نا امید از امید

امیررضا احمدی؛ تیم ملی فوتبال امید ایران، دوباره اسیر همان ماجرای تکراری شد تا سرنوشت سال های اخیر، باز هم یقه زیر ۲۳ ساله های ایران را بگیرد و ترک عادت نکنند.

تیم فوتبال زیر ۲۳ سال ایران که در گروه A مسابقات قهرمانی زیر ۲۳ سال آسیا به میزبانی ازبکستان حضور داشت، در مرحله گروهی با قطر، ترکمنستان و ازبکستان هم گروه بود.

شاگردان مهدی مهدوی‌کیا از دو دیدار نخست خود با تساوی مقابل قطر و شکست مقابل ترکمنستان تنها یک امتیاز کسب کرده بودند و با تساوی مقابل ازبکستان دو امتیازی شدند تا شانس صعود به مرحله یک چهارم نهایی را از دست بدهند.

همین موضوع باعث شد زخم کهنه تیم ملی امید در سال های اخیر سر باز کند و حذف امیدها نشان دهد علی رغم همه انتقادها در سال های اخیر، هیچ اتفاق خاصی در این تیم رخ نداده است.

نا امید از امید

انتخاب مهدوی کیا و وعده های موشک ایرانی

در شهریور ماه ۱۴۰۰ بود که با حکم عزیزی خادم، رئیس وقت فدراسیون فوتبال، مهدی مهدوی کیا به عنوان سرمربی تیم ملی امید انتخاب شد تا خیلی منتظر یک پوست اندازی در این تیم و یک نقطه پایان در ناکامی های آن باشند. مهدوی کیا که پس از پایان فوتبالش در آلمان در تیم های پایه هامبورگ فعالیت می کرد، در یک دهه اخیر با تاسیس آکادمی کیا به پرورش فوتبالیست های پایه پرداخته و همین موضوع باعث شد همه بر این عقیده باشند انتخاب او می تواند موثر باشد.

با این وجود، مهدوی کیا از همان ابتدای حضورش در تیم امید، هدف اصلی خود را صعود به المپیک و پایان دادن به طلسم حضور فوتبال در این فستیوال عنوان کرد و از داشتن برنامه بلند مدت برای رسیدن به آن گفت.

میانگین سنی پایین و نگاه دور به المپیک

تیم ملی امید ایران در حالی در مسابقات امیدهای آسیا حاضر شد که اگر چه نام آن تیم زیر ۲۳ سال بود، اما با نظر کادر فنی، اعضای این تیم را بازیکنان زیر ۲۱ سال تشکیل داده بودند تا مهدوی کیا بتواند برنامه هایش را با همین تیم تا المپیک پیش ببرد. او در واقع برای آنکه در مقدماتی المپیک در دو سال آینده تغییری در ترکیب تیمش، به دلیل بالا رفتن سن بازیکنان نداشته باشد، بیشتر بازیکنان زیر ۲۱ سال را به تیم دعوت کرد تا آن ها از همین حالا برای حضور در مقدماتی المپیک آماده شده و چکش کاری شوند.

اما این در حالی است که طبق آمار بیش از پنج تیم، میانگین سنی کمتری از ایران داشتند و ازبکستان یکی از همین تیم ها بود و تیم های دیگری هم چنین شرایطی را داشتند که ازبکستان در همین گروه ایران، به عنوان صدرنشین به مرحله بعد رفت اما ایران همچنان ناکام ماند.

نا امید از امید

تجربه کم مهدوی کیا یا شرایط نامناسب؟

یکی از انتقاداتی که از روزهای اول انتصاب بازیکن اسبق هامبورگ مطرح بود، نداشتن تجربه کافی در حوزه مربیگری برای حضور در تیم امید بود. مهدوی کیا اگر چه در سال های اخیر در آکادمی خود و تیم های پایه هامبورگ فعالیت کرده اما تجربه رسمی حضور در لیگ و نشستن روی نیمکت تیمی را نداشته است. همین موضوع هم باعث شد کارشناسانی حضور او در تیم امید را زود بدانند و بر این عقیده باشند که به جای فردی کم تجربه مانند مهدوی کیا، می توان گزینه های بهتری از جمله مربیان جوان شاغل در لیگ ایران را در این سمت گذاشت. از سوی دیگر موافقان موشک ایرانی معتقدند او اگر چه تجربه رسمی مربیگری نداشته، اما سال ها حضور در فوتبال اروپا و کار کردن در لیگ های معتبر باعث شده او چند قدم از همتایان ایرانی اش جلوتر باشد و بتواند گلیم تیم امید را از آب بیرون بکشد.

با این وصف، مهدوی کیا در گام نخست نتوانست تیم امید را از مرحله گروهی آسیا عبور دهد. البته ذکر این نکته هم لازم است که تیم های پایه در فوتبال ایران، محلی از اعراب ندارند و در شرایطی که تیم ملی بزرگسالان این روزها در برزخ به سر می برد، نمی توان انتظار داشت امیدها موفق شوند و با امکانات مناسب راهی مسابقات شوند. نبود امکانات تمرینی، شرایط نامناسب و عدم توجه به بازیکنان پایه و تیم امید، باعث شده تا هر دوره این تیم یک دور باطل را سپری کند و نهایتا در گرداب حذف بیفتد، و این داستان از دوره ای به دوره دیگر موکول شود.

نا امید از امید

طلسم المپیک می شکند؟

امیدهای ایران حالا ۴۹ سال است که رنگ حضور در المپیک را به چشم ندیده اند. این طلسم باعث شد تا فوتبال دوستان ایرانی امید زیادی به موفقیت مهدوی کیا داشته و از ستاره اسبق تیم ملی توقع داشته باشند طلسم نیم قرنی را کنار بزند. حالا خود مهدوی کیا، حذف از آسیا را بخشی از مسیر آماده سازی در راه المپیک می داند و می گوید که هدف نهایی او با زیر ۲۳ ساله ها، حضور در فستیوال پنج حلقه ورزش است. خود او هم درباره حذف تیم امید اظهارات عجیبی داشت.

او در نشست خبری پس از دیدار تیم‌های امید ایران و ازبکستان که به تساوی یک – یک و حذف تیم ایران از رقابت‌های قهرمانی آسیا انجامید، اظهار داشت: دو تیم بازی خیلی خوبی ارائه کردند. اگر از موقعیت‌های‌مان استفاده می‌کردیم، می‌توانستیم پیروز شویم. در نیمه اول بازیکن شماره ۲۰ ازبکستان توانست ما را آزار بدهد.

وی با اشاره به میانگین سنی پایین شاگردانش تصریح کرد: با تیم بسیار جوانی به مسابقات قهرمانی آسیا آمده بودیم و تاوان آن را با حذف از مسابقات پرداختیم. با تیم جوانی وارد رقابت‌ها شدیم تا تجربه کسب کنیم و هدف ما صعود به المپیک است. بابت فوتبالی که بازی کردیم، خوشحال هستم. در هر سه بازی برتر از رقبا بودیم و فقط نتیجه نگرفتیم.

همین سخنان ملی پوش اسبق ایران سبب شده تا انتقادات از او بالا بگیرد و خیلی ها منتظر پاسخگویی او به این شرایط باشند. با این وجود باید دید لژیونر اسبق فوتبال ایران می تواند بالاخره طلسم حضور ایران در المپیک را بشکند یا همچنان تیم امید در رویای حضور در المپیک می ماند؟

۲۵۷ ۲۵۱

مطالب مرتبط
آخرین اخبار
پربازدیدترین‌ها
برچسب‌های پربازدید