریافت یارانه را به همراه اسامی اعضای خانوار خود مشاهده کند.

همچنین امکان مشاهده اطلاعات شناسنامه اقتصادی خانوار در سه بخش اطلاعات خرید از کارت بانکی، اطلاعات خودرو و اطلاعات درآمد به صورت تفکیک شده و مجزا فراهم شده و کاربرانی که درخواست بررسی مجدد این اطلاعات را دارند می توانند درخواست خود را در مراحل مجزا و بصورت تفکیک شده ثبت کنند.

از دیگر امکانات این سامانه ارائه توضیحات شفاف و تکمیلی در مراحل مختلف در خصوص مأخذ داده ها و علت ایرادات احتمالی از دید کاربر، پیش بینی امکان ثبت وضعیت های خاص نظیر بیماران خاص یا معلولان گرامی در بخش ثبت درخواست بررسی است و البته استانداردهای امنیتی برای حفظ حریم شخصی و محرمانه ماندن اطلاعات کاربران نیز به طور کامل رعایت شده است.

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در ادامه این اطلاعیه از هموطنانی که قبلا درخواست بررسی مجدد دهک بندی خانوار خود را ثبت نموده اند، دعوت کرده است برای مشاهده نتایج بررسی‌ها براساس اطلاعات به روزرسانی شده شناسنامه اقتصادی خانوار به نشانی اینترنتی hemayat.mcls.gov.ir مراجعه نمایند.

با این توضیح که برای خدمت رسانی بهتر سرپرستان خانواری که رقم آخر کد ملی آنها عدد زوج است در روزهای زوج و سرپرستان خانواری که رقم آخر کد ملی آنها عدد فرد است، در روزهای فرد می توانند به این وبگاه مراجعه نمایند.

سایر هموطنان نیز از روز شنبه پنجم شهریور می توانند بدون محدودیت زمانی برای مشاهده اطلاعات دهک، شناسنامه اقتصادی و ثبت درخواست بررسی به سامانه حمایت مراجعه نمایند.

سامانه ای که قبلا فعال بود صرفا قابلیت دریافت یک درخواست بازبینی کلی به شناسنامه اقتصادی خانوار بدون ارجاع به زیربخش مورد نظر را داشت، در حالی که در سامانه‌ی جدید حمایت افراد می توانند اعتراض خود را به تک تک بخش‌های داده‌ای مانند اطلاعات خودرو، اطلاعات تراکنش‌های بانکی به صورت مجزا ثبت و درخواست بازبینی دهند که این مهم کمک خواهد کرد تا فرآیند رسیدگی و تصمیم‌گیری دقیق‌تر انجام شود.

مطالب مرتبط
وبگردی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

آخرین اخبار
پربازدیدترین‌ها
وبگردی
برچسب‌های پربازدید