پشت پرده مراکز ماساژ در تهران! | از روغن های آنچنانی تا ماساژ تایلندی

اتاق ماساژ که می شوم گویی وارد یک گالری اجناس عتیقه شده ام و بوی عطر و عود سرم را به دوران می اندازد. مرد کوچک اندام تایلندی می پرسد کدام روغن را می خواهم! نمی دانم. حدود ۵۰ نوع روغن وجود دارد و من انتخاب را به عهده خودش می گذارم و . . .

ماساژ حدود ۲۵ دقیقه طول می کشد و من دیگر حتی نای حرف زدن ندارم. گویا خودشان هم خوب می دانند برای همین می گویند “نیازی به برخاستن نیست. تا هر زمان که دوست دارید دراز بکشید.” و در این مدت از شما با انواع چای سنتی و آب میوه و حتی خوردنی های سبک پذیرایی می کنند.

زن جوانی که مسئول این مرکز است، درباره این نوع ماساژ و مجوز کارش توضیح می دهد: ماساژ تایلندی نیازی به زور و قدرت بدنی ندارد و در واقع نوعی تکنیک است. تکنیکی که در نهایت به آرامش فرد منتهی می‌شود که متاسفانه مسئولان در باره تکنیک ها و فواید آن چیزی نمی دانند و مجوز دایر کردن چنین موسساتی را به راحتی نمی دهند. ولی مردم از نتیجه کار ما راضی هستند و به ما اعتماد دارند. بنابراین عملا نیازی به گرفتن مجوز نداریم.

وی در باره هزینه ماساژها نیز می گوید:هزینه ماساژ از ۱۲۰ تا ۴۰۰ هزار تومان است که یک ساعت طول می کشد. البته ماساژ صورت، هزینه متفاوتی دارد. چون ۵ مرحله است و ۹۰ دقیقه طول می‌کشد و هزینه آن هم از ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان است.

خانم منشی شرکتی می‌گوید: همه ماساژهای درمانی ما زیر نظر پزشک انجام می‌شود و طول درمان بستگی به نوع بیماری فرد دارد؛اما معمولا باید هفته ای یک جلسه مراجعه کنید و بعد از آن هر ۲ تا ۳ هفته یک بار.کارهای درمانی توسط ماساژورهای مرد انجام می‌شود و معمولا ۲۰ دقیقه تا نیم ساعت طول می‌کشد و بدون هیچ موادی و از روی لباس انجام می‌گیرد.

خب! این یکی به نظر جالب می آید چون دیگران مدعی اند از روغن ها و عصاره هایی استفاده می کنند که در حین ماساژ بر روی پوست مالیده و جذب می شود که اثر معجزه آسایی هم دارد.

تبلیغات رنگارنگ این مراکز در روزنامه ها و سایت ها به چشم می‌خورد و قیمت‌ها هم نسبت به موسسه متفاوت است. این مراکز گاهی حتی ماساژهای خاص را هم ارائه می کنند. از ماساژ با شکلات و سنگ داغ گرفته تا شیرو عسل و کرم اسکراب و حتی مارتینی که قیمت‌شان بین ۲۰ هزار تا یک میلیون تومان برای یک ساعت است.

برخی معتقدند ماساژ برای درمان بسیاری از بیماری‌ها مفید است اما بیشتر این مراکز تنها برای ریلکس شدن مشتری‌ها ماساژ انجام می‌دهند و معتقدند که این ماساژها هم می‌توانند دردها را تسکین داده و در بهبود آن‌ها موثر باشد.

خانمی که مشتری پرو پا قرص ماساژ تایلندی است می گوید: مهم نیست که چه مرکزی خدمات ماساژ را ارائه کند مهم این است که حتما تایلندی باشد. اما خیلی زود متوجه می شوم که خودش هم نمی‌داند که ماساژ تایلندی چه ویژگی دارد.

ماساژ تایلندی در واقع به “یوگا برای افراد تنبل” تشبیه شده که در آن تمام عضلات بدن کشیده و مفاصل نیز باز و بسته می‌شوند. این ماساژ باید از کف پا شروع و کم کم به قسمت های بالایی هدایت شود و برای کسانی مناسب است که فعالیت بدنی کمی دارند.

بیشتر مراکز تخصصی ماساژ از ارائه خدمات توسط ماساژور مرد برای خانم‌ها خودداری می کنند اما پیش از این شنیده بودم مراکزی هستند که بدون هیچ محدودیتی قصدشان تنها رضایت مشتریان است! کما این که مسئول یکی از این مراکز با خونسردی می‌گوید: اگر خانمی ماساژور مرد بخواهد از نظر ما مشکلی ندارد. در این مرکز خدمات ماساژ برای خانم‌ها توسط آقایان انجام می‌شود اما ماساژور خانم برای آقایان نداریم!

رئیس اتحادیه گرمابه داران، سونا و ماساژ اظهار داشت: درحال‌حاضر حدود ۱۵ واحد ماساژ جواز دار در تهران وجود دارد و هر آنچه واحد ماساژ در تهران است تقریبا غیر قانونی است.

در گوشه کنار شهر یا فضای مجازی تبلیغاتی مربوط به مراکز ماساژ به چشم می خورد. حتی گاهی در سایت ها تخفیفاتی برای پکیج کامل ماساژ با عنوان هدیه مناسب تولد گذاشته می شود.

