حقوق بازنشستگان به ایستگاه پایانی نزدیک شد / افزایش حقوق چقدر؟

به گزارش ساناپرس؛ سازمان اداری و استخدامی کشور پیشنهاد افزایش حقوق و مستمری کارمندان و بازنشستگان را ارائه کرده است.

افزایش حقوق بازنشستگان به نظر می رسد به ایستگاه پایانی رسیده است. قرار است در نشستی توسط سرپرست وزارت کار جزئیات آن اعلام شود. هرچند هنوز معلوم نیست که آیا حقوق بازنشستگان قرار است ۳۸ درصد اضافه شود یا فرمول متفاوتی اعمال خواهد شد. شواهد نشان می دهد تصمیم برای افزایش تقریبا قطعی است اما اینکه به چه میزان باشد امروز یا فردا معلوم می شود.

داستان تورم و کوچک شدن سفره معیشتی خانوار به نظر می‌رسد به جایی رسیده که شاید حقوق کارمندان و بازنشستگان لشگری و کشوری امسال دوباره افزایش پیدا کند.

آخرین گزارش مرکز آمار از وضعیت تورم نشان می‌دهد که نرخ تورم سالانه تیر ماه امسال برای خانوارهای کشور به ۴۰٫۵ درصد رسیده است که نسبت به ماه قبل (خرداد ۱۴۰۰)، ۱٫۱ درصد افزایش دارد.

در این میان، نرخ تورم نقطه‌ای نیز در تیر ماه ۱۴۰۱ به عدد ۵۴ درصد رسیده که این عدد در مقایسه با ماه قبل ۱٫۵ واحد درصد افزایش یافته است. نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات نیز با افزایش ۴٫۴ واحد درصدی به ۸۶ درصد و گروه «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» با افزایش ۰٫۱ واحد درصدی به ۳۶٫۹ درصد رسیده است.

به همین منظور سازمان اداری و استخدامی کشور با اشاره به ارائه پیشنهاد افزایش حقوق و مستمری کارمندان و بازنشستگان در قالب یک الگوی جدید به هیات دولت، اعلام کرد: این پیشنهاد با هدف بهبود و کمک به معیشت کارمندان، بازنشستگان کشوری، لشگری و ارتقای قدرت خرید، ارائه شده است.

سازمان اداری و استخدامی کشور اعلام کرد: پیشنهاد افزایش حقوق و مستمری کارمندان و بازنشستگان، توسط این سازمان مشترک با سازمان برنامه و بودجه کشور به دولت ارائه شده است و در روز‌های آینده روال قانونی تأیید آن طی خواهد شد.

عادلانه سازی پرداخت‌ها، افزایش قدرت خرید و همچنین کمک به حفظ بنیان خانواده در راستای قانون جوانی جمعیت کشور، از اهداف این پیشنهاد عنوان شده‌است.

الگوی جدید پیشنهادی، این‌گونه است که معادل ریالی امتیازاتی که برای کارمندان مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری و قانون نظام هماهنگ پرداخت کارکنان دولت با عنوان متناسب‌سازی حقوق به صورت ثابت در احکام کارگزینی در نظر گرفته می‌شود، به حقوق افزوده خواهد شد. بازنشستگان، وظیفه‌بگیران و مشترکان صندوق‌های بازنشستگی کشوری و لشکری و سایر صندوق‌های بازنشستگی وابسته به دستگاه‌های اجرایی مطابق با جزء ۲ بند الف تبصره ۱۲ قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کشور، مشمول این افزایش حقوق خواهندبود. همچنین در راستای اجرای ماده ۱۶ قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، مطابق این پیشنهاد کمک هزینه اولاد و حق عائله‌مندی تمامی گروه‌های مختلف حقوق‌بگیر در دستگاه‌هایی که در ماده ۲۹ قانون برنامه پنج‌ساله ششم توسعه مطرح شده و همچنین نیرو‌های مسلح، وزارت اطلاعات، سازمان انرژی اتمی (به استثنای مشمولان قانون کار) از قبیل کارکنان کشوری و لشکری، اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی و پژوهشی و قضات افزایش خواهد یافت.

