رونمایی از پوستر پنجمین جشنواره تلویزیونی مستند

به گزارش خبررگزاری خبرآنلاین، مدیر شبکه مستند  صبح دیروز (سه شنبه، ۲۲ تیر )  از پوستر پنجمین جشنواره تلویزیونی مستند رونمایی کرد. او گفت: در شبکه مستند با مستندسازان درجه یک کشور کار می‌کنیم.

در ابتدای این جلسه با رونمایی از پوستر پنجمین جشنواره تلویزیونی مستند، این رویداد تلویزیونی رسما کار خود را آغاز کرد. پوستر این دوره از جشنواره توسط صابر شیخ رضایی طراحی شده است. 

محسن یزدی، پس از رونمایی پوستر این دوره در سخنانی گفت: «تلویزیون خانه مستند است؛ این صحبت در سخنرانی‌ها و محافل تخصصی، زیاد مطرح می‌شود اما متاسفانه مستند تلویزیونی آن شأنی که باید داشته باشد را ندارد؛ در ایران فضاهای تبلیغاتی و دیده شدن اثر عمدتاً در اختیار مستندهای جشنواره‌ای است که انصافاً هم مستندهای خوب و درجه یکی در این حوزه داریم. متاسفانه مستندهای تلویزیونی به عنوان شکل بی‌کیفیت مستند شناخته می‌شوند. البته گمان می‌کنم نسبت به گذشته اتفاقات بهتری رخ داده و اکنون مستندسازان درجه یک با گرایش‌های مختلف با تلویزیون و شبکه مستند کار می‌کنند.»

او اضافه کرد: «باید دقت داشت که بحث ما اشتراکات با حفظ خط قرمز منافع ملی است. ما اختلاف سلیقه‌ها را کنار گذاشته و اکنون با لیست بلندی از مستندسازان درجه یک کار می‌کنیم که باعث خوشحالی ماست. ما خط قرمز جز منافع ملی نداریم.»

محسن یزدی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: «معتقدم که تلویزیون چه به جهت تولید و چه به جهت پخش، رقیبی ندارد و با فاصله بالاتر از بقیه است. قدرت پخش و دیده شدن در تلویزیون بسیار بالاتر است و معتقدم که پلتفرم‌های دیگر این قدرت را به اندازه تلویزیون ندارند. در شبکه مستند دوست داریم که مستندسازان بیشتری با تلویزیون کار کنند. البته کرونا به تولید مستند لطمات زیادی زده است که امیدوارم با جلو رفتن شرایط، اوضاع بهتر شود.»

مدیر شبکه مستند با اشاره به برگزاری پنجمین جشنواره تلویزیونی مستند گفت: «فراخوان جشنواره از خرداد شروع شده و تا آخر تیرماه دریافت اثر خواهیم داشت؛ فعلا نمی‌توانیم تعداد آثار را اعلام کنیم چرا که هنوز دریافت آثار ادامه دارد. آثار راه یافته در سه بخش فیلم، مستند نگاری و عکس است و برای فیلم‌های مستند حق پخش برای یک بار پخش پرداخت می‌کنیم. برهمین اساس، مستند کوتاه ۲ میلیون، نیمه بلند ۴ میلیون و مستند بلند ۷ میلیون تومان حق پخش دریافت می‌کنند. این رقم نسبت به سال گذشته افزایش داشته است. علاوه بر این مبلغ جایزه‌ها را هم افزایش دادیم؛ بر این اساس مستند کوتاه ۶ میلیون تومان، نیمه بلند ۱۵ میلیون و بلند ۲۰ میلیون تومان هدیه دریافت خواهند کرد.» 

او در این‌بار ادامه داد: «بخش کرونا، بخش ویژه جشنواره امسال است که جایزه آن ۷ میلیون تومان است. داوران بخش مستندنگاری و عکس نیز انتخاب و اعلام شده است. از اول شهریور شروع به پخش آثار می‌کنیم که حدودا یک ماه پخش آثار طول می‌کشد و بعد از آن وارد ارزیابی آثار برتر خواهیم شد. بنده معتقدم که امروز وضعیت خوبی در مستند داریم و مستند را با هر شکل و کیفیتی که بخواهیم می‌توانیم تولید کنیم؛ اکنون سینمای مستند با سینمایی داستانی رقابت می‌کند و آن قدر که کار باکیفیت در سینمای مستند داریم، در داستانی نداریم. »

یزدی با اشاره به اکران پنج فیلم برتر جشنواره گفت: «حوزه هنری شرایطی را برای آثار برتر جشنواره فراهم کرده است؛ براین اساس، ۵ فیلم برتر که ممکن است بر اساس آرای مردمی یا داوران انتخاب شده باشند، در دو سینمای سپیده و آزادی نمایش داده خواهند شد. معتقدم که نمایش مستند در سینما تجربه‌ای است که مرتب باید تکمیل شود. علاوه بر این در طول جشنواره امسال جلسه ارائه طرح (پیچینگ) با حضور سرمایه‌گذاران خواهیم داشت.»

۵۸۲۴۵

دسته‌بندی نشده

آخرین اخبار

آخرین اخبار

برچسب‌های پربازدید

 

وبگردی