تولید برق از نوک انگشتان عرق کرده

به گزارش روز پنجشنبه گروه دانشگاه و آموزش ایرنا از روزنامه دیلی میل، به زودی می توان با استفاده از این نوار نازک، گوشی تلفن همراه خود را با نوک انگشتان دست عرق‌ کرده‌ شارژ کرد. این نوار کوچک و انعطاف‌پذیر قادر به اتصال به انگشت است و با جذب رطوبت عرق دست آن را به برق ذخیره شده تبدیل می‌کند.

انگشتان دست بیش از سایر نقاط بدن دارای غدد عرق است. محققان دانشگاه «کالیفرنیا» در آمریکا که این نوار باریک را ابداع کرده اند، می گویند: اگر هر یک از این نوارها به یکی از ۱۰ انگشت دست متصل شوند، پس از ۱۰ ساعت برق مورد نیاز برای یک روز یا معادل ۴۰۰ میلی ژول تامین می‌کند.

این دستگاه مجهز به الکترودها یا هادی‌ های الکتریکی است که از کف کربن ساخته شده و هرگونه عرق دست را جذب می‌ کنند. آنزیم‌ های موجود در الکترود باعث ایجاد واکنش شیمیایی بین مولکول‌ های عرق، لاکتات و اکسیژن شده و سبب می‌شوند تا برق تولید شود.

اندازه این دستگاه تقریبا یک سانتی‌ متر مربع است. مواد آن انعطاف‌ پذیر است و نگرانی‌ بابت سفت و سخت بودن یا احساس عجیب بودن در مورد آن وجود ندارد و می‌توان آن را برای مدت زمان طولانی پوشید.

محققان متوجه شدند که استفاده از این دستگاه برای ۱۰ ساعت باعث تولید حدود ۴۰۰ میلی ژول برق می شود و این میزان تنها از نوک یک انگشت به دست می آید اما بستن این نوار روی سایر انگشتان دست، ۱۰ برابر انرژی بیشتر تولید می کند.

بیشتر دستگاه های پوشیدنی که نیرو تولید می کنند، به افرادی نیاز دارند که ورزش های شدیدی انجام دهند یا به منابع خارجی نیرو مانند نور خورشید یا تغییرات زیاد دما وابسته هستند. اما این نوار جدید می تواند حتی در یک حالت کاملا بی تحرک، خوابیده و یا نشسته با استفاده از یک سیستم غیرفعال از رطوبت موجود در نوک انگشتان دست برق تولید کند.  

این موضوع به این دلیل است که نوک انگشتان خیس ترین قسمت بدن است؛ بنابراین به لطف یک ماده اسفنجی هوشمند، می توان این رطوبت را توسط هادی ها جمع آوری و پردازش کرد.

آموزش

آخرین اخبار