فشار مجلس به دولت
در این میان، روز یک شنبه در مجلس نیز برخی از نمایندگان نسبت به وضعیت بازنشستگان لشکری و کشوری انتقاد کردند. در همین رابطه، محمد وحیدی، عضو کمیسیون آموزش مجلس در نشست علنی مجلس عنوان کرد: افزایش ۱۰ درصدی برای حقوق بازنشستگان شاغل از کارکنان لشگری و کشوری شرایط سختی را برای آن‌ها در کشور ایجاد کرده است.

علی بابایی‌کارنامی، رییس فراکسیون کارگری مجلس نیز در صحن علنی مجلس طی یک تذکر شفاهی خطاب به دولت گفت: علاوه بر اینکه باید به وضعیت کارگران توجه ویژه‌ای داشته باشد، باید برای افزایش حقوق بازنشستگان در حوزه‌های کشوری و لشگری که برای ما بسیار مهم هستند تصمیم بگیرد. همچنین رئیس سازمان برنامه و بودجه نیز باید نسبت به دولت گذشته در خصوص وضعیت بازنشستگان لشگری و کشوری و همه مزد بگیران دولت مهربان‌تر عمل کند.

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

  • ناشناس
    1401-05-25 11:56 ق.ظ

    سلام خدمت مسئولا ن تامین اجتماعی چندین سال در پی عدالت از طرف مسئولین هستیم ولی دریغ از عدالت این را شما مسئولین بدانید باز نشستگان از کار بازنشسته شده اند از زندگی که باز نشسته نشده اند. ۶ ماه از سال هم گذشت چرا فقط حرف و عمل هیچ ؟هر دولتی روی کار امد نمی دانم نسبت به حقوق مستمزی بگیران تامین اجتماعی بی مهری می کنند قانون را قانون گذار می گذارد درست و از روی عدالت نیست ما چه کنیم اصلاحش کنید تورم وگرانی برای تمام گروهاست مابخیل نیستیم ولی کارگری که ۳۰ سال وبیشتر کار کرده عمر وجوانی را گذاشته وبا خطرات زیاد تعطیلی که اصلا نداشیم ایا نباید از حقوق معقول نسبت به گرانی وتورم برخوردارباشیم چرا ؟مستمری بگیران چون حقوقشان خیلی پائین هست نتوانستند فرزندانشان ازدواج کنند یا با عروس وداماد نوه شرمنده خانواده هستند دولت ومسئولان اینقدر نسبت به این قشر بی مهری می کنند ولی فرهنگیان یک ماه قبل عید ویک ماه بعد عید وسه ماه تابستان وگرما وسرما کرونا باران وبرف وخلاصه دائم التعطیل ولی هم از طرف دولت وهم از طرف مجلس دائم مورد حمایت هستند ما نمی گوئیم چرا بخیل هم نیستیم اما گرانی وتورم برای همه است فکر می کنیم این یک توطئه هست این طور عمل می کنند ؟دیگر چراطبق سنوات حقوق را نمی دهید فردی که ۳۰ سال یا بیشتر عمر خود را گذاشته و کار کرده چرا فقط طبق ۲ سال اخر کار حساب می کنید این عدالت نیست این جفا است این نقشه وتوطئه کیست که حداقل بگیر۵۷/حقوقش اضافه شود با ۱۲ سال تقریبا ۱۲ ملیون ولی کسی که ۳۰ سال یا بیشتر کار کرده ۷ ملیون ایا این عدالت است باید به مستمری هم ۵۷/ اضافه کنند فقط حرف از عدالت زدن نباشد عمل باید کنید .مستمری بگیر با حقوق بخور ونمیر هیچ دریافتی یا مناسبتی دیگر ندارد وشرکت شستا با کار ماطی ۳۰سال یا بیشتر شرکت شستا شد خواهش می کنم سهام این شرکت را بین این عزیزان تقسیم کنید

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

آخرین اخبار
پربازدیدترین‌ها
برچسب‌های پربازدید