کنکوری‌های ۱۴۰۲ به جای تست‌زنی بر عمق دروس تمرکز کنند

به گزارش ایرنا، منصور کبگانیان عصر سه شنبه در حاشیه یکصد و پنجاه و دومین جلسه شورای ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور با بیان اینکه، اعضای ستاد در ابتدای جلسه امروز از ابلاغیه یکی از معاونان وزارت علوم درخصوص عدم امکان تغییر رشته در کارشناسی ارشد ابراز نگرانی کردند، افزود: البته با توضیحات وزیر علوم روشن شد که این ابلاغ یک اشتباه درون سازمانی بوده است و اعلام شد که چنین مسئله ای بصورت مصوبه قطعی وجود نداشته است.

پس از این نشست در محل شورای عالی انقلاب فرهنگی با حضور  دبیر این شورا و وزیر علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد، کبکانیان به داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد اطمینان داد که جای هیچگونه نگرانی نیست و سیاست شورای عالی انقلاب فرهنگی و ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور این است که حداکثر انعطاف پذیری در این حوزه ها وجود داشته باشد.

وی توضیح داد: در طول سالهای گذشته همواره ما شاهد بوده ایم که برخی از افراد از رشته های فنی مهندسی یا علوم پایه وارد رشته های علوم انسانی یا سایر رشته ها شده اند و بسیار هم درخشیده اند.البته قبول داریم که باید ضابطه ای در تغییر رشته حاکم باشد، اما انعطاف در تغییر رشته بین مقطع کارشناسی و مقاطع بالاتر یکی از مزایای نظام آموزش عالی پیشرفته است و در آینده نیز باید زمینه های بین رشته ای تقویت شود.

داوطلبان کنکور ۱۴۰۲ به جای تست بر عمق دروس تمرکز کنند

قائم مقام ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور گفت:خوشبختانه در حال حاضر این نگرانی رفع شده است اما در آینده نیز در صورت لزوم شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار است در سنجش و پذیرش تحصیلات تکمیلی به تدوین سیاست های مربوطه بپردازد.

وی در بخش دیگری با بیان اینکه در جلسه امروز همچنین یک خبر علم و فناوری از پیشرفت کشور اعلام شد اضافه کرد: این گزارش مربوط به جراحی رباتیک از راه دور بود، موضوعی که حدود دو دهه است که در کشورهای صنعتی پیشرفت داشته است و در ایران نیز در دوم تیرماه جاری بر روی حیوان این جراحی انجام شده است.

کبگانیان با تاکید براینکه، این اتفاق خوشایند از دستاوردهای جوانان دانشمند کشورمان محسوب می شود، در عین حال تاکید کرد:البته تا نهایی شدن نتایج و ورود به مرحله پروتوتایپ بخصوص بحث تجاری سازی این فناوری هنوز فاصله داریم.

وی همچنین با بیان اینکه، عمل جراحی رباتیک یک نمونه از همکاری بین رشته ای از جمله مهندسان، پزشکان و  متخصصان سایر رشته ها در کشور است، گفت:این نشان دهنده آن است که هرچقدر بیشتر همگرایی بین این رشته ها بیشتر باشد کشورمان با سرعت مضاعفی پیشرفت خواهد کرد.

قائم مقام ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور با بیان اینکه در نشست امروز ستاد نقشه راهبری نقشه جامع علمی کشور دو موضوع مورد بحث و بررسی قرار گرفت افزود: نخست مصوبه ساماندهی سنجش و پذیرش کشور از ورودی دبیرستان بود که هفته گذشته در شورای انقلاب فرهنگی مطرح و ادامه بحث اصلی آن به نقشه جامع علمی کشور ارجاع داده شده است.

وی بیان کرد:همانطور که پیش از این نیز گزارش شده است تا هفت ماده با اصلاحاتی تصویب شده است که در آینده گزارش مفصل آن ارائه خواهد شد.

