ایجاد ۱۱ صندوق جسورانه بورسی با ظرفیت ۱۵۰۰ میلیارد تومان 

به گزارش خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا، علی وحدت  روز سه شنبه در گردهمایی مجازی فعالان بازار سرمایه و نقش نهادهای مالی در توسعه سرمایه‌گذاری جسورانه افزود: تامین مالی حوزه نوآوری و فناوری کشور ماموریت اصلی این صندوق است.

وی خاطرنشان کرد: در ٢ سال و نیم گذشته تلاش شد که بخش‌های مختلف این حوزه را توسعه دهیم و در حال حاضر عملکرد این صندوق بالغ بر ۱۴ هزار میلیارد تومان است.

رییس هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی تصریح کرد: اعطای وام و تسهیلات، صدور ضمانت نامه، راه اندازی صندوق‌های جسورانه و سرمایه گذاری خطر پذیر از  اقدامات این صندوق برای حمایت از شرکت‌های دانش بنیان است.

وحدت با بیان حمایت بانک‌ها از فعالیت‌های حوزه دانش بنیان، ادامه داد: بانک‌ها پشتیبانی خوبی از این اکوسیستم نوآوری و فناوری کشور داشته است و برای شرکت‌هایی که امکان دریافت تسهیلات بانکی را داشتند، همکاری خوبی انجام داده اندبه طوری که از ۴۸ طرح در قالب سرمایه گذاری خطر پذیر حمایت شده است.

وی یادآور شد: در این چند سال صندوق‌های پژوهش و فناوری نیز رشد خوبی را تجربه کردند.
رییس هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی سکوک نوآوری را از دیگر طرح‌های اجرا شده در این صندوق دانست و گفت: در این طرح سرمایه گذاری روی برخی طرح ‌هایی دنبال می‌شود که اعتقاد داریم فرآیند اجرایی این طرح با کندی پیش می‌رود.

وحدت به فعالیت صندوق‌های جسورانه بورسی اشاره کرد و افزود: تاکنون ۱۱ صندوق جسورانه بورسی تشکیل شده و ما با این صندوق‌ها همکاری داریم به گونه‌ای که اگر این صندوق‌ها اقدام به سرمایه گذاری بر روی پروژه کنند از سوی صندوق نوآوری ۴۰ درصدآورده را با نظارت و مدیرت آن بخش خصوصی و صندوق بورسی تامین خواهد کرد.
وی با تاکید بر این که ۱۱ صندوق جسورانه فعال شدند، ادامه داد: حدود ۱۵۰۰ میلیارد تومان ظرفیت در این صندوق‌ها ایجاد شده است،  از این تعداد ۴ صندوق فعال هستند و موافقت اصولی ۴ صندوق نیز صادر شده ولی پذیره نویسی نشدند و ۳ مورد دیگر در حال دریافت موافقت اصولی هستند.

وحدت با بیان این که عملکرد این شرکت‌ها کم است، افزود: تمرکز ما در سال ۱۴۰۰ بر فعال کردن این ظرفیت مهم کشور است؛ چرا که این صندوق‌ها ظرفیت‌های مناسبی برای حمایت از شرکت‌های دانش بنیان است ضمن آنکه همه نهادهایی که پول در آنجاها است و مدیران خوش فکر و جوانی در آنها مدیریت دارند، و علاقه مند به فعالیت در حوزه‌های دانش بنیان هستند.
وی گفت: سازمان تبلیغات اسلامی، سازمان اوقاف، سازمان کوثر و صندوق بارنشستگی از جمله نهادهایی هستندکه علاقه مند به سرمایه گذاری در پروژه‌های دانش بنیان هستند،  ما ظرفیت بزرگی در اکوسیستم نوآوری کشور داریم که نمود آن در بیش از ۶ هزار شرکت دانش بنیان و ۱۰ هزار استارتاپ قابل مشاهده است و مساله اصلی در این زمینه اتصال اعتبارات نهادها و نقدینگی موجود در کشور با نیازی که در حوزه استارتاپی و دانش بنیانی وجود دارد.

وحدت یادآور شد: امسال باید سال جهش ابزار و بستر صندوق‌های جسورانه باشد، در صورتی که  ما نتوانیم از این ظرفیت مترقی که از طرف بورس برای ما ایجاد شده است، استفاده کنیم و بلا استفاد بماند، برای باقی ماندن آن شک ایجاد خواهد شد.

رییس هیات عامل صندوق نوآوری وشکوفایی اظهارداشت: بزرگتری چالش ما در این زمینه به هم رسانی عرضه و تقاضا است و تجربه‌ای که در دوشنبه‌های استارتاپی صندوق تجربه خوبی بوده ضمن آنکه تجربیات خوبی در برگزاری مسابقه کارویا برای تامین مالی اندک شرکت‌ دانش‌بنیانی تا حداکثر ۴ میلیارد تومان، نیز ظرفیت خوبی است که سرمایه جسورانه از طریق تامین مالی جمعی صورت می‌گیرد.

آموزش

آخرین اخبار

آخرین اخبار

برچسب‌های پربازدید

 

وبگردی