سجادی در خصوص نظارت اتحادیه بر بهداشت واحدهای ماساژ در سطح شهر اظهارکرد: صنف ما جزء قانون ۱۳ مواد خوراکی، بهداشتی و آشامیدنی است. شروع میکنیم از مراکز بهداشت و آنها تایید یا رد می‌کنند که یک مرکز شامل رعایت قوانین بهداشتی است یا خیر؟ به همین علت اتحادیه ما نظارت خاصی بر بهداشت این واحد‌ها ندارد و متولی این امر وزارت بهداشت است.

وی ضمن اعلام مدرک مورد نیاز برای دریافت جواز مرکز ماساژ افزود: تنها به شخصی از سوی اتحادیه جواز داده می‌شود که از سازمان فنی و حرفه ای، وزارت بهداشت یا وزارت ورزش و جوانان مدرک دریافت کرده باشد.

رئیس اتحادیه گرمابه داران، سونا و ماساژ با بیان مهم‌ترین مشکل این صنف تصریح کرد: ما تنها اتحادیه حمام ها، سونا و ماساژ ایران هستیم و این بزرگ‌ترین مشکل است. درحال‌حاضر وزارت صمت و دولت تصمیم به ادغام اتحادیه ما با اتحادیه لوازم ورزشی فروشان گرفتند. این یک کار غیر تخصصی است که دولت و وزارت صمت مرتکب می‌شود و ما مجبوریم با این تصمیمات نادرست کنار بیاییم. درحال‌حاضر حدود ۶۰۰ حمام در سطح کشور وجود دارد که ۵۶ حمام مربوط به تهران است اما هیچ کدام اتحادیه ندارند. متاسفانه تمرکز دولت روی چند اتحادیه ضعیف است که بر این باورند که باید با هم ادغام شوند.

قشر ضعیف و هزینه بالای حمام عمومی

سجادی با اشاره به مشکلات حمام‌ها گفت: مشکل اصلی گرمابه‌ها گرانی آب و گاز است که از سال ۸۹ که طرح هدفمندی یارانه‌ها اجرا شده به طور وحشتناکی هر سال گران تر می‌شود. هزینه آب قبل از هدفمندی یارانه‌ها متر مکعبی ۲۵ تومان و الان گرمابه‌ها متر مکعبی ۴ هزار تومان پول آب می‌دهند.

وی در ادامه افزود: پایین‌ترین دهک‌های جامعه از این گرمابه‌ها استفاده می‌کنند، کسی که حتی حمام ندارد. هزینه حمام عمومی در سال ۸۹ ساعتی ۱۶۰۰ تومان و درحال‌حاضر ساعتی ۴۵ هزار تومان است. اما انقدر این افراد ضعیف هستند که گاهی از آنها مبلغ ۲۰ هزار تومان نیز دریافت می‌شود. قشری که انقدر ضعیف است که لباس‌های خود را در این حمام‌ها می‌شوید چرا باید این هزینه را متحمل شود؟

۹۰ درصد مراکز ماساژ بی‌مجوز هستند!

رئیس اتحادیه گرمابه داران، سونا و ماساژ در خصوص واحدهای با مجوز ماساژ بیان کرد: در سطح تهران ۲۰ واحد صنفی ماساژ داشتیم که مجوز آنها صادر شده است که پس از شیوع کرونا حدود ۸ واحد از آنها تعطیل شده است. درحال‌حاضر حدود ۱۵ واحد ماساژ جواز دار در تهران وجود دارد و هر آنچه واحد ماساژ در تهران است تقریبا غیر قانونی است. این موضوع را به اماکن اعلام کردیم که برای تعطیلی آنها اقدامات لازم را انجام دهند اما هیچ اقدامی از سوی آنها انجام نگرفت.

روغن با کیفیت و خدمات بهتر؛ ماساژ گران تر

وی با اشاره به چند نرخی بودن نرخ ماساژ در مراکز مختلف گفت: نرخ مصوبی برای ساعت ماساژ اعلام نشده است. برخی واحد‌ها به منظور خدمات بهتر از مواد بهتری استفاده می‌کند. نرخ آنها بستگی به نوع خدمات و نوع روغنی که استفاده می‌کنند می‌تواند متفاوت باشد. نرخ ماساژ حداقل ساعتی ۵۰۰ هزار تومان است در کنار این‌ها یکسری افراد از روغن و تکنیک‌های بهتری برای جذب مشتری بیشتر استفاده می‌کنند که با توجه به آن هزینه بالاتری شامل می‌شود.

آرایشگاه‌های بی‌قانون

 سجادی با توجه به اینکه در برخی از سالن‌های زیبایی خدمات ماساژ ارائه می‌شود نیز اظهارکرد: در خصوص این موضوع چندین بار با رئیس اتحادیه آرایشگران گفت‌وگو کردیم که این واحد‌ها باید تعطیل شوند چون تداخل صنفی ایجاد می‌کنند اما متاسفانه هیچوقت اتحادیه آرایشگران نظم و انضباط درستی نداشته است و کارهای غیر قانونی زیاد صورت می‌گیرد.

وی در خصوص میزان تقاضا از مراکز ماساژ بیان کرد: در دوران کرونا میزان تقاضا کاهش یافت و کمی با کاهش موج وضعیت بهتر شد. کار ما علمی و ماساژ واقعا لازم است و انسان را جسمی و روحی زنده می‌کند.

 

 

 

 

 

۲ ماساژور مرد قد کوتاه این جا کار می کنند. گویا یکی تایلندی و آن دیگری چینی است. نوبت من است. وارد 

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

آخرین اخبار
پربازدیدترین‌ها
وبگردی
برچسب‌های پربازدید