کبگانیان با اشاره به وجود تنش شدید موجود در کنکور سراسری و اینکه تمام ۱۲ سال مطالعه و تحصیل یک داوطلب بایستی ت در چهارساعت عرضه و بعد از آن نیز ارزیابی شود، گفت:تا همین مصوباتی که تا ماده هفت داریم به داوطلبان ۱۴۰۲ این نوید را می دهیم که با آرامش و دور از فعالیت های کاسبکارانه برخی موسسات بصورت عمقی مطالب را فرا گیرند. 
وی بیشتر توضیح داد: دانش آموزانی که وارد نیمه دوم دبیرستان شده اند و در سال ۱۴۰۲ قرار است کنکور شرکت کنند توصیه می کنم که از حالا به جای یادگرفتن روش امتحان تستی، با دقت به متون درسی توجه کنند و با نگاه به عمق مطالعه داشته باشند. 
وی گفت: بسیاری از موسسات آموزشی کنکور نگران تعطیلی این موسسات شده اند اما به آنها نیز توصیه می کنیم به جای تمرکز روی فن تست زنی بایستی کمک  درس خوبی برای دانش آموزان باشند.  
قائم مقام ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور اظهار داشت: با ساماندهی نظام سنجش و پذیرش از ۱۴۰۲ یک جوان روستایی که دسترسی به کلاس های تقویتی ندارد، می تواند با مطالعه صحیح و عمیق دروس در یک رقابت عادلانه وارد شود چراکه بجای تمرکز بر تست زنی، عمق یادگیری دانش آموز سنجیده می شود. 
وی همچنین با اشاره به مصوبه اخیر شورا مبنی بر اینکه هر دانش آموز دو بار می تواند در سنجش و کنکور شرکت کند، افزود:طبق این روال هر دانش آموز در هر آزمونی که امتیازات بهتری بدست آورده باشد می تواند انتخاب رشته کند، ضمن اینکه ۶۰ درصد سوابق تحصیلی نیز لحاظ می شود و نتیجه آزمون نیز برای انتخاب رشته بهتر تا دو سال معتبر خواهد بود. 
کبگانیان در عین حال افزود: نه اینکه همه اشکالات کنکور در حال حاضر رفع شده است، اما درصد قابل قبولی آرامش بین داوطلبان برای رقابت ایجاد شده است. 
وی در خصوص ماده هشت که در نشست امروز این شورا مورد بحث و بررسی قرار گرفته است نیز  تصریح کرد: قرار است روی رشته های پزشکی کار شود که البته بیشتر سوالات مطرح شده از قبل از سوی وزیر بهداشت بود که امروز معاون وزیر در جلسه حاضر بودند 
کبگانیان افزود:البته این مطالب را باید در صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی نهایی کنیم و امروز بحث نهایی سازی انجام می شود، اما تصویب اصلی و نهایی در هفته آینده خواهد بود که به جای سه شنبه روز دوشنبه جلسه فوق العاده شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار می شود.  
وی گفت که  وزارت بهداشت نسبت به وارد شدن یک شوک در رشته های پزشکی نگرانی هایی دارد اما طبق اصلاحیه جلسه امروز به وزارت بهداشت تا سال ۱۴۰۲ فرصت داده می شود که در رشته های پزشکی تا ۳۰ درصد ظرفیت را از کارشناسی پذیرش کند، یعنی این تغییر پذیرش به مرور انجام می شود.

کبگانیان تصریح کرد: اگر پذیرش ۳۰ درصدی در سال ۱۴۰۲ محقق شود، افرادی که از دبیرستان می خواهند وارد دانشگاه شوند نسبت به سخت شدن رقابت نگران خواهند بود ولی  ما این مشکل را هم رفع کرده ایم و قرار است  وزارت بهداشت طرح جامع افزایش ظرفیت آموزش پزشکی را آماده و برای تصویب به ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور ارائه کند.

آموزش

آخرین اخبار

آخرین اخبار

برچسب‌های پربازدید

 

وبگردی