دفاع دوباره وزیر کار از مصوبه افزایش حقوق بازنشستگان

وزیر تعاون گفت: بعدازظهر جلسه ای با دستور رئیس جمهور برگزار می شود که مزایای قابل اعطا به بازنشستگان جمع بندی شود؛ مصوبات این مزایا اعلام می شود.

آقای عبدالملکی پس از نشست با کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: برای حدود ۷۰ درصد بازنشستگان تأمین اجتماعی که تقریباً حداقل بگیر هستند، رشد بیش از ۵۷ درصدی حقوق رخ داد.

بر اساس توضیحی که وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی داده، کسانی که حقوقشان ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان بوده، به ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تا حدود ۶ میلیون تومان بر اساس عائله مندیشان رسیده است.

به علاوه برای سایر سطوح از حداقل حقوق تا ۱۰ میلیون تومان، ۱۰ درصد به اضافه ۶۵۰ هزار تومان افزایش حقوق خواهیم داشت.

همچنین حقوق ها به صورت پلکانی تغییر می کند و در نتیجه کسانی که ۱۰ میلیون تومان و بالاتر را دریافت می کنند، همان ۱۰ درصد افزایش را خواهند داشت.

امروز در کمیسیون اجتماعی مجلس، افزایش حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی بررسی شده؛ بر اساس گزارش ها، مصوبه شورای عالی کار با مصوبه هیئت دولت تفاوت‌هایی داشته است.

به گفته سخنگوی کمیسیون اجتماعی، مصوبه هیئت دولت با قوانین مرتبط تأمین اجتماعی تعارض‌هایی دارد.

بر اساس قانون، سازمان تأمین اجتماعی باید کلیه مستمری‌های بازنشستگی، ازکارافتادگی کلی و مجموع مستمری بازماندگان را در فاصله های زمانی که حداکثر‌ از سالی یک بار کمتر نباشد، با توجه به افزایش هزینه زندگی با تصویب هیئت وزیران به همان نسبت افزایش دهد.

آقای انصاری گفت که با مصوبه هیئت دولت، بخشی از مستمری‌بگیران از این قانون محروم شده اند که باید در آن تجدیدنظر شود.

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه نحوه افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در مصوبه هیات دولت مغایر با ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی است، از تاکید اعضای کمیسیون بر ضرورت بازنگری در این مصوبه خبر داد.

به گزارش عرشه آنلاین به نقل از خانه ملت، مجید انصاری در تشریح دستورکار امروز _یکشنبه بیست‌ودوم خردادماه_ کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: در این نشست افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی مورد بررسی قرار گرفت که به تازگی حواشی مختلفی را به همراه داشته است چرا که آنچه در شورای عالی کار مصوب شده بود با مصوبه هیات دولت تفاوت‌هایی دارد.

وی افزود: اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس معتقد هستند مصوبه هیات دولت با قوانین مرتبط از جمله ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی تعارض‌هایی دارد؛ در این ماده آمده است سازمان تامین اجتماعی مکلف است میزان کلیه مستمری‌های بازنشستگی، ازکارافتادگی کلی و مجموع مستمری بازماندگان را در فواصل زمانی که حداکثر از سالی یک بار کمتر نباشد با توجه به افزایش هزینه زندگی با تصویب هیأت وزیران به همان نسبت افزایش دهد.

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس تصریح کرد: دولت اعلام کرده است تورم سال جاری حدود ۳۸ درصد است و اگر قرار باشد به ماده ۹۶ توجه کنیم، دولت نباید رقمی کمتر از این میزان تورم را برای افزایش حقوق مستمری‌بگیران سازمان تامین اجتماعی لحاظ کند؛ در پیشنهاد ارائه شده به هیات دولت نیز این تورم رعایت شده است.

انصاری ادامه داد: در مصوبه هیات دولت بخشی از مستمری‌بگیران از حقی که در ماده ۹۶ به آن اشاره شده است محروم شده‌اند و ما معتقدیم باید این مصوبه مورد بازنگری قرار گیرد چرا که در آن قانون رعایت نشده است، ضمن اینکه ظاهراً رییس جمهور هم به آقای مخبر دستور داده‌اند که این افزایش حقوق باید با توجه به مشکلات معیشتی که بازنشستگان با آن مواجه هستند، صورت بگیرد.

وی تاکید کرد: اگر دولت در مصوبه خود تجدیدنظر کرده و همان ملاکی را که در پیشنهاد اولیه از طرف شورای عالی کار مطرح شده بود را لحاظ کند به نتیجه مطلوب دست پیدا خواهیم کرد.

نماینده ممسنی و رستم در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در این نشست وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و معاونانش و مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی و رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی و نمایندگانی از کانون‌های مختلف بازنشستگان و مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی حضور داشتند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

آخرین اخبار
پربازدیدترین‌ها
برچسب‌های پربازدید